Aşk Dersi

7,78

( 3 kişi yorum yaptı )

Aşk Dersi

(An Education)

Sinema Filmi

2009

Yıl 1961...16 yaşında zeki ve çekici bir genç kız olan kadınlığa geçişin eşiğinde olan Jenny (Carey Mulligan); Londra’nın banliyölerinden Twickenham’daki odasında Juliette Greco şarkıları söyleyip daha özgür ve Gauloise kokulu bir hayatın hayallerini kurmaktadır.
Ergenliğin sıkıntılarında bunalmış her genç gibi Jenny de yetişkinliğe adım atmak için can atmaktadır. Okulunda oldukça başarılı bu genç kız, başaramadığı tek ders olan Latince’yi de sökerse babasının da öngördüğü gibi Oxford Üniversitesi’nde okuma hayallerini gerçekleştirecektir.
Yağmurlu bir Londra sabahında Jenny’nin rutin hayatı uygunsuz bir aşık olan 30 yaşlarındaki David (Peter Sarsgaard)’in gelişyle alaşağı olur. Şehirli ve zarif David, Jenny’nin okuldan kekeme flörtü Graham (Matt hew Beard)’ı gözden düşürmekte ısrarlıdır. Kızın aşikar beğenisinden güven alarak Jenny’nin tutucu ailesi Jack (Alfred Molina) ve Marjorie (Cara Seymour)’ü de baştan çıkarır ve yaşça büyük ve Yahudi oluşu gibi dezavantajlarını görünmez hale getirmeyi başarır.

Kısa bir zaman içinde David Jenny’yi klasik konserler, arkadaş ve iş kontaktlarıyla geç yenen şık yemekler; arkadaşı Danny (Dominic Cooper) ve onun güzel ama aptal kızarkadaşı Helen (Rosamund Pike)’in de dahil olduğu ışıltılı yaşama sürükler.
David, Jenny’nin aldığı klasik eğitimi kendi anladığı şekliyle uyarlar ve onu havalı arabasıyla okulundan alıp sanat müzayedelerine, klüplere götürür.

C.S. Lewis ile tanıştırmak üzere, David, Jenny’yi Danny ve Helen ile beraber Oxford’a götürür. Biraz kompliman ve yalan sayesinde Jenny’nin ailesini de 17 yaşındaki biricik kızlarını doğumgününde Paris’e götürmek üzere ikna eder. David, “Helen Teyzesi”nin bir kez daha şaperon rolünü üstlenmesine ikna eder. Kızın ailesi Jenny’nin bekaretini kaybetmek için bu yer ve zamanı seçtiğinden haberdar değilllerdir elbette.
Paris tam da Jenny’nin hayal ettiği gibidir, ve David’le sevişmek de..Twickenham’a dönüşte, Jenny’nin okuldan arkadaşları onun yeni sofistike halleri karşısında büyülenir fakat okul müdiresi (Emma Thompson) şaşkına dönmüş, İngilizce öğretmeni Bayan Stubbs (Olivia Williams) ise derin bir hayal kırıklığına uğramış ve Jenny’nin gün gibi açık yeteneklerinin ve yüksek eğitim şansının harcanmış olduğunu anlamışlardır.
Ebeveynlerinin uzun zamandır gerçekleşmesini bekledikleri Oxford hayallerinden uzak olarak yeni bir hayata sürüklenmiştir. David Jenny’yi baştan mı yaratacaktır yoksa onun geleceğini mi mahvedecektir?

Künye

Yönetmen Lone Scherfig
Senaryo
Vizyona Giriş Tarihi 19 Şubat 2010
Süre 95 dk
Tür Dram
Ülke ABD
Etiketler Aldatma, Evli Adam, Küçük Kız , Sahtekarlar Daha Fazlası

Oynayanlar

Peter Sarsgaard Peter Sarsgaard David
Alfred Molina Alfred Molina Jack
Dominic Cooper Dominic Cooper Danny
Rosamund Pike Rosamund Pike Helen
Olivia Williams Olivia Williams Bayan Stubbs
Emma Thompson Emma Thompson Okul Müdiresi
Carey Mulligan Carey Mulligan Jenny
Beyti Engin Beyti Engin Türkçe Seslendirme (Peter Sarsgaard)

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 302.056,0 TL
Toplam İzleyici 33.191
Vizyonda Kaldığı Hafta 35 Hafta

Son Yorumlar (3)

mawi yel avatar mawi yel 12 Mart 2011 01:12:03

8

çekici bir filmdir aşkın bir yerde bittigini görüyoruz ama insanı azimlandirdigi doğru :)

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 04 Haziran 2010 16:26:06

7

türkçe adı filmi iyi bir biçimde anlatıyor.Hayatına yön verme konusunda kafası karışık olan bir kızın,mahvedilme gibi görünse de hayatının ilerleyen dönemlerinde bilinçli olarak hareket etmesini sağlayan bir aşk macerasının öyküsü.Küçük gördüğü ve mu tlu olamayacağını düşündüğü bir hayata bakışı değiştiren bir olay.Bu aslında hayatından memnun olmayan ve sayıları da bir hayli fazla olan insanların öyküsü ancak birçoğunun sonu bu kadar mutlu bitmiyor.

canatan avatar canatan 18 Mayıs 2010 10:13:05

David kendinden yaşça küçük olan Helen ile olan birlikteliğini anlatan bir film.Akıcı ve sıkmayan bir film.

Yandex.Metrica