Kuduz / Çocuklar Çiçektir

8,29

( 20 kişi yorum yaptı )

Kuduz / Çocuklar Çiçektir

Sinema Filmi

1983

Bir ağanın Almanya'dan getirdiği kurt köpeği aralarında ağanın da oğlu olmak üzere köyün çocuklarını ısırır. köylü köpeği öldürmek istese de ağa, köpeğin kuduz oldugunu kabul etmez ve bunu engeller. Üstüne üstlük kendi oğluna aşı yapılmasını da istemez. Dispanser köye hayli uzaktır. Çocukları dispansere götürme işi ağanın kızına(Necla Nazır) aşık olan topal gence(Tarık Akan) düşer.

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Yapım Ekibi Erol Deniz (Yapım Amiri)
Sonay Kanat (Set Ekibi)
Kemal Altun (Set Ekibi)
Kemal Kundak (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Aydın Sayman (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Soner Saygılı (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ayhan Akad (Laboratuar)
Yıldırım Kumral (Laboratuar)
Işık Ekibi Turgut Köse (Işık Şefi)
Kemal Altun (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)

Firmalar

Umut Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (20)

performer avatar performer 19 Aralık 2018 23:06:14

10

safa önal'ın çok orjinal bir senaryosu oluşundanmıdır yoksa yaşar seriner'in başarılı rejisinden mi? bu filmi çok beğenirim. bu film vizyona girdiğinde 9-10 yaşlarımdaydım ve dayım götürmüştü bizi, istanbul şişli kent sinemasında izlemiştim ve aklımd a kalan yani beni etkileyen tek sahne çocuğun kuduz krizine girdiği vede jeep ile sağlık ocağına götürüldüğü sahnedir. bence birçok kişi tarafından henüz keşfedilmemiş çok güzel bir filmdir. arif sağ'ın müzikleri ile A'dan Z'ye kusursuz sayılabilecek eşsiz bir filmdir. kolay kolay 10 puan vermem...

hayrivarol avatar hayrivarol 26 Ağustos 2017 19:22:49

8

Gösterildiği dönemde büyük ilgi görmüştü.

vatansever10 avatar vatansever10 31 Mayıs 2017 03:55:27

9

Filmdeki dış sesin söyledikleri İBRETLİKTİR aslında.
.''Evet Türkiye harbe girmemişti ama dünyada harp vardı ve bu harbin ateşi istemeden de olsa türkiyeye sıçrayabilirdi.Bu nedenle askeri hizmetler yoğunlaşmış,ordunun birkaç yıl sürecek savaşa karşı silah,yiyecek,giyecek tedbirleri alınmıştı.Savaş çıktığında gerekli olan bütün maddelerin israfı sınırlandırılmıştı.Gıda maddeleri vesika ile satılıyordu.Benzinden şekere,şekerden kibride birçok ihtiyac malzemesi bulunmaz olmuştu.Harbin yarattığı yokluklardan yararlanmak isteyen fırsatçılar ve karaborsacılar yüzünden memleketin içinde bulunduğu sıkıntı daha da artıyordu.''
Birkaç dakika sonra radyo ajanstan geçen haber;Adana da vilayet emri ile yapılan kontrol sonucu karaborsadan satmak üzere saklanmış 32 ton şeker meydana çıkarılmıştır..
Dönemin şartları bundan daha güzel anlatılamazdı sanırım.Film konu itibariyle aslında çok basit olmasına rağmen güzel işlenmiş.Usta bir kadronun neredeyse emeklilik dönemine gelen filmlerinden birtanesi olmuş.Beğenerek izledim.Emeklerine sağlık.

AlınYazısı avatar AlınYazısı 11 Nisan 2017 10:07:18

6

İlginç bir senaryosu var. Filmin finaline kadar çocuklardan biri’nin nöbet geçirmesini beklerken mutlu sona erişmek biraz garip kaçmış. Sadece ağa’nın kuduzdan ölmesi Allah’tan revamı dedirtiyor. Necla nazır gibi bir oyuncuyu bu filmde 3.sınıf bir k arakterde oynatmak abes kaçmış. Tabi Yönetmenlik faktörü de çok önemli.
Seçilen müzik, kurgu , görüntü yönetmenliği v.s çok daha iyi birşeyler yapılabilirdi. Bazı filmler vardır. çocuk yaşta izlediğin zaman seni çok etkiler bu film onlardan biri. Ama yıllar sonra izlemiş biri için fazla gerçekçi gelmeyebiliyor. Topal Yakubun çocukları aşıya yetiştirebilmek için o ayağıyla hepsini tek tek sırtına alıp nehri geçirmesi büyük bir fedakarlıktı.

Kleberson avatar Kleberson 19 Haziran 2015 18:13:43

8

iyi bir film mutlaka izlenmeli

Göztepe avatar Göztepe 04 Nisan 2013 16:41:26

10

Çok güzel bir Tarık Akan filmi ağanın dışardan gelen yabancı kuduz köpeği köyün tüm çocuklarına ısırıyor. Yola çıkarılıp vilayete yollanan ilk müdahalesi kasabada yapılan çocuklar kurturuluyor. Sadece babasından korktuğu için köpek ısırığını söyleye mediği ağanın oğlu kudurarak ölüyor. Hem dramatik hem kuduz hastalığı 2.ci dünya savaşı hemde gerçek aşkı konu alan bir film. Hemen hemen rol alan tüm oyuncuların iyi oynadığı ve sinemamızın değerli ışık şeflerinden sitemizin üyelerinden. Turgut Köse'ninde ışık şefi olarak yer aldığı ve Turgut Köse'nin söylediğine göre Adana civarında çekilmiş çok güzel bir film !

Yandex.Metrica