Buzlar Çözülmeden

8,57

( 10 kişi yorum yaptı )

Buzlar Çözülmeden

Sinema Filmi

1965

“Buzlar çözülmeden yapılacak çok işimiz var.”
“Gayane’s Suite” No.2 : Lullaby. (1943) (Khachaturian) melodisi, Deli Çavuş ve ‘Kaymakam’..
Deli Çavuş ; (Agâh Hün’ün sesi ile) “Ama bütün memleket bana deli diyor.”
‘Kaymakam’ ; (Sadettin Erbil’in sesi ile) “Ona bakarsan bir sürü zırdeliye akıllı diyen milyonlarca insan yaşıyor bu dünyada..”

İstanbul Şehir Tiyatroları ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oynanan (1964-65) eserin (Cevat Fehmi Başkut) ilk çevrimi. Jenerikte Şahin Gültekin’in Pir Sultan Abdal’dan film için uyarladığı bir türkü ; “Bu yıl bu dağların karı erimez//Buzlar çözülmeden yol bozuk bozuk.”
60 sonrası. Doğuda Sultan Dağları ile çevrili bir kaza merkezi : Çınarlı. Kış nedeniyle ulaşım ve iletişim yok. Ama , ‘Kaymakam’ sanki bu durumdan hoşnut. Ne yapılacaksa buzlar çözülmeden yapılacakmış. Halk yararına olmayan kurallar söz konusu olduğunda ‘artık geçersiz’ anlamında ‘Mülga’ (hem de ‘a’yı uzatarak) diye bağırır.
Onunla karşılaştığımızda Tahrirat Kâtibine emir yağdırıyordu ; 1. İçme suyu için eşraftan 500 bin lira toplanacak. 2. Kadınlar sokakta çarşafla dolaşmayacak. 3. Kahvedeki işsizler yevmiye karşılığı Taş Ocağı’nda çalıştırılacak. 4. Mahkûmlar köprü yapımına gönderilecek. ‘Bundan böyle bedava adam beslenmeyecek’miş. (80 sonrasında bu cümle bambaşka şekilde söylenecektir.)
Deli Çavuş’u kendisine Odacı yapar. “Benim prensibim şu ; Bu memlekette karnı tok, şerefli, haysiyetli insanlar arasında herkesin bir yeri olmalı. Ama geniş yer ama dar yer. Geniş diyorsam öyle alabildiğine değil. Dar diyorsam o da sığmayacak kadar değil.”
Bu arada kimleri tanımayız ki.
Kasabanın ileri gelen eşrafından Bakkal Karamuratoğlu..(Rıza Tüzün seslendirmiş) Faizcilik onda. ‘Hasta at, sığır, merkep etinden yapılmış sucuk satmak’ onda. Dükkânındaki kurtlu bakla, küflü bulgur ve ‘öğürmeden anlatmaya imkân olmayan yağlar’ da cabası. Film artık o kadarına cesaret edemeyip değiştirmiş ama tiyatrodaki adı Hacı Murat.
Kaçak gazyağı sahnesinde gizemli bir melodi var ; “Gayane’s Adagio” (Suite No.3) (1943) (Khachaturian). Aynı melodi yıllar sonra iki Hollywood filminde kullanılacaktır ; ‘2001 : A Space Odyssey’ (1968) ve ‘Aliens’ (1986).
Deli Çavuş..Gerçek adını zorlukla anımsamıştı. “Mehmet oğlu Mehmet. 1306 (1889) Sakçagözü köyünden.” Üstü başı dökülüyor. Saçı tarak yüzü görmemiş. Ama hırkasının göğsü nişanlarla dolu. Balkan Harbi ve Kafkas Cephesi’ne katılmış. “Aldığım madalyalar yaralarımın yarısı bile etmez.”
Tahrirat Kâtibi..(Zafer Önen seslendirmiş) Filmde 10 (tiyatroda 25) yıllık memur. Böyle bir ‘Kaymakam’la çalışmanın şaşkınlığı içinde. “Bu ihtilalciler hep böyle..Ama görürsün hızları çabuk geçer. Eşrafla, Ağalarla böylesine cenk edilir mi? Onlar beğenmedikleri kaymakamı yerinde oturturlar mı?”
