Soysuzlar Çetesi

8,13

( 16 kişi yorum yaptı )

Soysuzlar Çetesi

(Inglorious Basterds)

Sinema Filmi

2009

Film Alman işgali altındaki Fransa'da başlar. Çok sevdiği ailesinin, Nazi Albay Hans Landa'nın (Christoph Waltz) tarafından katledilmesine tanıklık eden Shosanna Dreyfus (Melanie Laurent) adlı kadın, katliamdan kılpayı kurtularak Paris'e kaçar. Orada sinema salonu sahibi ve işletmecisi olarak yeni bir kimlik edinir.Aynı günlerda Avrupa'nın başka bir köşesinde Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt), Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacıyla organize etmektedir. Düşmanları tarafından "Piçler" yakıştırmasıyla bilinen Raine'ın grubu, Nazi Almanyasının önde gidenlerine zarar verme misyonunu üstlenmiştir. Bu amaçla, Alman sinema oyuncusu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) ile işbirliği yaparlar. Shasoanna'nın kendi intikamını alma planlarını yap tığı bir sinema salonunun çatısı altında hepsinin kaderleri kesişecektir.

Ödüller

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (67.Altın Küre Ödülleri-2010)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (82.Oscar Ödülleri-2010)

En İyi Erkek Oyuncu (62.Cannes Film Festivali-2009)

Oynayanlar

Brad Pitt Brad Pitt Lt. Aldo Raine
Diane Kruger Diane Kruger Bridget von Hammersmark
Mélanie Laurent Mélanie Laurent Shosanna Dreyfus
Daniel Brühl Daniel Brühl Frederick Zoller
Eli Roth Eli Roth Donnie Donowitz
Samm Levine Samm Levine PFC Hirschberg
Christoph Waltz Christoph Waltz Hans Landa
Til Schweiger Til Schweiger Hugo Stiglitz
Samuel L. Jackson Samuel L. Jackson Anlatıcı
Mike Myers Mike Myers General Ed Fenech
Julie Dreyfus Julie Dreyfus Francesca Mondino
Cloris Leachman Cloris Leachman Bayan Himmelstein
Michael Fassbender Michael Fassbender Archie Hicox
Christian Berkel Christian Berkel Eric
Maggie Cheung Maggie Cheung Madam Mimieux
Jana Pallaske Jana Pallaske Babette
Rod Taylor Rod Taylor Winston Churchill
Martin Wuttke Martin Wuttke Adolf Hitler
Keremcem Dürük Keremcem Dürük Seslendirme
Umut Tabak Umut Tabak Brad Pitt Seslendirmesi
Hakan Akın Hakan Akın Türkçe Seslendirme
Sönke Möhring Sönke Möhring

Ekip

Ses Ekibi Mark Ulano (Ses Operatörü)

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 2.895.934,0 TL
Toplam İzleyici 289.454
Vizyonda Kaldığı Hafta 20 Hafta

Son Yorumlar (16)

ersinkrty avatar ersinkrty 26 Ekim 2015 19:39:43

3

Ben hayatımda bu kadar güzel başlayıp bu kadar hayal kırıklığı yaratan başka bir film daha izlemedim tamamen itilaf devletlerinin kuyruk acısını senoryo etmiş Fransa'nın işgalinin modern çağda intikamı alınmaya çalışılmış sonu tamamen sinir bozucu ha yal kırklığı ve tarihle alakası olmayan bir film eğer filmi bitirecek kadar zamanınız yoksa izleyin sonunu yetiştirmesseniz güzel film sonunu izlerseniz başı ve ortasıda iğrenç gözükecek...
Kısaca 2 karakter sonu hariç güzel iş çıkardığı için 3 puan zorlama veridiğim puanlardan biri...

mumillica avatar mumillica 21 Nisan 2015 17:58:39

8

Filmin arkasında Tarantino olunca kötü de olsa izlemek gerek ama korkulmasın gayet iyi bir film karşımızda.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 16:23:30

6

Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi 2009 - Bunu Yahudileri öldürdüğün için mi aldın ? + Cesaretim için ! Quentin Tarantino'ya 'sinema sanatını virgülüne dokunmadan değiştiren adam' demek doğru olur sanırım. Belki de Tarantino'nun ''Death Proof''l a yaşadığı hayal kırıklığının ve kariyer endişesinin getirdiği refleksle ilk defa böylesi popüler denebilecek bir konuyu bol fanteziyle sinemasına yansıttığı ''Inglourious Basterds'' şu an için bir öncekiyle birlikte yönetmenin en zayıf iki filminden biri. Eğer hala sinemasıyla tanışmayanlar varsa da böyle bir filmin zayıf halka kabul edildiği bir filmografiye hemen göz atmaları gerek. Bu kendine has savaş draması alabildiğine uzun ve bir o kadar ustalıkla çekilmiş giriş sahnesiyle beklentileri yükselttikten sonra Tarantino'nun her işinde görmeye alıştığımız o sıçrama noktasına bir türlü gelemiyor. Hatta bu giriş bölümünden sonra sürekli bir geriye gidişten söz etmek de mümkün. Oyuncu performanslarında Brad Pitt'in yorumu tartışmaya açık (kötü demiyorum), Christoph Waltz sadece iyi (abartmaya gerek yok), Mélanie Laurent ve Michael Fassbender ise bence filmin en iyileri. Bunun dışında Tarantino sinemasına ait her şeyin yüzde yüz oranında olmasa da gayet yüksek oranda mevcut olduğu, tatmin edici bir eğlencelik. Bir yanda naziler diğer tarafta nazilerin kafa derilerini yüzen amerikan soysuzlar ve baskı altında yaşayan yahudiler Tarantino bunları birleştirip bir film çıkarmış. Ama maalesef Tarantino'nun en kötü işi olduğunu söyleyebilirim. Senaryosu ve karşılıklı konuşmalar iyi ama etkileyiciliği göremiyoruz. Film kara mizah örneği ama bazı yerlerde film bütün ciddiyetini kaybediyor ve sadece kanlı bir komedi filmine dönüyor. Mizahı gerçekçiliğin önüne geçiyor. Burada bir dengesizlik var. Dil karmaşası konusuna gelirsek, gerçekten farklı diller birbirine aşırı derecede dolanmış. Almanca, ingilizce, fransızca, italyanca. Yönetmen ustalığını gösterememiş, aşırıya kaçmalar fazla, ciddiyetini kaybediyor. Ama yinede Quentin Tarantino'nun çektiği en kötü film olabilir. Bu kadar usta bir yönetmenden böyle bir film beklemezsiniz.

baran34 avatar baran34 20 Şubat 2015 11:25:31

2

Sinemasal özellikleri olmayan tamamen ideolojik ve gişe kaygılı bir film. Büyük bütçeli reklamasyonla şişirilmiş sıkıcı bir film. Fragmandaki bir iki aksiyon haricinde filmde artısı olmayan bir yapım. Puan aldatmasın. İzlenilmez.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 03 Eylül 2014 11:17:04

6

Abartıldığı kadar iyi olmayan film oyuncuları için izlenebilir.

rhegno avatar rhegno 21 Eylül 2012 21:56:00

7

holocost filmlerinden gına geldi ama aşarılı bir örnek

Yandex.Metrica