Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Akıl Hastanesi (Asylum)

Akıl Hastanesi

7,83

(1 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 33 Dk Gerilim Korku Bilim Kurgu Gerilim, Korku, Bilim Kurgu

Yönetmen: David R. Ellis David R. Ellis

Ülke: ABD

Oyuncular: Sarah Roemer, Jake Muxworthy, Mark Rolston, Travis Van Winkle, Ellen Hollman, Carolina Garcia, Cody Kasch Devamını Gör...

Konusu :

Eski bir akıl hastanesinde hastalarına akla hayale gelmeyecek işkenceler yapan bir profesörün geri dönüşü konu alınıyoır.enigmacuture

23 Nisan 2009 19:22

Oymacı(The Pumpkın Karver), Akıl Hastanesi(Asylum) ve 13 Oyun(13:Game sayawng) mukayeseli yorumu:

 

Oymacı(The Pumpkın Karver):

 

Bir efsaneye göre “Cadılar Bayramı”nda biri öldürülürse, ölenin ruhu pusuda beklermiş ve tam 1 sene sonraki “Cadılar Bayramı”nda ortaya çıkarak çevresinde gördüğü herkesi öldürerek intikamını alırmış. Film Cadılar Bayramı ve Balkabağı oymacılığı üzerine.

 

Jonathan Starks(Micahael Zara), Cadılar bayramında en ustaca yaptığı iş olan ve babasından kendisine yadigar kalan Balkabağı oymacılığı yapmakta o gece ablası Lynn Starks(Amy Weber) kapısını çalan çocuklara şekerleme dağıtmaktadır. Lynn”in sevimsiz ve şapşal erkek arkadaşı Alec(David J. Wright), eve gelerek Jonathanın Balkabağını bozar ve suratına bira fışkırtır. Lynn ile seviştikten sonra da evden ayrılır. Cadılar bayramı kostümünü giymeye hazırlanan Lynn, kapıdan giren siyah giyimli ve üzerinde çürümüş bir balkabağı maskesi olan adam tarafından korkutulur. Onu Alec sanan Lynn fazla aldırmaz ama adam şaka yapmamaktadır. Kadına saldırır ve bıçağı saplar.

 

Çığlık sesi ile balkabağı oyduğu masadan fırlayan Jonathan, ablasının odasına koşar ve yerde ağlayan ablasını ve üzerinde eli bıçaklı adamı görür. Paniğe kapılan Jonathan, elindeki Balkabağı eyesini önce adamın sol gözüne ve sonra da karnına defalarca saplar. Adam kanlar içinde yere yığılır. Adamın elindeki bıçağa baktıklarında bıçak plastiktir ve maskesi açılınca onun Alec olduğunu görürler. Polis bile yapılan kötü şakanın dozu nedeni ile Jonathan”ı suçlamaz.

 

Olaydan bir yıl sonra yeni bir Cadılar Bayramı kutlaması için Jonathan ve Lynn, parti alanına gitmeye karar verirler. Bu bir yıl içinde Jonathan, işlediği cinayetin psikolojik izlerini üzerinden atmaya çalışmış ve ablası ile bir başka şehre taşınmışlardır. Parti alanına giderken yolu kaybederler ve yolda yaşlı bir adamla tanışırlar. Oldukça ürkütücü olan bu adamın yanından hemen kaçarlar. Jonathan bu arada Alec”in hayaletini görmekte ve geçmişte işlediği cinayet aklına gelmektedir. Parti verilen yerde Ablası, Jonathan”ı güzel bir kızla tanıştırır ne varki kızın eski psikopat erkek arkadaşı da bu partiye gelmiştir. Geceleyin verilen metal müzik konseri ile herkes eğlenirken kızlardan en çapkın olanı erkek arkadaşı ile arabada sevişmeye koyulur. Ancak kavga ederler ve çocuk kızın yanından gider. Arabada yalnız kalan kıza Balkabağı maskeli katil saldırır ve kızın suratını balkabağı eyesi ile işler. Kızın suratı korkunç görünmektedir. Bir başka gün ise Jonathan ve ablası Lynn arkadaşları ile cesaret-itiraf oyunu oynamaktadırlar. Kaybeden bir kavanoz dolusu canlı böcek yemek zorundadır. Kaybeden ve üzerinde “Hulk” kostümü olan çocuk yediği canlı böcekleri kusmak için oradan ayrılır ve tuhaf bir yere girer. Çocuğunun karnı sivri uçlu kocaman bir vida ile deşilir ve çocuğun tüm iç organları dışarı çıkar.

