Aşka Ruhunu Kat

8,00

( 6 kişi yorum yaptı )

Aşka Ruhunu Kat

(Soul Kitchen)

Sinema Filmi

2009

Filmde, restoranında sunduğu özensiz ve ucuz yemeklerden para kazanamadığı için başı derde girdiği bir dönemde, sevgilisiyle de hem duygusal hem fiziki olarak arası açılan Zinos’un (Adam Bousdoukos),”star” bir ahçıyı (Birol Ünel) işe alarak nasıl yeni bir müşteri kitlesine kavuştuğu, son derece esprili bir dille anlatılıyor.

Filmde işlenen ana tema, gelenekselle yeniliğin ezeli zıtlaşması. Yenilik eğer iyi yönetilirse, başarılı oluyor: Almanya’nın Hamburg kentinin eski sanayi bölgesinde hangardan bozma lokanta, yeni ahçı sayesinde “hip ve trendy” bir gurme restorana dönüşüyor. Fatih Akın, önceki filmi “Duvara Karşı”da rol alan Birol Ünel’in canlandırdığı, huysuz ama yaratıcı aşçı Shayn’ı “Dünyayı değiştirmeye çalışan b ir Don Kişot” olarak tanımlıyor.

Filmde kültürlerarası buluşmayı sürpriz bir şekilde karşımıza çıkardığı Uğur Yücel’in “kırık-çıkıkçı” rolündeki kısa ama etkili sahnesi, izleyiciye hayatın içindeki komediyi yaşatırken, filmin müzikleri de bu kültürler mozayiğinin, mutfağın ve Akın’ın sinemasının ruhunu harmanlayan bir çarpıcılıkla akıyor. Soul Müzik yapan gençlerin uğrak yeri olan Restoran’ın müziği, doğal bir akışla filmin müziği olarak da öne çıkıyor.

Künye

Yönetmen Fatih Akın
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ocak 2010
Süre 99 dk
Tür Dram, Duygusal, Komedi
Ülke Almanya

Ödüller

Jüri Özel Ödülü (66.Venedik Film Şenliği-2009)

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 811.081,0 TL
Toplam İzleyici 76.877
Vizyonda Kaldığı Hafta 29 Hafta

Son Yorumlar (6)

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 03 Eylül 2010 01:05:09

7

başlarından toparlayıncaya kadar sıkan, ancak toparladıktan sonra uçuk-kaçık bir komedi filmine dönüşen eğlenceli bir film.Tempo sorunu yok.Alışık olanın dışında farklı bir film yapılmaya çalışılmış.Eksik yönü ise +13 ibaresini alacak kadar belden aş ağı olması.Argo ve cinsel içeriğin fazlalığı olmasa çok rahat genele hitap edecek eğlenceli bir film olurmuş. 

BordoBlue1967 16 Temmuz 2010 14:33:07

5

Genelde soğuk bir yapım. Komik olmak isterken çok zaman uçuk kaçık potreler çiziyor. Her ne kadar Yunan ve Türk motifleri işlense de filmin geneline Alman soğukluğu hakim. Özellikle ikinci bölüm eğlenceli. Ama bu da filmin vasatı aşmasına yetmiyor be nce. [5/10]

mathild avatar mathild 28 Haziran 2010 22:03:06

Çok güzel bir filmdi tempo hiç düşmedi.Bence en güzel ve eğlenceli fatih akın filmiydi Adam Busdukos hariyadı.Bence fatih akın filmi başkasına vermemekte çok haklı.Çok zor yakalanabilecek bir samimiyeti vardı.

afarikan avatar afarikan 09 Nisan 2010 16:40:04

7

Yer yer sizi güldürüp eğlendiren iyi zaman geçirmenizi sağlayabilecek Fatih Akının uslubunu iyi yansıtmış bir film tabi Duvara Karşı, Yaşamın Kıyısında gibi filmlerden sonra yönetmenin kendini aşmış bir filmi değil bu zaten kendisi de röportajlarında söylüyor filmi başkasına vermeye kıyamadığı için çektiğini. Tercih edilebilecek bir film anca çok şey beklemeden gidin bence o zaman çok şey bulabilrsnz

lazfatih61 avatar lazfatih61 02 Ocak 2010 01:01:01

fatih akın için bu filme gidilir...

yagmurhaneke 31 Aralık 2009 14:01:12

İki gece once buyuk heyecanla galasına gittim. Fatih Akın daha cok, daha sık film yapmalı AMA sadece kendisinin senaryolarını yazdıgı filmler olmalı! Bu film gercektende ortalama altında kalmıs ve sanki bir ilk yonetmenlik denemesiymis gibi duruyor. Senaryo gercekten buyuk bir delikten ibaret ve neyin yada kimin filmi oldugu belli degil. Sadece eglenceli bir kac sahne bir araya konulmus. Oysa karakterler ve olay orgusu HIC yok! 

Yandex.Metrica