Beyoğlu Piliçleri

Yorumlar

Kaptan34 avatar Kaptan34 13 Haziran 2018 09:34:39

8

Film çok başarılı beğendim filiz akın ve eşref koçak beraber izlemek güzel oldu sevda ferdağ inanılmaz başarılıydı bu filmde

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 30 Mayıs 2015 20:48:00

7

1963 yılına göre cesur sahneler var.Süha Doğan da kendi sesiyle oynamış.

benimsinema avatar benimsinema 24 Ağustos 2014 23:56:57

7

Basrol oyunculari saglam... esrek kolcaki da ilk defa basrol oyuncu olarak seyrediyorum. Sevdaninda ilk yillari yine cok fettan bir kadin.. Sevda yilmazla eski sevgiliymis.. esref sevdanin oyununa gelip onunla yatar bunu binevi yilmazda ögrenir. Esre fle arkadas olmasina ragmen ve gercegi bilmesine ragmen sevdayi kabullenmisi bence iyi olmamis.. film yinede seyredilir

Murat Çelenligil avatar Murat Çelenligil 17 Ağustos 2009 03:44:08

10

Filiz Akın'ın Ahmet Tarık Tekçe ile son ve ['Zoraki Milyoner'deki (1963) misafir oyunculuğu sayılmazsa] Eşref Kolçak'la ilk filmi.

Bir sahnede Süleyman, Çiçek'i [aynı yıl çevrilen 'Şoför Nebahat ve Kızı' ve 'Yankesici Kız'dan anımsadığımız] '34 AK 588' plakalı Ford ile evine bırakıyor. Bu araba ve 1964 çok önemli. Ahmet T. Tekçe, 'Yankesici Kız'ın ilk gösterimi için Karabük'e giderlerken o otomobilde hayatını kaybediyor. Filiz Akın'ın üzüntüsü beyaz perdede canlandırdığı kişilere hüzün olarak yansıyacak. İlçeden (sonradan il oldu) 13 kilometre uzakta bir yerde zaman sanki durmuş gibi. Artık ilim 'kitap'sız (internetli), film de 'Ahmet Tarık'sız.
'Beyoğlu Piliçleri' (1946) (Turan Aziz Beler) (Akay Kitabevi) 18 yıl sonraki Yeşilçam çevriminden daha cesur, daha sivri dilli. "Realist muharrir (sf. 294)." Şubat, 1945'te Üsküdar Paşakapısı Cezaevi, 15 numaralı koğuşta yazılmış. Yazar 271. sayfada Çok Okumuş'a kendinden söz ettiriyor. Yazdıkları nedeniyle '10 bin küsur saat' hapisliği var. "Bizler (hayat kadınları) korkunç şehvetin yıldırımlıklarıyız. Onu öteye beriye saldırmadan yakalar, bağrımızda söndürürüz (sf. 55)." Filmdekiler ise Kenan'ın yardımıyla(!) artist olacakken 'çöplük dilberi' olmuşlar.
Mobil benzin istasyonu çok güzel. Ama hemen herkes fosur fosur sigara içiyordu. Zeki Tüney, Süleyman'ın servisinden memnun kalan hanım müşteriye sataşıyor. "Servisin ekstrası bizde bebeğim." Arkadaşı Özdemir Akın lafı kapar "Bir servis yapalım, 7 sülalenin ruhu şenlenmezse, anladın mı?" Kahramanımızın görevi 'benzin vermek' ama gerekirse 'terbiye vermesini' de bilirmiş. Zeki Tüney kendisini tanıtıyor; "Kulağının tıpasını aç. Bana Vampir Sabri derler. Adamın kanını Terkos gibi akıtırım ben." Bu adı duyanın mezardaki ecdadı zelzele geçirirmiş korkudan. Enver Dönmez "Kan vermek istiyorsan Kan Bankası'na" diye Süleyman'la alay ediyor. Sonuçta hepsi dayak yer.
Kenan Bey, bir puro (Ahmet'in söyleyişiyle 'domates baldırı gibi tütün dolması') verir. Süleyman 'bedava cihetiyle olmasa 40 yıl aramaz'mış. 20 yıllık arkadaşının Çiçek'le olan aşkını tüm mahallenin bilip onun bilmemesi de ilginç.
Memduh Alpar, Mine Soley'le beraber olmak isterken 'kocası' Kenan'a yakalanan işadamı rolünde. Eksik dişleri ve delik çorabı milyonerliğini biraz gölgeliyor. Genç kadının sözleri harika; "Affet kocacığım, elini kana boyama ('bulama' diyecekti galiba). Hapislere düşersen yazık değil mi? Mutlaka ölmemi istiyorsan bunu kendim yaparım. İntihar ederim." Neyse ki öfkeli koca(!), Memduh'un 10 bin lirası ile sakinleşiyor.
'Namus' Kenan ve Leman için 'kuru, bomboş bir kelime'. "Ne karın doyurur ne de hayatın zevklerini verir insana." Süleyman namusun önemi hakkında konuşurken Patron sıkıntıdan esniyordu.
Necati Er çok başarılı. Her zaman ağzında bir sakız. Beşer sahnede sağ ve sol eli eldivenliydi. Bunun önemini Michael Jackson'dan çok daha önce anlamış. 3 kez Kenan'ın purosunu yakıyor. 14 sahnede tırnağını törpülüyor. Öyle ki herhalde aylar boyu tırnak kesmesi gerekmemiştir.
'Caterina' (1961) (Shuman / Bower) şarkısına eşlik eden genç kızlardan biri Gülten Ceylan? Ajans Rıza. Kimse onun gibi fiyakalı konuşamıyor. "Falsolu tezahürat memnudur."
Çiçek Gürbüz'ün olduğu sahnelerde 'Bésame Mucho' (1940) (Consuelo Velázquez) var. O kadar güzel ki Süleyman'la beraber olmasına kızamıyoruz. (Oya başkasıyla böyle bir şey yapsa sinema yıkılırdı herhalde.) Kahramanımız viskiyi ilk kez onun evinde içer. O yıllarda çok konuşulduğu biçimde 'tahtakurusu gibi koktuğunu' söylüyor. Necdet Tosun şakayı kaçırmaz; "Belki o şişenin ağzı açık kalmıştır da alkolik bir tahtakurusu düşmüştür içine."
Süleyman'ı Sadettin Erbil; Oya'yı Jeyan Mahfi Ayral; Ahmet'i Toron Karacaoğlu; Çiçek'i Nedret Güvenç; Mustafa Dağhan'ı Erdoğan Esenboğa; "Kenan'la Leman olacak o yılanlar için pençelerine düşen her genç kız bir para makinesidir" diyen kızı Alev Koral seslendirmiş.

Eşref Kolçak'ın sözleri gülümsemesindeki utangaçlığı açıklıyor; "İçten gülerek kahkahalar atacağımız yaşlarda o kadar kötü bir hayat yaşıyordum ki gülmeyi öğrenemedim. Onun için hâlâ nadir gülerim."


nedim yıldız avatar nedim yıldız 06 Ekim 2007 11:07:10

6

kızları ağına düşürüp beyaz kadın ticareti yapan bir şebekeyle,sevdiği kızı bu kötü adamlarının elinden kurtaran iki gencin hikayesi..eşref kolçak-yılmaz duru ikilisi bu filmdede iyi...

Yandex.Metrica