What Ever Happened To Baby Jane?

9,13

( 4 kişi yorum yaptı )

What Ever Happened To Baby Jane?

(What Ever Happened To Baby Jane?)

Sinema Filmi

1962

Tekerlekli sandalyeye mahkum  olarak yaşayan 1930 ların süper starı Blanch Huston (Joan Crawford) ile eski çocuk yıldız,  deli kızkardeşi Jane Huston(Bette Davis)  yıkılmaya yüz tutmuş malikhanelerinde, oyunculuk anlamında birbirlerini lime  lime ederek   bir Hollywood Grand Guignol destanı anlatıyorlar. Boynuz kulağı geçer misali sonradan oyuncu olarak eski çocuk yıldız kardeşinin şöhretini gölgeleyen, onu kenara iten, bütün ilgiyi üzerine çekerek, şöhretin doruğuna çıkan Blanche geçirdiği bir kaza sonucu sakat kalır. Hikaye Blanche 'ı sakat bırakan o kazanın üzerine kurulur.Görünürde birbirlerinden nefred eden, bu iki kızkardeş gerçekten birbirlerini öldürecek kadar işi ileri götürecekler mi ? Yeniden şöhrete dönüşün hayalini kuran, planlar yapan, eski elbiseleri ile evin içinde salınan kızkardeşini ölesiye kıskanan alkolik, deli Jane mi ? yoksa masumiyetin sembolü kapalı kutu Blanch mı suçlu... izleyip görelim. 

Künye

Yönetmen Robert Aldrich
Senaryo ,
Müzik Frank De Vol
Görüntü Yönetmeni Ernest Haller
Süre 134 dk
Tür Dram, Gerilim, Korku
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke ABD
Etiketler İki Eski Akrist, İki Kızkardeş, Psikopat Daha Fazlası

Oynayanlar

Bette Davis Bette Davis Bebek Jane Hudson
Joan Crawford Joan Crawford Blanche Hudson
Victor Buono Victor Buono Edwin Flagg
Wesley Addy Wesley Addy Marty Mc Donald
Julie Allred Julie Allred Bebek Jane Hudson(2)
Anne Barton Anne Barton Cora Hudson
Marjorie Bennett Marjorie Bennett Dehlia Flagg
Bert Freed Bert Freed Ben Golden
Anna Lee Anna Lee Bayan Bates
Agnes Moorehead Agnes Moorehead Kahya

Son Yorumlar (4)

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 05 Temmuz 2015 15:16:14

7

şaşırtıcı finaliyle övgüyü hak eden bir yapım izlenmeye değer 7/10

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 13:10:56

9

Şöyle son 4-5 yıla bir bakıyorum. İzlemiş ve beğenmiş olduğum filmleri, izlemiş ve beğenmiş olduğum aktrisleri düşünüyorum. Aklıma bazı isimler geliyor elbette. Ancak hiçbirini Bette Davis ile karşılaştıramıyorum bile. Muhteşem bir sanat. İlikleriniz e kadar işleyen bir performans. "Baby" Jane Hudson uzun süre aklımdan çıkmayacak. "I've Written a Letter to Daddy" uzun süre aklımdan çıkmayacak. Joan Crawford da muhteşem, ancak Davis bir başka. Yer aldığı tüm filmlerde odak noktası olmayı başaran aktris, yine tek kişilik bir şova imza atıyor. Bu harika oyunculardan destek alan film, başarılı senaryosu ve konusu ile iyice taçlanıyor. Bunu izledikten sonra akla ilk düşen "Sunset Blvd." oluyor. Gloria Swanson ve Bette Davis. Klostrofobik bir ortamda iki kardeş arasındaki psikolojik gerilim. Biz de seyirci olarak karakterler arası nefret ve sevgi ikileminde kalıyoruz. Ve müthiş final sahnesi. Davis ve Crawford'un gerçek hayatta da birbirinden nefret ettiği ve bu durum ile ilgili filmin yapım aşamasına dair bazı hikayeler anlatılıyor. Onlar da başlı başına ilgi çekici. Kesinlikle izlenmesi gereken "klasik" filmlerden. Günümüzde de muhteşem örnekler izliyoruz, ancak her zaman söylediğim gibi, "What Ever Happened To Baby Jane?" nin tadı çok çok ayrı. Sinema tarihinin en değerli filmlerinden biri benim için. 10/10

mkurtsen avatar mkurtsen 12 Haziran 2010 17:26:06

9

Bette Davis (1908-1989) ve Joan Crawford (1905-1979) Amerikan Sinemasının 1960 lı yıllardaki bu iki beyaz perde kraliçesi  Henry Farrell'in  romanından alınan Robert Aldrich  tarafından büyük bir özen ve çoşku içinde çekilen iki saat boyunca insanı n efessiz bırakan bir Grand Guignol destanı yazıyorlar.Siyah-beyaz pırıl pırıl bir kopya sesler, sesler bugün çekilmiş gibi net,  görüntü şahane, müzik (Frank De Vol) müthiş güzel ve filmle birebir uyum içinde.  zaten çekildiği dönemde  Bette Davis (kadın Oyuncu), Victor Buono (yardımcı erkek oyuncu) Ernest Haller (görüntü yönetmeni) Joseph D.Kelly (ses) oscar adayı olmuşlar.Bugün hayatta olmayan bu iki büyük oyuncu kendilerinide aşarak meslek hayatlarının, bana görede bütün zamanların, gerilim anlayışını önemli ölçüde aşan bir Hollywood  Grand Guignol  destanı yaratıyor,  Sinema Dünyasının ölümsüzleri arasına giriyorlar. Filmde en gözde an: B ette akşam yemeğinde Joan'a gümüş kapaklı sahan içinde pişmiş fare ikram ediyor.Filmi izlemek isteyen meraklı  arkadaşlara isterlerse temin ettiğim yerin adresini verebilirim.

mkurtsen avatar mkurtsen 11 Kasım 2009 00:15:11

9

Aynı evde yaşıyan iki eski film aktristi iki kızkardeş, Jane Hudson  (Bette Davis) şöhreti çocuk yaşta kazanmış, kardeşi Blanch (Joan Crawford) şöhretini kızkardeşine kaptırmış eski bir yıldız.  Sinema tarihine geçmiş iki büyük yıldızın oynadığı bu f ilmi izlemedinizmi ?  İzlemedi iseniz kendinizi bir sinema şöleninden mahrum bıraktınız demektir. , eğer gerçek bir sinemaseverseniz mutlaka bulun izleyin. Yıllar önce izlediğim bu filmi bende yarından itibaren film marketlerde arayacağım.

Yandex.Metrica