 

Jonathan yolda karşılaşıp yanından kaçtıkları yaşlı adamı partide görür. Adam parti yapılan yerin kendi arazisi olduğunu söyler ve Jonathan”ı evine götürür. Adam usta bir kabak oymacısıdır. Tavanda boy boy kabaklar ve kabak eyeleri asılıdır. Tuhaf hal ve hareketleri olan yaşlı adam eyeyi alır ve Jonathan”a uzatıp kendisine saplamasını ister. Jonathan adama bunu yapamaz ve kaçar. Partidekilerin ölmeye başlaması üzerine herkes paniğe kapılır ancak bunu saçma bulanlar da vardır. Partinin üzerinde “Atina Savaşçısı” kostümü olan üyelerinden ikisi sarhoş olup gece gezmeye çıkarlar. Yolda balkabağı tarlası görüp içine dalarlar. Biri gözcülük yapar diğeri balkabağını alır ancak gözcü olan sıkışıp tarlaya yapmaya başlayınca, bir anda bilinmeyen birisi kellesini uçuruverir. Lynn o gece Jonathan”ı ararken, Jonathan”ın kız arkadaşının eski psikopat sevgilisinin saldırısına uğrar. Elinden zor kaçar ancak bu psikopat adam da orada karnı deşilip tavana asılarak öldürülür. Jonathan”ın kız arkadaşının çığlığını duyan Lynn, peşinden gider ancak kızın suratı bir kabak gibi işlenerek öldürülmüştür. Katil bu arada Jonathan”a da saldırır. Ablası Lynn koşup yardım eder ve Jonathan katili, Balkabağı eyesini vücuduna  defalarca saplayarak öldürür. Katil yaşlı adamdan başkası değildir.

 

Polis yaptığı aramada adamın, balkabağı cinayetlerinin sorumlusu olan, seri katil olduğunu söyler. Her şey bitti derken araca binen ve ordan uzaklaşmak isteyen Lynn ve Jonathan”ın başına tuhaf şeyler gelir. Jonathan kriz geçirir ve suratı birden Alec”in suratına dönüşür ve ablasına saldırır. Lanet ona da sirayet etmiştir.

 

 

Filmde o kadar çok balkabağı var ki ben 98 tane saydım  eksik olabilir. “Atina Savaşçısı” kostümü giyen Cadılar Bayramı katılımcıları oldukça cesurlar. Burası komikti. Yalnız işlenmiş kabaklar gerçekten şahaneydi. Güzel iş çıkarmışlar. Farklı bir korku filmiydi.

 

Akıl Hastanesi(Asylum):

 

Yurt makyajı yapılarak içine öğrenci doldurulan eski bir akıl hastanesi ve yaşamak için geri dönerek kurbanlarının canlarına göz diken katil bir profesör. Oymacı filmindeki gerilimin birde biri bu filmde yok.Öğrencilerin en zayıf noktalarından yakalayarak öldürmeye başlayan profesör iyi bir fikir ama film ağır seyri ile izleyeni uyutuyor. Gerilim ve aksiyon namına fazla bir öge yok. Kurbanlarının gözlerine sivri uçlu demir sokarak öldüren profesör filmin finalinde aynı aletlerin kurbanı oluyor ve beynine saplanan bu demir parçaları ile öldürülüyor. O anda içinden bütün ruhlar dışarı çıkarak özgürlüğe kavuşuyorlar. Demode bir konu ve özensiz bir film. Kötü.

 

13 Oyun(13:Game sayawng):

 

Baş döndürücü, etkileyici heyecanın üst katmanlarında gezindiği bir gerilim filmi.

 Phuchit(Krissado Sukosol), 32 yaşında,bir müzik şirketinin Üniversite Mezunu, aynı zamanda Master da yapmış dürüst bir çalışanıdır. Türlü entrikalarla işine son verildiği gün bilinmeyen bir numaradan arama gelir. Arayan 13 aşamalı ve son aşamasında 100 milyon dolar ödülü olan bir oyundan bahseder. İşten kovulan, sevgilisi terk eden ve kredi kartı borcu batağında yüzen adama bu teklif çok cazip gelir. Birinci aşama olarak bir sineği öldürür ve ikinci aşamada o sineği yer. Phuchit telefonla arayan kişinin talimatları doğrultusunda oyunu sürdürür ve büyük ödüle yaklaşır. Ne var ki her aşamada  görev biraz daha zorlaşmaktadır. Ve adam 11. aşamaya gelindiğinde polis tarafından aranan bir suçlu olmuştur. Geçtiği aşamalarda yaptığı pek çok fiilin suç teşkil etmesi nedeni ile oyun, oyun olmaktan çıkmıştır ancak geri dönüş de yoktur. 11. aşama çok kanlı geçer bir asfalta boydan boya gerilen ip ve asfalttan hızla geçen motorsikletli grup. Devamında bölünen beyinler ve bedenler. Hatta arkadaşı yada onun köpeğini öldürmesi dahi istenir o da köpeği seçer. Aslında hepsi bir bilgisayar oyunun parçasıdır ve pek çok izleyici bu oyunun müptelasıdır. Ancak oyuncuların yaşadığı dram umurlarında değildir. 13. ve son aşamada Phuchit bir stüdyoya girer ve karşısında suratı kapalı bir adam vardır bir de bıçak. Onda adamı öldürmesi istenir o yapamaz, diğer adam da bir başka yarışmacıdır ve hızlı davranır, bıçağı Phuchit”e saplar ve 100 milyon doları o kazanır. Phuchit ise ölür. Onu durdurmak isteyen  arkadaşı  ise ekrandan durdurmak istediği adamın ölümünü izler.

 

Yer yer komik hatta bazen iğrenç ama sürükleyici bir dram. İzleyiciyi içine hapseden bir gerilim. Bilgisayar oyunları ve bunun zararlı etkilerine dair göndermeleri olan güzel bir film. Para için deliren ve insan olmaktan çıkan insansı yaratıklara atfedilmiş çok iyi bir film….

Cevap Yaz
Yandex.Metrica