Bornova Bornova

8,42

( 10 kişi yorum yaptı )

Bornova Bornova

(Bornova Bornova)

Sinema Filmi

2009

Film hayallerimizin iyice küçüldüğü, ruh sağlığımızı bozmadan yaşamanın zorlaştığı bir dönemde geçer. Sıradan hayatlar büyük umutlara dönüşmüştür.
"Ah bize de bir şans verilse" diye diye mahalle bakkalının önünde günlerini geçiren Salih ve Hakan abi-kardeş gibidirler. Askerden yeni dönen ve sakatlık yüzünden futbolculuk kariyeri başlamadan bitmiş olan Hakan vasıfsız ve işsizdir. Taksici olmayı bekler. Mahallenin psikopatı Salih abisi onu dinleyen ona kendince öğütler veren tek kişidir. İyi ve eğitimli bir aileden gelen Salih mahalledeki her türlü yasadışı işe bulaşır. Çevredeki herkes ondan korkar. Hakan?ın ?hasta olduğu? ama konuşmaya cesaret edemediği liseli Özlem de buna dahildir.

Erotik fanteziler yazarak geçimini sağlayan felsefe doktora öğrencisi Murat Salih'in çocukluk arkadaşıd ır. Hakan'a, Salih ve Özlem arasında geçen ve erotik fantezi olarak kullandığı bir olayı anlatır. Hakan, hayalkırıklığına uğramış ve kafası karışık olarak anlatılanların tamamını öğrenmek için Özlem'in evine doğru yola çıkar. Özlem ise Hakan'ı görünce ondan korkar. Ancak hiçbir şey anlatıldığı gibi değildir. Olaylar buradan sonra gelişir.

Künye

Yönetmen İnan Temelkuran
Senaryo
Yapımcı İnan Temelkuran
Müzik Ferit Özgüner , Harun İyicil
Görüntü Yönetmeni Enrique Santiago Silguero
Vizyona Giriş Tarihi 13 Kasım 2009
Süre 92 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Bilardo, Bira, Bornova, Erotik Hikaye, Fantezi, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.bornovabornovafilmi.com

Ödüller

En İyi Erkek Oyuncu (46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2009)

En İyi Kurgu (46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2009)

Sinema Yazarları Ödülü (46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2009)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2009)

En İyi Film (46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2009)

Umut Veren Oyuncu (15.Sadri Alışık Ödülleri-2010)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Yıldıray İnan (Yürütücü Yapımcı)
Kurgu Erkan Tekemen (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Natali Yeres (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Yeşim Çıtak (Yönetmen Yardımcısı)
Esat Yalçın (Reji Ekibi)
Funda Karakaya (Devamlılık)
Kamera Ekibi Özer Öner (2. Kamera Asistanı)
Ercan Yılmaz (Steadicam Operatörü)
Post-Prodüksiyon Şafak Mıhlaç (Jenerik Tasarım)
Şafak Mıhlaç (Negatif Kayıt)
Işık Ekibi Ersin Aldemir (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Kerem Ardahan (Sanat Asistanı)
Ses Ekibi Mehmet Kılıçel (Ses Kayıt)
Kerem Aktaş (Ses Tasarım & Final Miks)
Gürkan Özkaya (Boom Operatörü)

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 125.866,0 TL
Toplam İzleyici 15.914
Vizyonda Kaldığı Hafta 21 Hafta

Son Yorumlar (10)

Göztepe avatar Göztepe 11 Ekim 2017 01:14:40

7

Yıllardır Bornova'da ikamet eden biri olarak film ödüllü olsada çekim mekanları bakımından benim gözümde sınıfı geçemeyen. Lakin oyunculuk gerçeklilik bakımından iyi olan bir film. Yalnız Bornova merkezi meydanı hüküme konağı filmde hiç yoktu küfürle ri cinsel içerikli konuşmaları bakımından film iyi değil seyretmesi sabır isteyen filmlerden..

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 02 Haziran 2015 06:48:48

8

Son döneminin en iyi filmlerinden biri özellikle kurgusu çok iyi sadece oyunculukları için bile izlenebilinir öner erkan,kadir çermik,damla sönmez ve erkan bektaş rollerinde çok iyi yönetmen ve senarist olarak inan temelkuran iyi iş çıkarmış film san atsal çok iyi bir film son olarak filmi izleyeceklere filimde küfür ve +18 sahneler olduğunu belirteyim.

sinemadelisi avatar sinemadelisi 24 Ekim 2014 01:47:47

8

Öncelikle düşük prodüksiyonuna rağmen zevkle izlenilecek iyi kurgulanmış bir yapımdır.İzmir Bornova çok iyi yansıtılmış,sahneler arası geçişler çok tadındadır.Oyunculuklar vasatın çok üstündedir.Senaristin gerçekçi dili ve yönetmenin anlatımı birbiri yle çok güzel örtüşmüştür.Liselerin durumu ve torbacıların durumu hakkında da güzel mesajlar verilmiştir.Filmin son sekansı gerçekten müthişti.Çay bahçesinde kameranın geriye doğru yavaş yavaş gelmesi süperdi.

porssuk avatar porssuk 22 Mayıs 2011 17:55:05

6

Çok büyük bir iddiası olmayan ama anlattığı konunun gerek oyunculuk gerek senaryo açısından hakkını veren başarılı bir film.Filmin başındaki sözler son derece anlamlıydı.Oyunculuklar çok doğal ve güzel.Öner Erkan ve Damla Sönmez ayrıca başarılılardı. Özellikle Öner Erkan sadece komedide varolmadığını müthiş bir performansla göstermiş.Aldığı ödülleri sonuna kadar hak ettiğini ama fazla kıyıda köşede kaldığını düşünüyorum.

badem ağacı avatar badem ağacı 03 Mart 2010 22:10:03

8

diyaloglar üzerine kurulu senaryosu iddiasız bir yapıya sahip olsa da umulmadık gelişmeler ve zaman zaman çıkan tansiyonuyla  iyi bir seyirlik. sosyolojik dem vurmalar üzerinden de günümüz gençliğini iyice analiz etme fırsatı da sunuyor. oyunculuklar ise oldukça başarılı. özellikle başrol oyuncusu öner erkan harika bir oyunculuk sergiliyor. öyle ki uzun zamandır izlediğm en iyi performans oldu. aslında tüm bunların toplamı ortaya bir iddia çıkarsa da yine de anlatımıyla sadeliğini ve belki de gizemini koruyan bir film.

Loverman avatar Loverman 06 Şubat 2010 23:58:02

6

bir arkadaşıma dvd olarak hazırlayıp verdiğim bir film. yoksa hiç aklımda izlemek yoktu. hazırlamışken o arada izledim. bu filme iyimi diyeyim kötümü diyeyim karar veremedim bir türlü. kötü yönlerini sayarsam: bir kere tarzıma hiç uygun değil. fazlas ıyla ağır uyutabilir. orjinal olsun mantalitesiyle küfürleri illaki koyacaklar. kızların kendi aralarındaki cinsel konuşmaları da biraz ağır bana göre. o kadarada gerek yok. tv de yayınlandığı zamanlarda rtük süzgecinden geçerse eğer filmden çok bişey anlayamazsınız. iyi yönleri ise: fazla kafa şişirecek bir film değil. konusu gerçek. ödül almış bir kere gözardı edemeyiz. bence bunlar...

Yandex.Metrica