Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sarıya Boya (Rang De Basanti - Paint It Yellow)baran34

21 Haziran 2015 12:43

Bafta ödülü kazanmış bir R.O.Mehra filmi. Ayrıca Aamir Khan DJ karakteri ile Filmfare en iyi erkek aktör ödülünü almıştır. 4 milyon dolar bütçe ile çekilen yapım 15 milyon dolar gişe yapmış. Konusu; İngilizlerin sömürge düzeninde yönettiği Hindistan'da eski bir asker olan Sue'nun (Alice Patten) dedesinin yazmış olduğu bir hatıra defteri üzerinden yola çıkarak Sue bir film yapmaya karar verir ve Londra'dan Hint topraklarına ayak basar. Onu bekleyen Hintli arkadaşı Sonia(Soha Ali Khan) kendisini arkadaş grubundan 5 üniversiteli gençle tanıştırır. Şuursuz bir hayat yaşayan bu gençler Sue'nun gelişi ile karakteristik yapıları değişime uğrar. Bir Hint devrimi filmi olan bu yapım mutlaka izlenmeli. Karan rolündeki Siddarth Narayan film setinde tanıştığı Sonia rolünü oynayan Soha Ali Khan ile aşk yaşamış bu yüzden evliliği bitmiştir. Bu filmde oynayan Aamir Khan, Sharman Joshi ve Mahdavan 3 yıl sonra 3 idiots filminde beraber oynamışlardır.

Cevap Yaz

enginyuksel1982

13 Mart 2015 23:08

yine İngiliz emperyalizmi yine sömürü ve yine buna boyun eğmeyen bir halkın çarpıcı öyküsü 7/10

Cevap Yaz

kemerlee

22 Kasım 2014 18:19

20. Yüzyılın başında Hindistanın İngiltereye karşı yavaş yavaş ayaklanmaya ve karşı koymaya başladığı yıllarda bağımsızlık mücadelesinin alevlenmesini sağlıyan bir gurup genç devrimcinin hikayesiyle, Üniversitede okuyan bağımsızlıklarına düşkün gençleri paralel kurguyla ele alıp, hindistanın dününe bugunüne bakıp gelecek için harekete geçilmesini söyleyen önemli bir yapıt.Başta ülkemizlede paralel olayların olmasıyla bizim içinde duygusal anlamı olan bir yapıt, dün nasıl yedi düvele karşı koyup bağımsızlığımızı kazandıysak, 50’ler sonrası kapitalist güçlerin oyuncağı haline gelip, işkembesini dolduran iki yüzlü siyasetçilerin elinde kandırılmaya, kullanılmaya devam ettiysek, nasıl türk-küt-laik-müslüman-suni-alevi diye bizi bölüp yönettiyseler, nasıl insan hayatının hiçbir değeri yoksa ülkemizde aynı şeyler bir kaç misliyle hindistandada öyle, öyle olmayada devam ediyor. Daha yeni 17 aralık operasyonunda devleti birlikte 11 yılda adım adım ele geçiren güçler nemalar için birbirine girip yaptıkları pislikleri gözümüze sermedimi, hala buna karşın ne tutklanan ne gerçek anlamda istifa eden(hepsi göstermelik) nede adaletin tecelli edeceğine inancımız var.Çünkü birileri devamlı gözleri boyuyor cahil ve fakir halkta takım tutar gibi parti tutup ikiyüzlü siyasetçileri mitleştiriyor hatta Tanrılaştırıyor.Dün milliyetçilik üzerinden, 10 yıldır islam üzerinden tacirlik yapıyorlar, sonuç değişmiyor sorgulayan adalet arayanlar vuruluyor, bombalanıyor, ceza almadan yıllarca hapis yatıyorlar.Bunu dile getirip hak arayanlar Hükümetin emirerleri polisler tarafından dövülüp yerlerde sürülüyor hatta öldürülüyorlar bu yetmezmiş gibi bu ülkenin gerçek sahibi okumuşlar aydınlar vatan hainliğiyle suçlanıyor, kendini satan aydın geçinen ş*r*fsizler güçleniyor büyüyor zenginleşiyor. Onu Sarıya Boya iki farklı kuşak tarafından bugünün siyasilerinin güçlerin sömürücü işgal güçlerden farklı olmadığını anlatan önemli bir yapıt, ingilizler dışında kalan oyuncuların hepsinin performansları çok başarılı(ingilizler oldukça vasatlar) ilk bir saatlik giriş yirmi dakikada anlatılabilseymiş daha dinamik daha etkili bir yapıt çıkarmış kesinlikle, teknik anlamdada bazı zafiyetler olsada(kurguda sarkan sahnelerde var) anlam ve içerik bakımından muazzam bir eser, özellikle farklı inançlara sahip insanların birbirlerini tanıdıklarında, biraz duyarlı olunduğunda nasıl sorunların çözüleceğini anlatması bakımındanda çok önemli yanları mevcut, hiç korkmadan dar ağacına giden 3 devrimciyi fazlasıyla bizim 3 fidana(Deniz-Yusuf-Hüseyine) benzetmemek mümkün değil yada vurulan arkadaşlarını Kızılderede katledilen Mahir Çayan ve devrimci arkadaşlarını hatırlatmaması.Finalde Uğur Mumcunun şiirinden yapılan Selda Baycan parçası çaldı beynimde ’’Hain Tuzaklarda, kan uykularda, vurulduk ey halkım unutma bizi.Faşist namluların her kurşununda dirildik ey halkım unutma bizi.

Cevap Yaz

Haqan

24 Ocak 2013 23:56

Harikulade konusu , ondan daha harikulade finali olmasına ragmen imdb de aldıgı aldıgı puan hindistanın nüfusuyla biraz doğru orantılı sanırım... Yine de filmin hakkı yiyemem , çok begendim Ayrıca filmin ismi neden ''Sarıya Boya'' diye düşündüm seyrederken.. Bir süre sonra esprisini anladım..Çok güzel oturmuş

Cevap Yaz
Yandex.Metrica