Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Büşra

Büşra

6,49

(15 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 19 Mart 2010 2 Saat 25 Dk Dram Dram
IMAX 2d

Yönetmen: Alper Çağlar Alper Çağlar

Ülke: türkiye

Gişe: 30.104

Oyuncular: Mutlu Güney, Enise Ütük, Kaan Urgancıoğlu, Gülay Deniz, Çoşku Cem Akkaya, Çiğdem Batur, Tayanç Ayaydın, Mine Kılıç, Hüseyin Özay, Deniz Gönenç Sümer Devamını Gör...

Konusu : Büşra üniversiteden mezun olmuş, muhafazakâr ve varlıklı bir ailenin türbanlı kızı, Yaman liberal bir gazeteci, Ferit ise Büşra’nın ailesinin sıcak baktığı bir damat adayıdır. Alara, Yaman ile ilişkisini kaybetmemek için her şeyi yapabilecek bir genç kadındır. Tüm farklılıklara rağmen, Büşra ile Yaman arasında özlerinde yer alan benzerliklere göre değer kazanan, naif bir aşk alevlenir.mansur.yıldırım

27 Şubat 2017 10:48

Film baştan sona düşük tempolu bir film filmi bir daha izleyeyim dedim sonuna kadar zor dayandım malesef vasat bir film.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

7 Mayıs 2015 00:46

Çekiliş tarzı olarak güzel olsada taraflı bir anlatımı var finalde hiç hoş olmamış tayanç ayaydın rolünde iyiydi yönetmen bir ilk filme göre ortalama bir başarı yakalamış ama tarafsız gibi görünen taraflı bir film olduğu için not kırdım malesef ortalama bir film.

Cevap Yaz

melancholia1545

9 Mart 2013 14:32

Değerli bir konu genç yönetmen Alper Çağlar'ın heba oldu .Sosyolojik karşıtlık ve şehir alt-kültürü vasat bir anlatım tarzı üzerinden aktarılmıştır.Üstelik hatalı sahne geçişleri ve vasat senaryo film üzerine olumlu bir izlenim bırakmamıştır.

Cevap Yaz

cosmopolis

9 Mart 2013 08:34

bu film olmamış bir meyve gibi

Cevap Yaz

baran34

13 Haziran 2012 01:05

  Film ötekileştirilen ülkemizin insanlarını farklı bir görüş açısından irdelemeye çalışmış.  Her ne kadar tarafsız senaryo kurgusu ile yola çıkmışsada dini ritüellere yabancılaşmış olmanın vermiş olduğu subjektif bir yaklaşımı sezmemek mümkün değil. Başrol oyuncularından Tayanç Ayaydın'ın oynamış olduğu bütün sinema filmlerini izlemiş biri olarak diyebilirimki bu yapımdaki performansı harikaydı. Büşra karakterini canlandıran Mine Kılıç'ta tam da bu rolün oyuncusu. Oyuncu seçimindeki tek yanlış bence Kaan Urgancıoğlu'nun tinerci rolü ile beyazperdede endam etmesi idi. İzlenilesi bir film....

Cevap Yaz

adam_smith

9 Kasım 2010 01:58

Filmin güzel olan yanı tamamen objektif olması belirli bir düşünce kalıbının içine girmiyorsunuz filmi izlerken yalnız insan bir yerden sonra sıkılıyor kopabiliyor filmden filmin devamlılığı ve sürekleyiciliği yok hani ne olacak filmin sonunda acaba düşüncesi aklınızın ucundan bile geçmiyor zaten tahmin ediyorsunuz hemen hemen.Oyuncu seçimleri fena değil ancak kişisel fikrim kaan urgancıoğlu o role gitmemiş sabaha kadar oynasa ben inandırıcı bulmam açıkçası.

Cevap Yaz

mkurtsen

26 Eylül 2010 15:56

Alper kardeşimin filmini  izledikten sonra, herhalde ilk filmini yönetmiş, genç bir yönetmen diye düşündüm. Filmografisine baktım, yanılmamışım,  daha önce iki kısa film yönetmiş. İlk uzun metraj filmi Büşra. Genç bir Yönetmenin hevesini kırmamak adına film için hiçb ir yorum yapmıyorum.  Yalnız şunu belirteyim. Bir dahaki filmine çok , çok iyi hazırlanması gerekiyor. Oda bu film gibi olursa sinema serüveni sona erebilir.  Reji ve Senaryoyu bir tarafa bırakıyorum. Filmde oyuncu olarak Bir Tek  Tayanç Ayaydın'ı görebildim. Oda bu filme hiç yakışmamış.  Tam anlamı ile harcanmış. Ortalıkta oyuncu diye birileri dolaşıyor, özellikle Büşra rolünde oynayan genç kız,( oyuncu diyemiyorum), İlk okul  demeyeyim, hayatında ilk kez okul piyesinde sahneye çıkmış bir Lise öğrencisi gibi, ürkek ve başarısız.....

Yönetmenin bir film için ne kadar önemli olduğu, bu filmle bir kez daha yeniden ispatlanıyor.  Yönetmen ,yönetmen olursa oyuncuyu kırk yıllık profesyonel gibi oynatır. Örnek mi istiyorsunuz hemen . Metin Erksan, Susuz  Yaz, Hülya Koçyiğit (Hadi Koçyiğit için eğitimli, doğal yetenek diyelim. Aynı filmde ilk kez kamera karşısına geçen Ulvi Doğan.

 

Cevap Yaz

GururAlp_1

18 Eylül 2013 04:14

mkurtsen size katılıyorum ama beyenmediğiniz bir filme 9 puan niye verdiniz anlamadım

ceyhun_mr

16 Eylül 2010 07:53

Özgün ve de güncel bir film.İdeolojik açıdan iki zıt kutbun aslında birleşebilecekleri bir orta noktanın var olduğu,iki grubun da birbirini yanlış tanıdığı, asılsız önyargılarla hareket ettiği anlatılmaya çalışılmış.Başarılı olmuş mu?Tartışılır.Bir kere objektif bir bakış açısı yok filmde.Karekterler fazlasıyla absürt.Yaman karekteri popüler bir karekter,önceki filmlerden bildiğimiz asi,marjinal,ağzı laf yapan hazırcevap,zeki ve de agresif bir tip.Ancak Büşra öyle değil.Ilımlı islam ve ötesinde yaşayan,aslında ne yaptığını çok da bilmeyen,iki arada bir derede kalmış marjinal bir tip.Aileler bi tuhaf,Ferit karekteri zaten tam şizofren.Bir de ek olarak gece gündüz kafası güzel,derin muhabbetlerde dolanan bir grup hapçı var.Filmi orjinal yapan da zaten bu mizansen ve konusu.

Yaman karekterini oynayan Tayanç ayaydın rolünü iyi oynamış.Ancak büşra ve ferit'in ailelerini canlandıran oyuncuların performansları çok kötüydü.Halleri,tavırları ve söz söyleyiş şekilleri aşırı suniydi.Aldıkları rollerin altında ezilmişler.

Filmin finali de eksik ve kötü olmuş.Hikaye sonlandırılmaktan öte bir dram sahnesi ve üç-beş süslü kelime ile seyirci tavlanmaya çalışılmış.İzlemeden önce farklı bir film olduğunu tahmin ediyordum,yanılmadım da.Özgün ancak beğenmedim.Sadece önümüzdeki özgün filmlere örnek olur,bir yol açar diye ümitliyim.

Cevap Yaz

turkuaz_anlar

5 Ağustos 2010 01:11

Yönetmen farklı kesimleri olumlu ve olumsuz yönleriyle objektif bir yaklaşımla anlatmayı başarmış... sırf bu yönüyle bile takdir edilmesi gerek.. ayrıca film zaten çok kaliteli ve etkileyici... oyuncu performansları, görüntü kalitesi, müzik, ve sıradışı final... finaldaki davranış baya eleştiri almıştı ancak o sahnede kız, sevgilisinin sağlığı için öyle bir durumda kaldı (ne yaptığını yazmıyorum filmi izlemeyenler için, izleyenler bilir zaten). kötü düşünülürse kötü görülür misali filmin finali çok eleştirilse de son derece masum ve art niyetsiz bir davranıştı.. kısaca büşra muhakkak izlenmeli...10/10

Cevap Yaz

isiklakaranlik

26 Mart 2010 06:21

2010 senesinin en orjinal ve cesur filmi. Yönetmen Alper Çağlar'ın görsel ve betimsel açıdan hakim olduğu bu projede, adil bir vizyonla, sanatsal açıdan objektif yaklaşılmış harikulade bir aşk öyküsü var. Statükocu tutucu kafalı zihniyetin önyargısına rağmen, emin olun ki seneler sonra derslerde okutulacak kadar kalıcı bir eser olmuştur. Tebrikler.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica