Karamazovlar

8,50

( 1 kişi yorum yaptı )

Karamazovlar

(Karamazovi)

Sinema Filmi

2008

Bir tiyatro yönetmeninin liderliğindeki bir grup Praglı oyuncu, Dostoyevski'nin Karamazov Kardeşler romanının tiyatro uyarlamasını, bir fabrikanın sıra dışı ortamında düzenlenen alternatif bir festivalde sunmak için Krakov'a gelir. Provalar sürüp gider ve yıkık dökük fabrikanın eğreti sahnesinde inanç, ölümsüzlük ve kurtuluş konuları işlenirken, tuhaf bir biçimde Dostoyevski'nin bilindik temaları, tiyatro toplululuğunun kendi aralarındaki ilişkilerde de kendini göstermeye başlar. Böylece roman, oyun, film ve gerçek hayat arasında bir etkileşim ortaya çıkar.

Künye

Yönetmen Petr Zelenka
Senaryo
Müzik Jan A.P. Kaczmarek
Görüntü Yönetmeni Alexander Surkala
Eser
Süre 110 dk
Tür Dram
Ülke Çek cumhuriyeti Polonya
Internet Sitesi http://www.karamozavi.cz

Oynayanlar

Martin Mysicka Martin Mysicka Kendisi/Alyoşa Karamazof
Michaela Badinková Michaela Badinková Kendisi/Katya
Jerzy Michal Bozyk Jerzy Michal Bozyk Pianist
Igor Chmela Igor Chmela Kendisi/İvan Karamazof

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 25 Kasım 2012 17:16:13

9

Tiyatro Tiyatro sahnesinde oynanır. Eski yıkık bir fabrikada Dostoyevsky oynamak, romanın temasını oyuncuların ilişkilerine indirgemek neyin nesi. Hiç beğenmedim hiç. Tek kelima ile Dosteyrvsky'e saygısızlık kabul ediyorum. Çek Yönetmen Petr Zelenka
geçen bin yılın kitabı olarak kabul edilen Romanın bütün büyüsünü bozmuş. Çekiyorsun adam gibi çek.
Orhan Pamuk'un Karamazov Kardeşler hakkında söylediklerini aşağıda aynen aktarıyorum.
.Bana göre geçen bin yılın kitabı dostoyevski’nin karamazov kardeşler’idir. bu dünyada yaşamın, öteki insanlarla birlikte olmanın ve öteki bir dünyayı düşlemenin bütün sorunlarını, neredeyse ansiklopedik bir boyuta varan bir genişlik ve yürekten gelen böylesine sarsıcı bir yoğunlukla dramlaştırabilen bir başka kitap bilmiyorum. kilise ve devlet, ideolojiler ve güzellik, özgürlük ve sorumluluk gibi her zamanın sorunlarıyla, taşradaki küçük bir rus ailesinin para, aşk, baba korkusu, kardeş kıskançlığı, itibar gibi iç sorunları arasında bu roman öylesine bir ahenk ve güçle gidip gelir ki; insan, okumanın verebileceği en büyük armağanı alır:

Yandex.Metrica