Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

13. Gün (Friday the 13th)

13. Gün

6,97

(13 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 24 Nisan 2009 1 Saat 37 Dk Gerilim Korku Gerilim, Korku
IMDb puanı: 6.4

Yönetmen: Marcus Nispel Marcus Nispel

Ülke: ABD

Gişe: 83.540

Oyuncular: Willa Ford, Richard Burgi, Ben Feldman, Aaron Yoo, Derek Mears, Travis Van Winkle, Jared Padalecki, Amanda Righetti, Danielle Panabaker, Ryan Hansen Devamını Gör...

Konusu : Kayıp kızkardeşini aramak için efsanevi Kristal Gölü ormanlarının yolunu tutan Clay Miller (Jared Padalecki), yosun kaplı ağaçların arkasındaki eski ve çürümüş kulübe kalıntıları arasında araştırmaya girişir. Polisin ve yöre halkının uyarılarına kulak tıkayarak kayıp kızkardeşi Whitney’i (Amanda Righetti) aramayı sürdüren Clay, o bölgeye heyecanlı bir hafta sonu tatili için gelen üniversiteli gençler arasındaki Jenna adlı bir genç kızın (Danielle Panabaker) yardımını alır.Ancak orada hiç hesaba katmadıkları büyük bir tehlikeyle karşılaşmak üzeredirler. Farkında olmadan film tarihinde yaratılmış en korkunç canavarlardan birisinin; ustura keskinliğindeki büyük bıçağıyla Kristal Gölü’nü mesken tutan ünlü katil Jason Voorhees’in yaşam alanına girmişlerdir.Rıza_Nur

9 Ocak 2017 23:19

Gerek oyuncu kadrosu gerek mevzusu gerek son sahnesiyle izlediğim en kötü filmlerden biri.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

22 Haziran 2015 19:20

Film yüksek temposu ile keyifle izleniyor türün başarılı örneklerinden olan film tabi orjinal 1980 yapımı kadar iyi değil ama yinede başarılı bir yeniden çevrim izlemeye değer iyi bir film.

Cevap Yaz

ulaş34

12 Mart 2010 05:35

Tekraldan sitede dolaştığımda baktım'ki 13.cuma seri' si bu yeni versiyonlan birlikte 9 kadar'mış.Bu filmde öncesi olan 13.cuma bölüm 8 olan yapım yılı 1989 yapımı.Tabi daha önce baktığımda bir kaç tanesi yoktu.Onun için bir önceki yorumum'da eksik yazmıştım.Şimde tekraldan baktım ki demek ki siteye yeni eklenmiş ben baktığım zamanlarda yoktu 1-2 tanesi serilerden.Tabi birde ortak bir film olan fredi jason'na karsı olan film var onu bu seri'ye eklemiyoruz.2 korku  kahramanları olan jason ve fredi kukır ortak filmde yan yana getirmişlerdi.Fredi seriside zaten 7'ye kadar.

Cevap Yaz

ulaş34

4 Kasım 2009 04:39

13.cuma eski filmdeki adıla 13. gün yeniden çevrimi olan yeni bir versiyon cekilmiş.Aslında hiç gerek yok bu türde seri olmuş filmlerin yeniden çevrilmesine onun yerine yeni bişiler oluşturup yeni kahramanlar yapsalar daha iyi.Jasan-fredi gukır gibi seri katilleri filmlerde biliyoz artık onun için değişik yeni bişiler oluşturmaları lazım.Bu filmde yine eski filmlerde olduğu gibi kristal gölün cıvarında geciyo jasan bu seferde yine bir grup gençi avlayıp öldürmeye baslıyo gençleri tuzaklara düşürüp öldürmesi aynen devam ediyo.Bildiğim kadarıla seri herhalde daha önce 13 kadar biliyordum ama değil 7'ye kadar cekilmiş en sonuncusu bu yeni verşiyonuda eklersek 13.cuma filmlerine 8.ci film oluyo.Yinede efsane seri filmi olması sebebile vede yeni versiyon olduğu için izlenir.

Cevap Yaz

canatan

19 Ağustos 2009 08:43

Çok basit olmuş.Bildik sahneler.

Cevap Yaz

MEHTAPSS

1 Temmuz 2009 21:45

baya saçmaydı beklentileri karşılayan bir film değil...

Cevap Yaz

rasim78

29 Haziran 2009 14:01

Ormanda yaşayan bıçaklımı artık usturalı mı her neyse..

Bu tür filmler artık kabak tadı verdi

Cevap Yaz

showmen

15 Mayıs 2009 14:11

bu korku bana yeter az kalsın korkudan ölecektim diyebilseydim keşke:)

Cevap Yaz

enigmacuture

25 Nisan 2009 18:03

Klasikleşmiş bir korku filmi yeniden çekilmeye karar verildiğinde, yapılması gereken ilk iş filmin konusuna sadık kalmak koşulu ile özgün bir devam filmi çekmektir. Aksi takdirde filmi kan gölü ve ceset sahneleri doldursanız bile, bu filmi kurtarmayacaktır. 13. Gün”ün bu yeniden çevriminin zaten hiç izlemeden duyulan eksikliği 3 D Formatında çekilmemesi. Sadece bu bile filmin değerini yarı yarıya düşürmeye yetiyor.

 

Film anımsatma maksadı ile yapılmış olsa gerek; 1980 tarihli Kristal Gölü Kampı Cinayetleri ve Jason ile annesini tanıtarak başlıyor. O tarihte danışmanların başına gelenleri görüyoruz. Birden günümüze geçiliyor ve geçişler çok başarısız. Kampa gelen çılgın maceracı kampçılar sırasıyla suratı dağlanarak, Kurt kapanında parçalanarak, Kılıca benzeyen bıçakla parçalanarak ve buna benzer şekilde öldürülüyorlar. Ama niye? Jason”un yeniden hortlaması için bunlar ne yaptı orasını bilemiyoruz. Katliamdan sadece Whitney(Amanda Righetti) kurtuluyor ve abisi Clay Miller(Jared Padalecki) onu aramak ve kayıp ilanı dağıtmak için bölgeye geliyor. Yolu orada lüks bir villada tatil yapan gençlerle kesişiyor. Gençler çok zevksiz, küstah ve arsızlar. Ne görseler saldırıyorlar. Bu nedenle bir kere filmin kahramanlarından, daha filmin başında nefret ediyorsunuz.

 

Clay Miller kız kardeşi Whitney”i, Jason tarafından hapsedilen yerden çıkarıyor. Bu ikisi dışında herkes vahşi bir şekilde ölüyor. Jason ise kafası Kurt kapanı ile parçalanıp, zincirle tavana asılıp, ağaç biçme makinesinde parçalanmasına rağmen ölmüyor. Bu da bu kötü filmin devamının geleceği işaret gibi. İnşallah yanılıyorumdur.

 

En önemli kısım ise Jason(Derek Mears)”un içler acısı hali. Filmin yarısına kadar suratında buz hokeycisi maskesi olmadan sadece bir çuvalla katliam yapıyor. Bir ara suratı açılıyor belli ki Jason aradan geçen 30 senede hayli yaşlanmış. Sonra suratına meşhur maskesini takıyor. Saçları çok az ve bembeyaz. Jason madem diriltildi, bari genç olarak dirilseydi. Ben yaşlı ve deforme olan Jason”u hiç beğenmedim. 

 

Cinsellik de filmde çok hor kullanılmış. Ormanda çadırda sevişme oldukça bayıcı bir klişe oldu. Katliam yapılan gece, tüm uyarılara rağmen evde çılgınca sevişenler ve yarı çıplak şekilde suda kayak yapan kızın içler acısı ölümü ne yazık ki izleyende korkma ya da acıma belirtisinde yol açmıyor.

Cevap Yaz

arafaresi

21 Nisan 2009 11:05

Her ölümün başka sahnelendiği bir korku filmi fazla abartılcak sahneler yok klasik korku filmi ..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica