"> Can Pazarı ~ Sinematurk.com
Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Can Pazarı

Can Pazarı

7,75

(1 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Macera Dram Macera, Dram

Yönetmen: Ertem Göreç Ertem Göreç

Ülke: türkiye

Oyuncular: Kayhan Yıldızoğlu, Kudret Şandra, Funda Postacı, Nevzat Okçugil, Sadri Karan, Hasan Ceylan, Osman Alyanak, Hayati Hamzaoğlu, Nil Kutval, Yılmaz Güney Devamını Gör...

Konusu : Taşralı bir genç olan İlyas (Yılmaz Güney), Bingöl'den yola çıkıp İstanbul'a gelir. Bir otele yerleşir. Müsellim (Hayati Hamzaoğlu) adlı bir adamı aramaktadır. Müsellim, İlyas'ın kan davalısıdır. Yıllarca süren bu kan davası yüzünden, birbirine düşman iki aile büyük kayıplar vermiştir. Şimdi ölüm sırası Müsellim'dedir. İçi kin dolu olan İlyas, bu koca şehirde onu nasıl ve nerede bulacaktır?

İstanbul'da kanlısının izini süren İlyas, bir balıkçıdan Müsellim'in bir boya fabrikasında çalıştığını öğrenir. Ancak balıkçı, daha önce davranarak durumu Müsellim'e haber verir. Paniğe kapılan Müsellim, fabrikadaki hesabını kesip kayıplara karışır. İlyas geç kalmıştır. Boya fabrikasına gidip sekreter kızdan (Nil Kutval) kanlısının fabrikayla ilişkisini kestiğini öğrenir, ama inanmaz... Bir akşam fabrika çıkışında kızı bekler. İçi rahat değildir. Ne var ki aldığı cevap yine aynıdır.

 

Korku içinde yaşayan Müsellim, İlyas'tan kurtulmanın yollarını arar. Onun kaldığı oteli bulup pusuya yatacaktır. İlyas, sekreter kızla bir parkta buluşur. Müsellim'i neden aradığını anlatır. Birlikte otele doğru yürürler. İlyas, kızdan ayrılıp otele gireceği sırada, Müsellim gizlendiği yerden çıkıp silahını ateşler. Genç adam yere yıkılır, Müsellim kaçar. Silah sesleri üzerine kız dönüp gelir. İlyas'ı yaralı olarak evine götürür.  Kurşunu çıkarıp onu tedavi eder. Bir süre sonra da İlyas'ı sevdiğini hisseder.

Gönlünü İlyas'a kaptıran genç kız, artık bu kan davasından vazgeçmesini ister. Birlikte korkusuz ve mutlu bir hayata geçmeleri için önerilerde bulunur. İlyas, önceleri direnirse de sevdiği kızın baskıları karşısında son kararını verir. Sevgilisinin uyarılarıyla yalnış bir yolda olduğunu anlayıp silahındaki tüm kurşunları çıkarır. Artık öldürmekten vazgeçmiştir.

Yeni bir hayata başlamaya hazırlanan İlyas, evden çıktıktan sonra sokağın başında birden Müsellim'le karşılaşır. Müsellim'in elinde silahı vardır. İlyas'ın üzerine gelir. İlyas, "Dur ateş etme, yemin ederim ki seni öldürmeyeceğim" deyip düşmanını durdurmaya çalışıır. Müsellim, "Hayır, sana inanmıyorum" der ve silahını ateşler. Boğuşurlar. İlyas, Müsellim'in elinden silahını alır. Bu kez Müsellim, öldürmemesi için yalvarmaktadır. Ancak İlyas, "Bu defa ben sana inanmıyorum" deyip silahındaki tüm kurşunları düşmanının üzerine boşaltır. Müsellim son nefesini verirken, İlyas da aldığı kurşun yaraları sonucu yere düşüp ölür.siyah kare

5 Mart 2012 01:33

film baştan sonuna kadar kan davalısını arayan. nihayet intikamını alan gencin öyküsüdür. film çift isimlidir sinemada öleceksin adıyla izledim seyretmeye değer.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica