Çıtkırıldım

8,64

( 17 kişi yorum yaptı )

Çıtkırıldım

Sinema Filmi

1966

Fabrikatör Cemil Bey ve Sabiha Hanımın kızları Filiz, Özel Sahil Kız Kolejinin son sınıfında okuyan güzel, cin gibi, yaramaz, yerinde duramayan, cıvıl cıvıl bir genç kızdır. Oyuncular, hatta seyirciler (filmin sonunda tam Orhan'la öpüşeceklerken bize dönüp 'pışık' işareti yapıyor) gibi, bir romantik komedi olan ‘Çıtkırıldım’ filmi de onun haşarılıklarından payını alır ; Korku filmi izlenimi vererek başlar.
Jenerikte ‘Gypsy Camp’ (1963) (John Barry) melodisi. Gece herkes uykudayken, bir gölge (elbette Filiz) ağır ağır kuzeni olduğunu öğreneceğimiz Ergun'un odasına çıkıp siyah renkli yengeci genç adamın üstüne bırakıyor. Uyanıp, dehşet içinde çığlıklar atan delikanlıyla 'bir yengeçten korktu' diye alay etmesi de cabası. Sabahları [‘Dance On’ (1962) (V&E Murragh /Adams) melodisi eşliğinde] okula gittiği 34 HA 224 plakalı üstü açık Ford ve emektar şoförleri şaşkınlık içindedir. Genç kızın arkadaşlarını yoldan alarak okula gittiklerinde tam 13 öğrenci arabadan iniyor. Her ders, öğretmenin müdüre Filiz için yakınması ile sona erer.
Edebiyat dersinde sınıfa kedi getirir. (Bir süre sonra bu derse Orhan atanıyor.) Aralarda da boş durmaz. Okulun yüksek duvarlarını aşıp komşu villanın bahçesinden, bahçıvanı deli ederek topladığı erikler Fizik öğretmeni sıfırcı Aziz'in dersinde yerlere dökülünce ortalık yine karışır.
Orhan ise, Filiz'in aksine ciddi, sorumluluk sahibi, annesinden başka kimsesi olmayan, yeni öğretmen olmuş bir genç. (Şimdilik tek ortak yanları güzellikleri.) ‘To Sir, with Love’ (1967) filmindeki mühendis öğretmen Mark Tackeray’den (Sidney Poitier) bir yıl önce kız kolejinde göreve başlayacağı gün kahvaltıda..
Orhan ; "Meğer öğrenci olmak daha kolaymış. O zamanlardan çok daha heyecanlıyım."
Annesi ; "İyi bir öğrenci olmayı nasıl başardıysan, şimdi de iyi bir öğretmen olmayı başaracaksın."
Delikanlı geldikten sonra, eskiden derslerle hiç ilgisi olmayan, bir öğretmeni sorduğunda numarasını bile anımsamayan, fizik hocasının "Notların spor toto kolonu gibi" dediği Filiz'de büyük bir değişim olur. İlk günler, Orhan'ın evden getirdiği ve domates, peynir, zeytinden oluşan 'mütevazı' öğle yemeği ile alay eden genç kız, biraz zaman geçince ona aşık olur. İkisi de Fuzuli'nin "Aşk derdiyle hoşem" dediği duyguları yaşarlar. Filiz'in uçarı hali kalmıyor. Artık çok çalışkandır. 'Son birkaç ayda gösterdiği üstün başarı bütün hocalarını sevindirir.' Arkadaşları da onun Orhan'a olan sevgisini anlıyorlar. Okulca yapılan bir kır gezisindeki bir tatsızlık ; Nüket, salıncağın ipini incelterek Orhan'a bir oyun oynamak ister. Arkadaşına engel olmaya çalışan Filiz hırçınlık yapınca Orhan onu tokatlar. ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’ (1964) filmindeki Asım Beyin torununa attığı tokat gibi bu da seyirciyi çok rahatsız ediyor. Orhan'ın sonradan kendini savunmak için söylediklerinin hiçbiri duyduğumuz sıkıntıyı gideremiyor. (Vurdu kırdılı filmlerindeki tekme ve yumruklar için bir şey söyleme gereksinimi duymayan Cüneyt Arkın, bu tek tokat için tüm filmde o ana dek konuştuğundan daha fazla konuşmak zorunda kalır.) Okul müdürünün odasında, Filiz'in annesi tarafından suçlanınca ; "Evet, kerimenize vurdum. Aynı küstahlığı bir daha yapsa gene vururdum. Eğer daha önce siz veya sayın pederleri aynı usulü biraz deneseydiniz netice hiç de fena olmazdı." Daha sonra, Sabiha Hanımın karşısında ezilip büzülen müdüre ; "Size gelince, doğrusu size acıyorum. Hiç şahsiyetiniz kalmamış. Bu basit, şımarık çocukların elinde oyuncak olmuşsunuz. Ailelerinden gördüğünüz maddi yardım sizi kıskıvrak bağlamış. Yalnız merak ediyorum, neden okul yerine bir bakkal dükkânı açmadınız. Burada vicdan ve meslek haysiyeti satacağınıza soğan ve patates satardınız. (Bakkal yerine manav dese daha mı iyi olurdu?) Zaten okulunuzda, pardon ticarethanenizde kalacak değilim. Tayinimi istemiştim. Anadolu’da ama gerçek bir okula tayinim gelmiş. Gidiyorum. Hoşça kalın." (Paranın ve gücün karşısında dik durulabilen 60’lı yıllar.)
Filiz'in üzüntüsünü anlatmaya sözcükler yetmez. Bu durumu gören Ergun, amcası ile konuşur. Orhan'ın gideceği gün Cemil Bey evlerine geliyor. Genç öğretmeni haklı bulup ona, kızını getirmiştir ; "İster döv ister sev..Adam edinceye kadar..(kızına) Hadi bakalım, okulunu bitirmekle senin öğrenciliğin bitmiştir. (delikanlıya) Ama senin öğretmenliğin ise asıl bundan sonra başlıyor." Orhan ve Filiz birbirlerine sarılmışken, Fuzuli'nin dizelerini anımsarız "Aşk derdiyle hoşem el çek ilâcımdan tabîb // Kılma derman kim helâkim zehri dermânındadır."
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen O. Nuri Ergün
Senaryo
Yapımcı Recai Akçaoğlu , İrfan Ünal
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Orhan Kapkı
Eser
Süre 101 dk
Tür Aksiyon, Dram, Duygusal, Komedi
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Aşk, Beden Dersi, Fuzuli, Genç Öğretmen, Kır Gezisi, Daha Fazlası

Oynayanlar

Cüneyt Arkın Cüneyt Arkın
Filiz Akın Filiz Akın Filiz Akın
Semiramis Pekkan Semiramis Pekkan Ebru
Gülsüm Kamu Gülsüm Kamu Nükhet
Salih Güney Salih Güney Ergun
Mualla Sürer Mualla Sürer Dilber Hanım
Hulusi Kentmen Hulusi Kentmen Cemil Akın
Mürüvvet Sim Mürüvvet Sim Sabiha Akın
Aziz Basmacı Aziz Basmacı Aziz
Osman Alyanak Osman Alyanak Edebiyat Öğretmeni
Cevat Kurtuluş Cevat Kurtuluş Kazık Hayri Bey
Necdet Tosun Necdet Tosun Aşçı
Feridun Çölgeçen Feridun Çölgeçen Okul Müdürü
Mahmure Handan Mahmure Handan Orhan ın Annesi
Faik Coşkun Faik Coşkun Manav
Zeki Alpan Zeki Alpan Bahçıvan Murtaza
Sevinç Pekin Sevinç Pekin Öğrenci
Gülten Ceylan Gülten Ceylan Öğrenci
Emire Erhan Emire Erhan Öğrenci
Serpil Birsen Serpil Birsen
Meral Özen Meral Özen
Sabahat Cabbar Sabahat Cabbar
Tülin Aktay Tülin Aktay
Şenay Ülkü Şenay Ülkü
Feriha Eyüboğlu Feriha Eyüboğlu
Buket Sokollu Buket Sokollu Öğrnci
Ayben Erman Ayben Erman
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu C. Arkın Seslendirmesi
Fuat İşhan Fuat İşhan Salih Güney Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Filiz Akın Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Cevat Kurtuluş Seslendirmesi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Hulusi Kentmen Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Feridun Çölgeçen Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Yapım Ekibi Yorgo İstavridis (Yapım Asistanı)
İlhan Akata (Yapım Asistanı)
Hacı Fidan (Yapım Asistanı)
İbrahim Seven (Prodüksiyon Ekibi)
Yönetmen Ekibi Orhan Aykanat (Yönetmen Yardımcısı)
Erdal Aksü (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Suat Pekak (1. Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon İbrahim Seven (Post-Prodüksiyon Sorumlusu)
Işık Ekibi Fehmi Eryılmaz (Işık Şefi)
Nuri Akzambak (Işık Ekibi)
İsmet Demirkol (Işık Ekibi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Müzik ekibi Ajda Pekkan (Şarkılar)

Firmalar

Akün Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (17)

SarpBayhan avatar SarpBayhan 20 Nisan 2017 13:28:51

İlk kez izlediğimde 1999 yada 2000 tam bilemeyeceğim o yıllarda Kanal D'de yayınlanmıştı çok sevmiştim bu filmi. Cüneyt Arkın öğretmen, Filiz Akın ise şımarık zengin kızı rollerinde güzel eğlenceli bir filmdir.

TubaArtan avatar TubaArtan 05 Mart 2017 01:38:53

9

Aşiyan-i mürg-i dil zülf-i perişanındadır
Kanda olsam ey peri gönlüm senin yanındadır

Aşk derdiyle hoşem el çek ilacımdan tabib
Kılma derman kim helakim zehri dermanındadır ;)

yasak75 avatar yasak75 22 Aralık 2016 20:48:18

Filiz Akın şımarık öğrenci rolünde harikaydı

yaşam11 avatar yaşam11 09 Ekim 2016 10:43:55

9

Güzel ve eğlenceli bir film ama zaten kolejli Kızın Aşkı filmi varken bu çok gereksiz olmuş ayrıca bu filmde Fatma Girik nasıl olmaz inanamıyorum tam onun tarzı bir film Gülsüm Kamu filme çok yakışmış

Kaptan34 avatar Kaptan34 09 Haziran 2016 16:13:37

Filiz Akın kavga sahnesi komikti

hayal75 avatar hayal75 03 Şubat 2015 13:10:09

6

fena film değil ama bu filmde fatma girik olmalıydı

Yandex.Metrica