Salcı Hatçe..Köprüyü bombalamaya kalkışmış. “Eskiden dere üstünde köprü yoktu. İnsanları, hayvanları biz iletirdik. Sonra buraya köprü yapıldı. Köprünün açıldığı gün bizim işimiz de bitti. [‘Köprü’ (1975) gibi.] Babam başka iş bulamadı, kahrından öldü.” Annesi çok daha önce ölmüş. Şimdi 4 kardeşine (filmde yalnızca birini, Ali’yi görüyoruz) bakmak zorunda. (Tiyatrodaki Hatçe ise evli ve 4 çocuğu var. Kocası İstanbul’a gitmiş bir daha dönmemiş.)
‘Kaymakam’ onu tutuklamıyor. “Kimsesiz bir kadını 4 kardeşiyle aç bırakan bizlerin suçu daha mı küçük.” Üstelik daha da ileri gider ve kasabanın varsılarından Sarıların Mahmut Efendi’nin genç kadına 5 dönümlük bir tarla vermesini sağlar. Kardeşi Ali’ye otelde iş bulur.
Sarıların Mahmut Efendi..(Mümtaz Ener seslendirmiş) Tiyatroda 100 bin, filmde 100 dönüm toprağı var. “Millet İstiklâl Harbinde vatanı için çarpışırken, o, bu topraklara çeşitli hilelerle sahip çıkmış.” ‘Kanal’ (1978) filmindeki Haşim Ağa gibi ; “Biz burada senin gibileri çok gördük. Haftasına kalmadan birer birer hepsini sepetledik.” Hızını alamayıp (kablosu kesik) telefonda Vali’ye yakınıyor ; “Kuzum bu acayip kaymakamı sen mi gönderdin buraya.” Tiyatro, sinemadan daha cesur galiba çünkü oyundaki Mahmut ‘acayip kaymakamı’ yerine metindeki şekliyle ‘komünist kaymakamı’ diyebiliyor.
Şeref Hakarar..(Osman Alyanak seslendirmiş) Kasabanın (daha doğrusu üçkâğıtçı bakkal, kömürcü, oduncu gibilerinin) davavekili, arzuhalci, iş takipçisi, ‘bilmem ne’ partisinin ilçe başkanı. (Tiyatroda ‘kapatılan bilmem ne’ partisi denirken sinemada buna cesaret edilememiş.) Voltaire’e hayran. Ama onun sözlerini işine geldiği gibi kullanıyor. Bürosunda “Volter ne zaman bir adım atsa başkasının nasırını çiğnemek için atardı” yazısı var. Ama o, ‘çiğnememek’ diye okuyor. ‘Kaymakam’ın arkasından şöyle diklenmişti ; “Elbet bizim günümüz tekrar gelecek.” Sarı Mahmut ve Karamuratoğlu’yla beraber onun kuyusunu kazmak için yapmadıklarını bırakmazlar. Tehditler ; (Alev Koral’ın seslendirdiği) Çukurovalı Afet’le basmaya kalkmalar ; Dağda bu günler için besledikleri eşkıya Yılanoğlu’nu (Muhip Arcıman seslendirmiş) peşine salmalar.
Aylar sonra kazada işler yoluna girmeye başlamışken ne yazık ki ‘buzlar da erimeye başlar’.
Filmin sonunda Kâtip’e söylenenlerden olanları anlıyoruz. “Kaymakamıyla, jandarma kumandanıyla, sağlık müdürü, maarif müdürü, hakimi ve diğerleriyle bu grup civardaki tımarhaneden kaçan deliler. Memlekette ihtilal olunca birleşmişler, yolların kapalı bulunuşundan faydalanarak buradaki idarecileri alaşağı edip tımarhaneye tıkmışlar. Güya Ankara’dan geliyorlarmış gibi onların yerini almışlar..”
Hatçe ; “Şimdiye kadar bizi akıllılar idare etti de iyi mi oldu..Ko biraz deliler idare etsin..Zaten hangimiz birazcık deli değiliz.”

