Bal

8,54

( 13 kişi yorum yaptı )

Bal

Sinema Filmi

2009

Yusuf (7) ilkokula başlamış, okuma yazma öğrenmektedir. Babası Yakup (35-38) ürkütücü bir ormanın derinliklerinde, yüksek ağaçların üzerine kurulmuş el yapımı kovanlarda üretilen karakovan balcılığıyla uğraşmaktadır. Babasıyla sık sık gittiği orman, Yusuf için gizemli bir yerdir...Yusuf bir sabah gördüğü rüyayı babasına anlatır. Bu rüya ikisi arasında sonsuza dek kalacak bir sırdır. Aynı gün Yusuf sınıfın önünde öğretmenin verdiği okuma metnini okurken aniden kekelemeye başlar ve arkadaşlarının alay konusu olur. Yakup, anlaşılmaz bir nedenle soyu hızla tükenen Kafkas arılarının peşinden uzak bir ormana gider. Babasının gidişiyle Yusuf iyice sessizliğe gömülür. Yusuf'un bu hali çay tarlasında çalışan annesi Zehra'yı (28) üzmektedir. Ne kadar uğraşsa da Yusuf'u konuşturamaz. Günler geçer, Ya kup'un gecikmesi Zehra'yı ve Yusuf'u tedirgin eder. Zehra Miraç Kandil'i gecesi için Yusuf'u köyden uzaktaki annaannesine gönderir. Yusuf, orada dinlediği hikayelerdeki peygambere benzettiği babasının mutlaka geri döneceğine inanmaktadır.Ertesi gün Sis Dağı şenliğinde de Yakup'a rastlayamazlar...Babasını aramak için ormanın derinliklerine dalan Yusuf'un gördüğü rüya gerçekleşecek midir?


Rize Çamlıhemşin'de çekildi.

Künye

Yönetmen Semih Kaplanoğlu
Senaryo , ,
Yapımcı Semih Kaplanoğlu
Görüntü Yönetmeni Barış Özbiçer
Vizyona Giriş Tarihi 09 Nisan 2010
Süre 103 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Arı, Baba, Bal, Çamlıhemşin, Çay, Daha Fazlası

Ödüller

Ekümenik Jüri Ödülü (60.Berlin Film Festivali-2010)

Altın Ayı (60.Berlin Film Festivali-2010)

En İyi Film (17. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2010)

Sinema Yazarları Ödülü (17. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2010)

Jüri Özel Ödülü (17. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2010)

En İyi Film (13.River Run Uluslararası Film Festivali-2011)

En İyi Görüntü Yönetmeni (13.River Run Uluslararası Film Festivali-2011)

Jüri Özel Ödülü (29.İstanbul Film Festivali-2010)

Halk Jürisi Ödülü (29.İstanbul Film Festivali-2010)

En İyi Görüntü Yönetmeni (29.İstanbul Film Festivali-2010)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Bettina Brokemper (Ortak Yapımcı)
Aksel Kamber (Genel Koordinatör)
Gökhan Şahin (2) (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Semih Kaplanoğlu (Kurgu)
Hande Güneri (Kurgu)
Ayhan Ergürsel (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Naz Erayda (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Özge Öztürk (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Neylan Acar (Basın Sorumlusu)
Mustafa Şahin (2) (Set Ekibi)
Kemal Şahin (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Aslı Sağ (Yardımcı Yönetmen)
Deniz Ceyhan (Yönetmen Yardımcısı)
Deniz Ceyhan (Reji Ekibi)
Tülin Özen (Reji Ekibi)
Işık Ekibi Hasan Özçelik (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Ayşe Yıldız (Sanat Asistanı)
Ulaşım Muhterem Öğretici (Ulaşım)

Firmalar

Kaplan Film (Yapım)
Cinefilm (Dağıtımcı)
Hasılat 293.343,0 TL
Toplam İzleyici 31.910
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (13)

Göztepe avatar Göztepe 13 Eylül 2018 21:59:33

9

Fazla diyaloğu olmayan belgesel tadında hoş bir film hatta sanat filmi. Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde çekilmiş bir nevi doğa tabiat filmide diyebiliriz. Çekim mekanları yani muhteşem yeşillik yaylalar çok güzeldi filmde. Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nu n Yusuf üçlemesinin son filmi yayladaki festivalde sonlara doğru filme renk katmış filme. Seyretmesi sabır isteyen ağır bir sanat filmi Yusuf rolündeki 7 yaşındaki Bora Altaş' ta filme renk katmış iyi oyunculuğuyla.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 24 Kasım 2015 09:23:19

