Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bu İkiliye DikkatCerenSelim

19 Ekim 2018 10:44

Ticari kaygılarla çekildiğini her sahnesinde belli eden ve elle tutulur bir konusu olmayan çerezlik film. Aynı zamanda dönemin iki güzel ve ünlü aktristini bir araya getirmeyi amaçlamış, bu sayede gişe başarısını garantilemiş tipik bir 80'ler filmi. Bolca deniz, güneş, bikini ve rüküş kıyafetler; disko müzikleri eşliğinde sergilenmektedir. Banu Alkan gerçekten çok güzel, Yalçın Gülhan da oldukça karizmatik. Ancak dediğim gibi film ne bir şey anlatıyor, ne de finali şaşırtıyor. Bu nedenle sırf vakit geçirmek için izlenebilecek bol denizli ve havuzlu filmdir.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

31 Ocak 2018 03:55

Türk sineması'nın iki güzel kadını Banu ALKAN & Serpil ÇAKMAKLI'nın film konusundan daha çok önde olduğu 'Güzeller Resmi Geçidi' filmi açıklar uygun da bir tanım Ayrıca Banu ALKAN'ı yakışıyorda bu tarz rolü oynamak

Cevap Yaz

Göztepe

17 Haziran 2017 15:14

İki kadın starın birlikte rol aldığı adeta bikini yürüyüş şovu yaptığı bir film Banu Alkan özellikle fiziğiyle güzelliğiyle göz doldururken Serpil Çakmaklı ise ona yakındı. Şuda bir gerçekki film yaz aylarında güzel bir tatil köyünde çekilmiş senaryo olarak film pek iyi olmasada görsellik açısından çok iyidi fena değil diyebileceğim bir yaz filmi.

Cevap Yaz

Kaptan34

31 Temmuz 2016 19:03

Banu Alkan serpil çakmaklıyı gölgelemiş

Cevap Yaz

kral_affetmez

9 Kasım 2013 09:21

yalçın gülhan ve banu alkan iyi oynamışlar.serpil çakmaklıda iyi sayılır. filmin konusu pek anlaşılır olmasada herşeye rağmen güzel bir yalçın gülhan filmi.

Cevap Yaz

nese34

10 Eylül 2013 15:52

banu alkan süper

Cevap Yaz

beyzacetin

30 Ağustos 2012 17:22

hiç begenmedim bi kere dogru dürüst bir konu yok yani acıkcası fındık kabuğunu doldurmayacak bir senaryo. Gögüs ve bacak takviyesi ile güya desteklenmiş ama daha da itici olmus bir film.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

17 Mayıs 2012 16:50

Ha, sahi bu filmin adıda "BU İKİLiYE DİKKAT" ti. Bunun bir yaz filmi de olduğunuda düşünerek filmide izledim. Serpil ÇAKMAKLI özde, fakir bir kız ama zengin bir kızı oynuyor.. Banu ALKAN zengin kızını aslı gibi oynamakta. Zaten daha farklı bişey yapılsaydı çokta şaşırırdım. Birde öyle sanıldığı düzeyde cüretkar vari sahnelerin konsepte yer verilmemiş olması iyi çünkü filmin izlenmesine pek mani değil. Filmin o dönem fazla iş yapması ise: "Tekniker" statü yönetmen Şahin GÖK'ÜN imzasını taşımasından başka bişeyde değil. Öyle sanıyorum ki filmi: Temel GÜRSU Nazmi ÖZER Oksal PEKMEZOĞLU VB. Evsaflı bir yönetmen çekse daha fazlada ses getirirdi..

Cevap Yaz

benimsinema

19 Şubat 2012 11:06

filmde öyle erotik sahnesi falan yoktur. sadece banuyla serpilin serpilin bikini showlari vardir. serpil zengin koca avcisi fakir kiz. banuda zengin kendini begenmis. yinede izlenir..

Cevap Yaz

eylül fırtınası

18 Kasım 2011 23:52

Tamamen 1980'li yıllara özgü bir tarz olarak ortaya çıkarak zamanında büyük ilgi gören,şimdilerde ise bir nostalji nesnesi olarak "80'li yıllara özlem" konulu sohbet ve forum ortamlarında bolca yad edilen,sarakaya alınan "bikinili filmler" furyasının sembolik başyapıtıdır.

Bu başarının (!) sırrı elbette ki isimleri bu tarzla özdeşleşmiş ve dönemin burnundan kıl aldırmayan iki büyük starı Banu Alkan ve Serpil Çakmaklı'yı bir araya getirmeyi başarabilmesidir.