Hatçe ; “Seni bekleyeceğim. Unutma bekleyeceğim seni.”
‘Kaymakam’ ; “Belki bir kışın sonunda, buzlar çözülünce gelirim..”
Hatçe ; “Sen deli olacak adam değilsin. Deli olacak adam değilsin sen.”
‘Kaymakam’ ; “İnsan olup da insanlığın bu kötü halini görüp deli olmamak mümkün mü?”
(Yazan : Murat Çelenligil)


4.4.1966 pazartesi Lale,Levent,Özen sinemalarında gösterime girmiş. Zafer ALGAN

Künye

Yönetmen Nejat Saydam
Senaryo
Yapımcı Murat Köseoğlu
Müzik Şahin Gültekin , Cahit Berkay
Görüntü Yönetmeni Melih Sertesen
Eser
Süre 93 dk
Tür Dram, Komedi
Özellikler 35 mm
Ülke Türkiye
Etiketler Buz, Delilik, Eşkıya, İhtilal, Kızak, Daha Fazlası

Oynayanlar

Fikret Hakan Fikret Hakan Kaymakam
Selda Alkor Selda Alkor Hatçe
Nuri Altınok Nuri Altınok Deli Çavuş
Atıf Kaptan Atıf Kaptan Mahmut
Reha Yurdakul Reha Yurdakul Yüzbaşı Ekrem
Suzan Avcı Suzan Avcı Çukurovalı Afet
Sami Hazinses Sami Hazinses Katip
Ali Şen Ali Şen Karamuratoğlu
Osman Alyanak Osman Alyanak Avukat Şeref Hakarar
Fethi İnan Fethi İnan Rol Adı Ekle
İbrahim Seven İbrahim Seven Rol Adı Ekle
Muhip Arcıman Muhip Arcıman Hüseyin Baradan Seslendirmesi
Süha Doğan Süha Doğan Reha Yurdakul Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Sami Hazinses Seslendirmesi
Vahit Volkan Vahit Volkan Köylü
Mustafa Yavuz Mustafa Yavuz Otelci
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Selda Alkor Seslendirmesi
Sabahat Işık Sabahat Işık
Hüseyin Baradan Hüseyin Baradan Yılanoğlu
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Fikret Hakan Seslendirmesi
Alev Koral Alev Koral Suzan Avcı Seslendirmesi
Saltuk Kaplangı Saltuk Kaplangı Reha Yurdakul Seslendirmesi
Rauf Ulukut Rauf Ulukut Sami Hazinses Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Ali Şen Seslendirmesi
Nezihe Becerikli Nezihe Becerikli Selda Alkor Seslendirmesi
Mümtaz Ener Mümtaz Ener Atıf Kaptan Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Nuri Altınok Seslendirmesi
İsmail Varol İsmail Varol
Ahmet Şimşek Ahmet Şimşek
Müslüm Er Müslüm Er

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Dekor Tasarım Fethi İnan (Dekor Tasarım)
Yapım Ekibi Melih Üstüngör (Yapım Sorumlusu)
Ahmet Ateş (Set Amiri)
Hikmet Tülek (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Namık Karakılıç (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Tosun Bayri (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Recai Karataş (Laboratuar)
Mihal Sikarpetis (Laboratuar)
Işık Ekibi Cengiz Arlı (Işık Şefi)
Ahmet Ateş (Işık Asistanı)
Fehmi Eryılmaz (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Arif Özalp (Senkron)
Taner Oğuz (Senkron)
Müzik ekibi Şahin Gültekin (Şarkılar)
Şahin Gültekin (Beste)
Tasarım İbrahim Enez (Afiş)

Firmalar

Acar Film (Yapım)

Son Yorumlar (10)

Göztepe avatar Göztepe 29 Haziran 2019 10:12:47

10

Kemal Sunal'ın Deli Deli Küpeli filminin dram versiyonu bir film iyi filmlerden siyah beyaz lakin ne yazıkki görüntü deformasyonlu.

benimsinema avatar benimsinema 29 Aralık 2012 14:24:06

7

filmde ince mesajlar var...kemal sunalin ilk cevirimi...fikret hakan okadar basarili ki, herzamki gibi oynadigi rollerde kendinden geciyor...filmi zaten cok sartlarda cevirmisler... fotograflar bölümünde film hakkinda bilgi edinebilirsiniz

capone avatar capone 27 Nisan 2012 12:26:04

10

Gerçekten çok güzel ve anlamlı bir film.Fikret Hakan filmde deli olarak gösterilmiş olsa bile yaptığı işlerle filmdeki birçok kişiden daha zeki olduğu anlaşılıyor.Mutlaka izleyin.Deli Deli Küpeli de ikinci çevrimi

KARAŞİMŞEK 13 Nisan 2010 13:32:04

filmin sonunda deli kaymakam ın şu sözleri çok anlamlıdır.sevdiği kızın kendisinin deli olduğuna inanmaması keşke her deli senin gibi olsa demesi üzerine fikret hakan,memleketin benim gibi delilere ihtiyacı yok, daha akıllı insanların bu ülkeyi yönet mesi gerek demesi çok anlamlı sözlerdir.                                                                      

fdts avatar fdts 26 Şubat 2009 16:54:02

9

başarılı ve keyifli bir yapım. Tebrik etmemek elde değil.

istanbullu_1980 avatar istanbullu_1980 31 Aralık 2008 00:22:12

Merhaba Arkadaşlar,Kemal Sunal'ın başrolünde oynadığı "deli deli küpeli"adlı filmin,bu filmin komedi versiyonu olduğunu biliyor muydunuz?

Yandex.Metrica