Çalınmış Hayat / Aşk Hırsızı

8,51

( 6 kişi yorum yaptı )

Çalınmış Hayat / Aşk Hırsızı

(Çalınmış Hayat)

Sinema Filmi

1970

Paul Mauriat’nın ‘Viva Mauriat’ albümündeki (1968) ‘Adoro’ (1967) (Armando Manzanero).
Nermin; “Bir mutfakla bir küçük odaya 300 lira. Adam alay ediyor sandım önce. Üstelik kaç aile bir arada oturuyor. Gürültü, kalabalık. Kavgaları da eksik olmaz bunların.”
Mehmet; “Bahçe içinde ufak bir ev bulabilsek. Zemin kata da razıyım. En iyisi bir gecekondu kiralamak galiba.”

İstanbul’un yoksul mahallelerinde el ele kiralık ev arayan iki sevgili. Yıllar sonra, o sıralarda düşünemeyecekleri kadar varsıl yaşantıları olacak ama birlikte olamadıkları için onlar gibi biz de bir daha filmin başlarındaki bu ‘dertsizlik’ duygusunu yaşayamayacağız.
Nermin… Suzan Hanım’ın atölyesinde terzi olarak çalışıyor. “Zengin birine vereceğim seni. Arabalı, hizmetçili yaşayacağız. Kürk mantolar giyeceğim. Mutfağı mızda her gün 5 çeşit yemek pişecek. Tatlılar da cabası” diyen annesi; Haftalığına, daha aldığı gün el koyan babası ve yetim üç yeğeni ile küçük bir evde yaşıyor.
İstemese de, terzihanede “Bu mevsimde Paris’te yaşanmaz. Şimdi, Nice, Côte D’azur müthiş güzeldir. Deniz modası bütün meşhurları oraya çekmiştir. Naci, Monte Carlo’ya da uğramak, Büyük Kumarhane’de birkaç gün bakara oynamak, şansını denemek istiyor” diye konuşan ‘sosyetik’ müşterilerin etkisinde kalıyor. Üstelik yüzünün ve sesinin güzelliği, elbiselerini onların atölyesinde diktiren ‘meşhur şarkıcı Gülay Hanım’ın patronu ve dostu, en büyük gazinoların sahibi’ Ziya Bey’in dikkatini çekince neler olacağı belli olmuş gibidir.
Mehmet… Sahildeki antrepoda vinç operatörü. Bu sahnelerde yoksul, ter ve kir içindeki ama Nermin’in sevgisi ile dolu halini, filmin sonlarındaki (kaçakçılıktan gelen para ile) varsıl ve kin dolu olandan daha çok sevdik.
Paul Mauriat’nın ‘Blooming Hits’ uzunçalarındaki (1967) ‘This is My Song’ (1966) (Charlie Chaplin). Petula Clark’ın ‘A Countess From Hong Kong’ filmi için söylediği şarkının enstrümantali eşliğinde annesine şunları söylemişti; “Benim için evlenmedin anacığım. Babam öldüğü zaman 20 yaşındaydın. Güzeldin. Benim için ak ettin saçını. ‘Üvey baba acısı tattırmayayım’ diye belin büküldü.”
Ziya Bey, sahne önerilerini kabul etmeyen genç kıza ‘ilaçlı bira’ içirerek sahip olur! Nermin kendine geldiğinde yanında “Lüzumsuz kavgalar ve gözyaşları istemediğim için sen uyurken gidiyorum. Seni görür görmez sevdim. İstedikleri kadar para bağışlayacağım ailene. Seninle de evleneceğim” yazılı mektup vardı. İntihar etmek ister ama başaramaz.
Paul Mauriat’nın ‘Viva Mauriat’ 33’lüğündeki (1968) ‘Yo Soy Aquel’ (1966) (Manuel Alejandro). Deniz kıyısında durumu öğrenen delikanlı “Kanına girdin Nermin’in. İkimizin de hayatını çaldın” diyerek Ziya’yı bıçaklar. Hapishanede ziyaretine gelen annesi “Yapmayacaktın Mehmet’im. Tükürüp geçecektin. Neyse ki ölmemiş adam yoksa asarlardı seni. Ben de ayaklarının dibinde can verirdim. 4 sene çabuk geçer… Sabredeceğiz” diyor.
Kendisini Mehmet’e ‘layık’ görmeyen Nermin, ‘namusunu temizlemek, alnını çamurdan çıkarmak için’ Ziya Bey ile evlenir. Ancak, (galiba seyirciyi rahatlatmak için) bir koşulu var; Bir daha eli eline değmeyecek!
Sahneye çıkar ve sevilen bir şarkıcı olur.
Mehmet’in ise kafasında öç almaktan başka bir düşünce yok. Hapishaneden çıkınca beraber çalışacağı kaçakçı Bedri’ye dert yanıyordu. “Evlenmişler… Para uğruna yaktı bizi… Mademki evlenecekti ben niçin vurdum o herifi… Hayatım kaydı, niçin? Anam parasız, perişan. (Nermin’in, kızarak da olsa, kendi ailesine para yağdırırken, Mehmet’in çok zor durumdaki annesiyle neden ilgilenmediğini filmden anlayamıyoruz). Bu yaştan sonra el kapılarında çalışmaya başladı. Kaç türlü kahpeliktir bu… Ahh, gözün kör olsun para! Eğer bir gün kazanacak olsam, para ile boğacağım Nermin’i… İntikam al(a)madan ölmekten korkuyorum.”
Tam da ‘tahliye’ olacağı gün Müdür Bey (ne jenerikte ne afişte adı olan Ali Demir) çağırır. “Bir telgrafın var. Başın sağ olsun. (Annen) uyanamamış dün sabah. Kalpten!”
Özgür kalınca, tek amacı ‘intikam’ için kanun dışı yollardan büyük bir servet yapar.
‘12 Spanish Dances, Op. 37: V. Andaluza-Andantino quasi Allegretto’ (1890) (Enrique Granados). Gazinosunda, Ziya ve Nermin’i kişiliği ile ezip geçiyor.
‘Santana’ albümündeki (1969) ‘Jingo (Lo Ba)’ (1959) (Babatunde Olatunji). Filmin sonunda
Ziya’yı (10 yumruk, 2 tekme) döver ve (5 kurşun) öldürür.
“Sen sevgilimi elimden almıştın. Ben de karına yaptım aynı şeyi.”
Keşke, annesinin dediği gibi davranabilseydi.