Alkan ve Çakmaklı'nın seksapeli dolayısıyla özellikle bıyıkları yeni terlemeye başlamış ergenlerin pek bir ilgi gösterdiği Bu İkiliye Dikkat filminin benzerlerine örnek olarak İlişki (1983-Temel Gürsu),Kızgın Güneş (1984-Şahin Gök),Arzu (1985-Şahin Gök),Sıcak Geceler (1986-Orhan Elmas),Güzelim (1986-Ümit Efekan),Mavi Yolculuk (1986-Temel Gürsu),Güneşten de Sıcak/Sarı Güneş (1987-Temel Gürsu) gösterilebilir.Dikkat edilecek olursa filmlerin isimleri bile,baş kadın oyuncularının isimlerinin çağrıştırdığı iç gıcıklayıcılığa ve davetkarlığa sahiptir.

Arabesk sanatçısı Gökhan Güney'de,sevişme sahnesi çekme hususunda emsallerine (Ümit Besen,Müslüm Gürses vb) nazaran daha ılımlı olduğu için bu kategoriye dahil edilebilecek bir iki filmde rol almıştır:Kader Çıkmazı (1984-Temel Gürsu),Candan Sevmeli (1985-Zafer Par)

Temel Gürsu da,uzmanı olduğu bikinili filmlere ait bileşenleri,Kadir İnanır filmi bileşenleri ile kaynaştırarak bu tarza alternatif iki örnek daha hediye etmiştir:Ateş Dağlı (1985),Sultanoğlu (1986)

Tarzın son örneği,furya kırıntısı olarak da tabir edilebilecek olan Al Dudaklım (1993-Nazmi Özer)filmidir.

Bikinili filmlerde,Banu Alkan'a yakışıklı kontenjanından Salih Güney,Tolga Savacı,Engin Koç;Serpil Çakmaklı'ya da yine Salih Güney ve Tarık Tarcan gibi isimler eşlik etmiştir.Faruk Peker,Yalçın Gülhan,Salih Kırmızı gibi isimler de mutluluklara gölge düşüren karaçalılar olarak filmlere dahil olmuşlardır.Murat Soydan ise çoğu kez aldatılan ve kaybeden taraftır.

Sinemamızın en tutulan teknikerlerinden Şahin Gök ve Temel Gürsu'da seyircininin ne istediğinin farkında olarak gayet profesyonel ve rahat bir yönetim göstermişlerdir.

Genellikle,Güney'deki şirin beldelerin veya tatil köylerinin havuzbaşı,denizkenarı,disko gibi eğlenceli yerlerini mesken tutan bu filmlerde Alkan ve Çakmaklı sürekli havuza girer,çıkar,kurulanır tekrar girer ve en önemlisi izleyiciye  bol bol göğüs ve bacak görüntüsü arz eder.Aslında birer aşk filmidirler;öldüren sevdalar,kötü adamlar,olmadık tesadüfler,yanlış anlamalar gibi melodramın en temel unsurlarına sahiptirler;ayırıcı özellikleri cinselliğin ve cinsel tutkuların fazlasıyla ön planda durmasıdır.

Aşk ve şehvet dışında cinsel sapkınlık,tatminsizlik,iktidarsızlık,kıskançlık,aldatma,iki erkek arasında paylaşılamayan kadın gibi temalar da işlenmiştir.

Şunu da belirtmek gerekir ki bu filmlerdeki cinsellik sahneleri ve çıplaklık,vadettiği kadar cesur ve abartılı değildir.Banu Alkan ve Serpil Çakmaklı bu filmlerde asla üstsüz görünmemişlerdir.Sevişme sahneleri de bir yere kadar devam eder,durması gerektiği yerde durur.

Hiçbir sinemasal değeri olmayan ve Banu Alkan antipatisi ile daha da değer kaybeden bu filmler,günümüzde sadece meraklılarınca hatırlanır ve izlenir hale gelmiştir.Ancak şöyle de bir güzel tarafları vardır:Fonda sürekli çalan 80'lerin meşhur parçaları (Self Control,Life İs Life,Cause Your Young,Brother,Cheri Cheri Lady,Brother Louie vb) ve pipetli kola şişesi,kocaman güneş gözlükleri ve küpeler,kelebek toka,bantlı kabarık saçlar,şalvar kotlar gibi objeleri ile gerçekten de 80'lerin ruhunu birebir yansıtan birer belge niteliği taşırlar.

Hatasıyla,sevabıyla bir dönem hoş bir esinti olarak sinemamıza uğrayıp zamanı gelince bıktırmadan çekip gitmesini bilen bikinili filmler,hiç şüphesiz 80'lerde ilk gençliğini yaşayanların anılarında yaşamaya devam edecektir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica