Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan'da

7,92

( 2 kişi yorum yaptı )

Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan'da

(Lagaan: Once Upon a Time in India)

Sinema Filmi

2001

Eski zamanlarda İngiltere'nin dünyaya hakim ettiği ve birçok küçük ülkeyi sömürge yöntemi ile kendine bağladığı zamanlarda, yine ingiliz sömürgesindeki Champagner isimli çok küçük ve sevimli bir köyde uzun süredir yağmur yağmadığından ve kuraklıktan endişe edildiği için insanların canı sıkkındır. Köylüler çok zor durumda kalmışlardır ayrıca vergilerin artacağı insanları iyice çaresizliğe doğru iter. Sonunda köyün gençlerinden Bhuvan şehrin racasını görmeye gider ve onunla görüşürü. Raca yetkinin kendisini aştığını problemin İngiliz hükümeti tarafından kaynaklandığını söyler. Bu arad İngiliz Yüzbaşı Bhuvana bir teklif götürür, teklifinde bir takım çıkarmasını ve kriket maçı yapacaklarını belirtir. Yenmeleri halinde 3 sene lagaan olmayacaktır, kaybederlerse 3 misline çıkacaktır. Bhuvan çares iz maçı kabul eder ne varki köylülerden hiçbiri kriket sporunu hayatlarında dahi duymamıştır.

Künye

Yönetmen Ashutosh Gowariker
Müzik A.R. Rahman
Görüntü Yönetmeni Anil Mehta
Süre 224 dk
Tür Dram, Macera, Müzikal

Son Yorumlar (2)

baran34 avatar baran34 20 Mayıs 2015 21:53:28

7

Aamir'in filmlerinin çoğunu seyretmiş biri olarak bu yapım çok abartılıyor. Şu anda ımdb top 250 listesinde yer alması Aamir'in en iyi filmi olması anlamına gelmemeli. Andaz apna apna ve Qayamat se qayamat tak filmleri bu filmden daha iyi. Ama İngil izler'le ortak çalışmanın pozitif yanlarını kullanarak dışa açılıp Amerikan sinemalarında boy gösterince ister istemez popüler oluyor film. Kadro fena değil. Rachell Shelley çok iyi bir oyun oynadı filmde, fakat özgeçmişine bakılınca bu filmin haricinde hiç tutmuş bir filmi yok. Aamir aynı zamanda yapımcı. 8 milyon dolar harcadığı film dünya totalinde 20 milyon dolar gişe yapmış. Yani elini neye atsa kazanıyor.
Filme gelirsek; mantık hatalarının gırla gittiği film eşsiz A.R.Rahman müzikleri ve kıvrak dans figürleri ile yaklaşık 4 saatin nasıl geçtiğini insana unutturuyor. Birde şu kriketten birşey anlasaydık iyi olurdu:) Hint milliyetçiliğinin öne çıktığı filmde başkaldırı bir kriket maçı ile cereyan ediyor. Komik ve duygusal sahnelerin olduğu film izlenecek türden bir yapım.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 25 Ocak 2015 08:53:31

6

Filmin yarısının kriket maçı olması bir kısmının da müziklerle doldurulması nedeniyle epey uzun bir film olmuş doğal olarak bu durumda bir süre sonra sıkıyor.Kendini izleten bir film ama beklentilerimin de altında 6/10

Yandex.Metrica