Ziya’nın kurşunuyla yaralanan Nermin; “Ölmeyeceğim Mehmet. Seni beklemek için yaşayacağım. Hiçbir zaman kavuşmak ümidimiz olmasa da bekleyeceğim seni.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen O. Nuri Ergün
Senaryo
Yapımcı Berker İnanoğlu
Görüntü Yönetmeni Nejat Okçugil
Süre 98 dk
Tür Dram, Duygusal, Macera
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Gece Kulübü, Hapishane, İgfal, İlaçlı Bira, Kaçakçılık, Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Osman Koşkan (Kurgu)
Yapım Ekibi Sadri Karan (Yapım Sorumlusu)
Sadri Karan (Yapım Amiri)
Mustafa Oğuz (2) (Yapım Amiri)
Orhan Başkan (Set Amiri)
Necati Tuna (Set Ekibi)
Mustafa Eti (Set Ekibi)
Kadir Arıoğlu (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Samim Utku (Teknik Yönetmen)
Alp Derilgen (2) (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Tuncay Ural (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Hüsamettin Üren (Negatif Kurgu)
Hayati Akbulut (Laboratuar)
Işık Ekibi Aydın Yurteri (Işık Şefi)
Mehmet Çakar (Işık Şefi)
Ses Ekibi Faruk Özar (Ses Mühendisi)
Osman Koşkan (Senkron)
Müzik ekibi Sevim Tuna (Şarkılar)
Gönül Yazar (Şarkılar)

Firmalar

Er Film (Yapım)
Ören Film (Seslendirme)
Ender Işık Servisi (Işık)
Ören Film (Film Hazırlık)
Erbil Film (Yapım)

Son Yorumlar (6)

TubaArtan avatar TubaArtan 22 Ağustos 2017 21:45:07

8

Dönemin en fazla kazanan yapımcılarından Berker İnanoğlu 1970 de siyah beyaz film yapmış. Eee maddiyat önemli tabi..

Yazık olmuş filme....

sinemaadamı avatar sinemaadamı 17 Ocak 2016 15:50:35

7

acı hayat filmini andıran klasik bir yeşilçam filmi ama ayhan sevda ve muzaffer filmi çok güzelleştirmiş.

benimsinema avatar benimsinema 16 Aralık 2012 12:34:36

7

klasik türk filmi...fakir kiz ve fakir erkek birbirini sever ama, kizin ailesi zengin damat pesindedir....istemeyerekten sevdigi adamdan ayrilmak zorunda kalan kiz, igfal eden erkekle evlenmek zorunda kalir...fakir erkek intikamini almak icin kisa y oldan zengin olur ve intilamini alir..neyseki mutlu son.. filmin müzikleri güzel, ama sarki söylerken niye hem gönül yazarin hemde belkis özenerin sesi kullanilmis ????

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 14 Eylül 2011 18:14:09

10

Paragöz bir ailenin baskısına kurban giden ve sonradan hapiste tanıştığı arkadaşı ile birlik olup kaçakçılığa bulaşan. Talihsiz bir insanın hayat mücadelesi. "Mehmet" Ayhan Işık vinç oparetörü olarak geçimini sağlayan biridir. Sevgilisi &qu ot;Nermin" Sevda Ferdağ ile büyük bir aşk yaşamaktadır. Nermin'in annesi babası ise sağ gösterip sol vuran para delisi kişilerdir. Terzi olarak çalışan Nermin'i müşterilerinden "Ziya" Muzaffer Tema sesini çok beğenir ve onu elde etmek için igfal eder ve büyük bir yıldız yapar. Bu durum esnasında Mehmet Ziya'yı bıçaklar ve hapise girer. Hapiste tanıştığı arkadaşı "Bedri" Süha Doğan ile tahliye olduktan sonra kaçakçılık işi yaparlar. Kısa zamanda zengin olan Mehmet kendine gece kulübü açar. Ve devamlı Nermin'in peşindedir orda burda. Gazino'da şarkı söylediği esnada Mehmet ordadır ve evini götürür. Çıldırmıştır bütün çekmecelerde her yerde para vardır ve havaya atarak azarlar. Onun kaçakçılık yaptığını öğrenen Ziya ise onu ihbar eder ve polis gelir kavga ederler Mehmet ,Ziya'yı vurarak öldürür. Süper bir film para hırsının insanın başına ne tür belalar açtığının açık bir göstergesi. Gözüme çarpan diğer faktör Süha Doğan'nın iyi adam rolüydü. Genel olarak jöne büyük darbeler vuran sonu hüsranla biten rollerde oynar çok başarılı olurdu. Ayhan Işık'tan muhteşem bir film gerçekten Ayhan Işık iyi bir oyuncuymuş. Bu filmde ne kadar iyi bir oyuncu olduğu ve yeteneğini dahada kanıtlamış oldu.

kamil zafer 20 Kasım 2007 15:48:11

4

 Vinç operatörü fakir Mehmet'le Nermin'in aşkları gazinocu Ziya beyin Nermin'in güzel sesini keşfi ve ona tecavüzüyle son bulur.Mehmet Ziya beyi bıçaklar hapse düşer Nermin'de namusunu kurtarmak için Ziya'yla evlenir ve bu gelişmeler hapishaneye ulaş ır Mehmet'te intikam yemini eder.Tahliye günü anneside ölmüş,Nermin'de ünlü bir şarkıcı olmuştur.Hapis arkadaşı kaçakçı Bedri'nin yanında çalışmaya başlar ve kısa zamanda palazlanır gazino patronluğuna terfi eder.Aşağılamalarla intikama başlar ama Ziya onu polise ihbar eder, Nermin'i vurur o da Ziya'yı öldürür hapse geri döner lakin Nermin ölmemiştir ve bekleyeceğini söyler.20.11.07                       Zafer ALGAN

Yandex.Metrica