6

ağır fakat bir çocuğun hayallerini umutlarını anlatmaya çalışan vasati bir film 6/10

M.Y avatar M.Y 24 Kasım 2015 08:30:20

7

Semih kaplanoğlu nun yusuf üçlemesinin son filmi olan bal sinematoğrafik şiirsel bir film rize çamlıhemşinde filme ayrı renk katmış film aynı yumurta ve süt filmi gibi sanat filmi olduğu için festival filmi severlere tavsiye edeceğim bir film başrold e oynayan bora altaş ilk oyunculuk deneyimi olmasına rağmen çok iyi oynamış ayrıca tülin özen ve erdal beşikçioğlu da rollerinde fena değildi görüntü yönetmeni barış özbiçer iyi bir iş çıkarmış semih kaplanoğlu da hem yönetmen hemde senarist olarak başarılı bir iş çıkarmış kısaca film izlemeye değer iyi bir film.

sinemadelisi avatar sinemadelisi 30 Temmuz 2013 03:43:13

9

Sade bir dille anlatılmış gerçek bir sanat filmi. Film genel itibariyle çok başarılı. Derinlik ve yoğunluk taşıyan bu filmde görüntü yönetmeni süper bir iş çıkarmış. Ayrıca 7 yaşında bir çocuktan mükemmel bir resital. Olağanüstü oynamış, bakışları,j est ve mimikleri duruşları olağanüstüydü. Gelecek vadettiğini düşünüyorum. Film aldığı ödülleri sonuna kadar hakediyor. Türk sinemasının gelişimi açısından çok önemli film. Filmde Tülin Özen de gayet başarılı.

baran34 avatar baran34 10 Ocak 2012 01:26:01

9

Maalesef yurdum insanı estetik ve zihin zorlayan filmlerden hazzetmiyor. 2010 yapımlarına bakıyorum. Recep İvedik 3 gişede 3 milyon küsür seyirci topluyor. Çok filim hareketler bunlar 1 milyondan fazla seyirci çekiyor. Bal gibi Amerikan sinema sektör ünün saygın eleştirmenlerinden ve yüksek tirajlı gazetelerinden övgülerle bahsediliyor. Altın ayı ödülünü alıyor. Oscar'a aday Türk filmi oluyor ama maalesef topu topu 31 bin elit seyirci sinemada izlemeye gidiyor. Yani toplumumuz şamata gırgır olsun paramız helal hoş olsun diyor. Gerisinede burun kıvırıyor. Şimdi bu değerli yapım 3 milyon lira film için harcırah yapıyor. Karşılığında 300 bin lira gişe hasılatı yapıyor. Yani 10 kat zarar. Sonra kimse demesin canım ülkemde kimse sanatsal film çekmiyor. Sonuç ortada.    Filme gelince; çocuk oyuncumuz  Bora Altaş ve rol arkadaşı gözleri;) harikaydı. Tabii onu bu şekilde zekası ile  yönlendiren Semih Kaplanoğlunu ve görüntü yönetmenini ayrıca tebrik ederim. Bunların yanında Karadenizin görselliği filmde Bora'nın gördüğü rüyalarla bütünselleşiyor. Mekan seçimi iyi düşünülmüş. Üçlemede ki ilk film olan Yumurta'da sarraf dükkanında şiirle haşır neşir olan Yusuf'un bu merakının nerden kaynaklandığını sınıfta hayranı olduğu kızın şiir okumasından ilham aldığını gözlemliyoruz. Bence bu üçlemeyi seyretmemiş olan arkadaşlarımız izlemeye tersinden aslına bakarsanız doğrusundan başlasınlar. Yani sıralama şu olsun 1-Bal 2-Süt 3-Yumurta...İyi seyirler...

nonself avatar nonself 12 Eylül 2011 13:43:09

8

Iyi film damgasini sonuna kadar hakediyor. Yusuf'un, annesini mutlu gorebilmek icin sutunu sorunsuzca ictigi sahne Semih Kaplanoglu'nun ustaliginin bir isaretidir bana gore...

Yandex.Metrica