Çizme

8,33

( 6 kişi yorum yaptı )

Çizme

Sinema Filmi

1991

Tek Parti Dönemi. Atatürk Cumhurbaşkanı, İnönü Başbakan. Diyanet İşleri Başkanlığı Kuranın Türkçe Tercümesi ile ezanın türkçe okunmasına karar veriyor.  1932-1950 yılları arasında ezan 18 yıl türkçe okundu. 1950 yılında Demokrat Parti iktidara gelince ezanını dili 16.06.1950 tarihinde çıkan bir yasa ile serbest bırakılır .Olaylar Ezanın serbest bırakıldığı 17.06.1950 tarihinde Rize'nin bir köyünde geçiyor. mkurtsen 16.08.2011

Ekip

Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Yapım Ekibi Hüseyin Akçalı (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Gültekin Alihocagil (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Hüseyin Devrim (Kamera Asistanı)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Mühendisi)

Firmalar

Feza Film (Yapım)

Son Yorumlar (6)

tomanbay_23 avatar tomanbay_23 08 Ekim 2018 13:02:32

Macit Flordunun mükemmel oynadığı filmdir.Allah rahmet eylesin

AlınYazısı avatar AlınYazısı 01 Mart 2016 09:48:48

9

On sekiz yıl bu ülkede türkçe Ezan okunur. Halk ikiye bölünür bir kısım ibadetini ve Hak aşkını içinde gizli gizli yaşar.
Diğer kısımda bürokrasi ve iktidarın koyduğu kanunlara bağlı kaldığından yapılan değişiklere ayak uydurarak yaşantısını sürdürür .
Bu filmde bir ilçede 1950 yılında geçen olayı konu alıyor. Zoraki koyulmuş kanunların altında ezilerek ve istemeyerek yaşayan insanların
sabrı artık tükenmiştir. Bilal Hoca Dağıldık Dağıtıldık diyerek iç çeksede , artık eski günlere 18 yıldır özlemini çektikleri sese kavuşmaya az kalmıştır.
Artık engel yoktur. Bilal hoca minareye yürüyüp çıkarken Gözyaşlarıyla Allahu Ekber dediği an ruhunu teslim eder.
91 yapımı çok güzel bir film , Macit Flordun ruhu şad olsun. Engin İnal çizme rolünde çok başarılı. Rahmetli Kemal İskender, Nam-ı diğer Karga Kemal
Bozali rolüyle göz dolduruyor. Film İsmail Güneş'in en iyi filmlerinden
İzleyin o dönemin ücra köşelerinde geçen yılların yaşattığı sıkıntılı günleri fazlasıyla hissedeceksiniz.

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 15 Ağustos 2011 18:55:08

10

Son derece hoş derin anlamlar barındıran bir film. Arapça ezan'ın yasak olduğu dönemleri. 1950'li yıllara götüren bir yapım. Bir yerleşim merkezine nahiye müdürü olarak atanan "Çizme" Engin İnal. Sert tavrını ağırlığını köy halkı üzerinde h issetirmiş. Sert despot biridir birçok insan ona kin duysada ona kin duymayan. Tek kişi "Bilal Hoca" Macit Flordun'dur. Dağda eşkiyalık yapan "Boz Ali" Kemal İskender ise birkaç defa suikast girişiminde bulunur. Onu nedense birşeyler engeller yada tesadüf eseri Çizme suikastten kurtulur. En sonunda Türkçe Ezanın kalkması ile köye giden yetkililer bu haberi resmi olarak ulaştırır. Ve Arapça Ezan okunmaya başlanır. Karadeniz'in özgün Horonu,Doğa'sı,Yayla'ları ve devamlı çalan Kemençe'si ile hoş bir film olmuş. Filmin etkileyici sahneleri olarak oranın mecnunu olan gencin. Köprü'nün üzerinde hüzünlü bakışlarla okuduğu Ezan'dır. Mantık hatası olarak niteleyebileceğim tek olay Çizme'nin şelale ile birlikte savrulan. Şapkasını kurtarma derdidir hızla giden bir akarsuda. Şapkayı kurtarma derdi doğrusu bana mantıksız geldi. Herkesin izlemesini tavsiye edebileceğim filmlerden..

MGUNAY avatar MGUNAY 28 Haziran 2010 17:30:06

10

ülkemizde tek parti zamanında zorunlu okutulan Türkçe Ezanı eleştiren bir film Demokrat Partinin Arapça Ezanı serbest bırakması üzerine Çizme namında nahiye müdürünün (Engin İnal) Türkçe Ezana diretmesi ve ora halkının Arapça Ezanı istemesi filmin ko nusu güzel ilçemiz İkizderede film çekilmiş.

vivaforever avatar vivaforever 11 Temmuz 2009 22:17:07

10

1991 yazında rize ikizderede çekilmiştir.o yıllarda lise1. sınıftaydım.orada ablam öğretmen diye bulunuyordum.hüseyin özşahinle 2.kez orda karşılaşmıştık.güzel unutulmayacak bir anı olmuştur bende.güzel bir yaz taili anısı...

emine9eylül 27 Mayıs 2006 13:32:05

5

Bence Çizme, İsmail Güneş\'in en iyi filmi. sinemasal dilin en iyi kullanımının- Güneş\'in diğer filmlerine kıyasla- bu filmde olduğunu düşünüyorum. Çaybaşı\'nda bir günün işlendiği film, simgesel bir anlatıma sahip. şapka metaforundan hareketle ikti dar üzerine etkili bir çalışma. karakterlerin simgesellikleri de zihin ve göz doldurucu. replikler üzerindne birbirine bağlanan sahneler, bu burağan filme akıcılık kazandıran önemli birkaç ögeden biri. müzik kullanımı, müziklerin atmosfer yaratmadaki rolü ve müzik ile anlam yaratım da takdire şayan. türk sinemasındaki ender- başarılı simgesel çalışmalardan biri olmaya değer bir yapım, bir emek ürünü. teeşkkürler Güneş.

Yandex.Metrica