Sıcak

7,98

( 9 kişi yorum yaptı )

Sıcak

(Sıcak)

Sinema Filmi

2008

Onlar yol arkadaşıydılar… Yusuf batık gemilerin enkazını çıkartıp satan bir denizcilik firmasında çalışıyor. Güzel karısı Meryem ise özel ders veren mütevazı bir öğretmen ve iki aylık hamile. Karıkoca, Bozcaada açıklarındaki batık gemi projesi için çıktıkları bu kısacık yolculuğun, hiç tanımadıkları bir kadının bıraktığı mektup yüzünden bir karabasana dönüşeceğinden habersizdir henüz. Aynı saatlerde, karısının başka bir adamla kaçtığını öğrenen ve yardım istemek için umutsuzca o adadaki tek dostu eski dalgıç Niko’yu arayıp duran zavallı asker Adem ise cinnetin eşiğindedir. Güneş batar, gök yarılır ve o saat geldiğinde kader ortaklarını bir araya getirir. Hayatları kesişen bu dört kişiden birine ölüm yazılmıştır o gece. Geride kalan üç kişinin kalplerine ise cehennem gibi bir sıcak…


Bozcada ve İstanbul'da çekildi.

Künye

Yönetmen Abdullah Oğuz
Senaryo ,
Yapımcı Abdullah Oğuz
Müzik Hazım Körmükçü (2) , Cem Adrian
Görüntü Yönetmeni Ken Kelsch
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 19 Aralık 2008
Süre 115 dk
Tür Aksiyon, Dram, Gerilim, Polisiye
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Batık Gemi, Bozcaada, Cinnet, Dalgıç, Deniz, Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Şebnem İlker (Uygulayıcı Yapımcı)
Mahmut Kayımtu (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Levent Çelebi (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Yelkan İşkorkutan (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Hakan Karademir (Yapım Sorumlusu)
Erhan Orhanoğlu (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Merih Ertaş (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Bünyamin Durgut (Kamera Asistanı)
Hakan Duyar (Dolly Operatörü)
Post-Prodüksiyon Levent Çelebi (Fragman Kurgu)
Makyaj Ekibi Gürhan Kalay (Kuaför)
Ses Ekibi Özkan Coşgun (Ses Kayıt)
Bülent Taban (Ses Tasarım & Final Miks)
Suat Onur Ayas (Ses Fx)
Orçin İnceoğlu (Boom Operatörü)

Firmalar

Ans Production (Yapım)
Medyavizyon (Dağıtımcı)
Hasılat 620.988,0 TL
Toplam İzleyici 75.362
Vizyonda Kaldığı Hafta 15 Hafta

Son Yorumlar (9)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 19 Nisan 2015 08:34:38

6

Malesef mutluluk filminden sonra çektiği filminde abdullah oğuz aynı başarıyı yakalayamamış oyuncu seçimleri çok başarısız ben ebru akeli o kadar beğenmedim ortalama bir performansı vardı aynı şekilde cem özer de ortalama bir performans göstermiş mal esef film orta düzeyi geçemeyen bir film.

turkuaz_anlar 11 Ocak 2009 16:58:01

9

Bu filme yapılan "çok ağır,çok sıkıcı" eleştirilerini anlamak gerçekten imkansız... ne bekliyorlardı ki acaba ? devamlı ha ha hi hi komedi ya da devamlı vur kır aksiyon sahneleri mi beklediler...Sıcak filmi ciddi anlamda etkileyici bir film tabi hissedebilene.Senaryo kitaptakinden çok farklı olabilir ki öyleymiş kitabı okuyanların dediğine göre.Ancak ben kitabın filme ne kadar paralel uyarlandığına değil, filmin sinemasal açıdan ne kadar artıları eksileri olduğuna bakıyorum.Son derece etkili bir dramatik yapı oluşturulmuş ve insanın gerildiği anlarda oluyor zaman zaman.Birbirinden kopmuş bir çiftin boğuculuğu,yalnızlığı,çaresizliği ve sahteliklerini çok etikili bir sinema diliyle bize aktarmış yönetmen.Ayrıca genel anlamda tüm oyuncular çok iyiydi ama özellikle Ebru akel'in performansı süperdi.Buna birçok kişi şaşırmış ama ben Ebru akel'den böyle bir çıkış bekliyordum çünkü birkaç yıl önce bir dizide dizi oyunculuğunun çok üstünde bir performans sergilemişti.Kısacası SICAK çok sıcak bir film !!!

Liberté avatar Liberté 09 Ocak 2009 22:40:01

Oyunculuk "öteki"yaşamların birey kanalıyla yansımasıdır.Bireyin donanımlı olması,matematik-fizik-kimya-sosyoloji-sosyal antropologie-psikoloji ve anatomi konusunda disiplinlerarası bütünlüğü özümsemiş ve condanse etmiş olması gerekmektedir. Oyuncunu n lisan bilmesi dünyaya açılımı bakımından şarttır.Politikaları, coğrafyayı, iklimlerin insan üzerinde yarattığı değişimleri izlemelidir.Davranışbilim,Jestik,Mimik,Felsefeler ve mitoloji sürekli üstünde çalışması gereken konulardır.Toplumun her sınıfından insanlarla yakınlık kurmalı ve dinleri,gelenek ve görenekleri birinci elden öğrenmelidir.Şan dersleri almalıdır.Tarih bilmelidir.Bütün bu edinimleri cebine koymalı ve gerektiğinde çıkarıp kullanmalıdır.Bu kullanımda "seyirci" devreye girer.Seyirci ülkesinin ve gündeliğin dışına çıkmak,bir oyunu seyretmek için koltuğuna oturana kadar binbir kompikasyonla varır tiyatro veya sinemaya. Yönetmen "Ben bunu böyle yaptım"Oyuncu "Ben bunu böyle oynadım" mesajı yollar.Bence arada önemli olan seyirci ve sahnedeki arasındaki gizli anlaşmadır.Salonda öksürmeler başladığında "aksilikler" başlamış demektir.Seyirci işinize inanmıyordur.Seyirci her şeyi alır,özümser.Almazsa kusar."seyirci ne anlar" diye düşünenler yanılırlar.Onlar en ufak detayı bile kaydederler.Tahsil durumları ne olursa olsun, içgüdüsel algılamaları oyuncunun çok üstündedir.İki saatlik bir yaşam perdelerini kapadığında seyirci "gündelik" hayatına geçer.Ve kötü olanı unutmaz.Günümüzde onlara "MÜŞTERİ" dendiğini duyuyorum.Bu tiyatronun ticari kaygılarının en somut gostergesidir.Şimdilik bu kadar Sevgili SICAK....Fatoş Sezer ULUSOY

davutsu 30 Aralık 2008 09:42:12

Daha önce yazdıklarıma önemli bir ek olarak: -Adem'in neden kaçtığını nasıl herkes bilebiliyor? O cep mesajını gördüğümüz kadarıyla ademden başka kimse görmedi.

davutsu 29 Aralık 2008 22:33:12

Filmin internet sitesinde  (ansfilmsicak.com) senaryonun 26 kez yeniden yazıldığı yazıyor. Ama filmde senaryo boşluğu dolu. Mümkün olduğunca filmi konuyu anlatmadan anlatmaya çalışacağım: -O telefon o kadar yağmurdan sonra nasıl çalışıyor?:)) -Neden akıllı kahramanlarımız o telefonu  yanlarında açık bir şekilde alıyorlar?  O telefon senaryoda tutarlı hiçbir yere de bağlanmıyor. Öylece kalıyor. !!!-Adada cuma namazları kapıdan imama bakılarak mı kılınıyor?:))-Son sahnelerdeki tüfek hemen nerden çıkıyor? Eğer bahsettikleri tüfekse onun da içine su-Toprak kaçmadı mı? Nasıl hala çalışabiliyor?:))-Hangimiz kullandığımız ilaçları arabanın torpidosu yerine bagajına koyuyoruz?:))-Niko'nun arkadaşı (bekirdi galiba) ona ne oluyor? Nereye gidiyor? Filmin bir yarısından sonra adam kayıp. :)) Ek olarak: -Filmin sonundaki o çuvallar sizce inandırıcı mı?-Bir otel odasının anahtarlığında nasıl 5-6 tane anahtar birden olur? Bir tanesi odanın kapısını açıyor. Ya diğerleri?-Yusuf'un Meryem'e şiddet uyguladığı sahnede hazım körmükçü neden bir ara gülecek gibi oluyor. :)) -El kadar adaya neden çift şeritli otoban yapılıyor?:)) Tamam hepsi senaryo ile ilgili olmayabilir ama benim gibi sivrizekanın kafasına bu kadar şey takıldıysa varın akıllı insanların kafalarına neler takılmaz siz onu düşünün.Konu güzel oyunculuklar sırıtmıyor ama gene birşeyler eksik sıcak'ta.  

sakaleyn 21 Aralık 2008 18:17:12

10

ben daha önce mutluluk filmini izlemişti.sıcak da mutluluk kadar güzel ve harika bir film.bizim saçma komedi filmlerine değilde bu tarz kişiliği olan filmlere ihtiyacımız var.bence herkesin izlemesi gereken bir film.

Yandex.Metrica