Dilan

8,24

( 4 kişi yorum yaptı )

Dilan

Sinema Filmi

1986

Köyün iki delikanlısı, yoksul ancak güzel Dilan’a aşıktır. Tüm varlığı bir at ve beş koyun olan Mirza yoksul, köy ağasının oğlu Paşo ise zengin ve güçlüdür. Ancak Dilan, Mirza’ya sevdalıdır ve sözlenirler. Paşo artık hasmı olan Mirza’ya karşı planlar kurar ve seyisiyle birlikte genç adama tuzak hazırlar. Mirza başlık parası derdine düşerken Paşo, adamlarına ona kaçakçılık yaptırmalarını önerir. Başlık parası uğruna kaçakçılık işine girişen Mirza, işi bitirdikten sonra Paşo tarafından öldürülür. Artık Dilan Paşo’nun, Mirza’dan kalan mallar ise seyis Kero’nundur. Ancak planlamadıkları bir şey vardır.

Künye

Yönetmen Erden Kıral
Senaryo ,
Yapımcı Hakan Balamir , Luciano Limbo
Müzik Nizamettin Ariç , Nizamettin
Görüntü Yönetmeni Martin Gressmann
Eser
Tür Dram, Psikolojik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Aşiret, Başlık Parası, Bıçaklama, Dilan, Yöresel Kıyafet Daha Fazlası

Oynayanlar

Derya Arbaş Derya Arbaş Dilan
Hakan Balamir Hakan Balamir Kerim
Yılmaz Zafer Yılmaz Zafer Paşo
Mehmet Erikçi Mehmet Erikçi Çoban Mirkan
Güler Ökten Güler Ökten Dilan ın Annesi
Dilaver Uyanık Dilaver Uyanık Halil Ağa
Keriman Ulusoy Keriman Ulusoy Paşonun Annesi
Erhan Yazıcıoğlu Erhan Yazıcıoğlu Yılmaz Zafer Seslendirmesi

Ekip

Yönetmen Ekibi Gülin Tokat (Yönetmen Yardımcısı)

Firmalar

Hakan Film (Yapım)

Son Yorumlar (4)

vatansever10 avatar vatansever10 28 Mayıs 2016 01:23:32

10

1986 yılında çekilmiş olmasına rağmen çok cesurca çekilmiş.Fon da dengbej sanatçıları gibi seslendirme yapan çocuk,diğer müziklerin ise özgün müzik olması...Doğunun yokluğunu ve o bölgenin insanın çaresizliğini gözler önüne sermiş.Süt ve lavaş ile ka rınlarını doyurup günü bitiren insanlar...

Filmde en çok beni üzen sahne Dilan'ın babasının,Dilanı istemeye geldiklerinde Paşo beyin annesinin elini öpmesidir.Filmi genel olarak beğendim.Güzel işlenmiş.

Derya Arbaş film çekimleri sırasında Ağrı da tanıştığı kişiyle daha sonradan gizlice evlenmiştir.

halilibrahimucak avatar halilibrahimucak 19 Aralık 2012 14:44:49

Dilan filmi nerede çekildi?

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 26 Ekim 2011 17:24:10

7

Aşiretin hüküm sürdüğü bir yerleşim merkezinde Dilan kızın talihsiz kaderi ile şekillenmiş bir film. Yörenin en güzel kızı olan "Dilan" Derya Arbaş ailesinin onayı ile bir fakir çobana söz kesilmiştir başlık parasıyla. Dilan'a deli gibi tut kun olan aşiret reisi "Paşo" Yılmaz Zafer'dir. Adamı "Kerim" Hakan Balamir'in verdiği emir ile başlık parasına sınır boylarına bir ağanın yanında çalışması için götürülür "Mirkan" Mehmet Erikçi. Kaçak yolla gittiği sınırdada vurulur. Miran'ın kaldığı evede Kerim yerleşir ve vicdan azabından kendini yer bitirir. Paşo'ya evlenmeye razı olan Dilan ise gerdek odasında Namaz'dan sonra Paşo'yu bıçaklayıp öldürür. Doğu'daki yaşam şartlarını anlatmış bir film video çekim tarzında görüntü kalitesi iyi fakat ses senkronu problemli bir film. Diyaloğ'ların çok net olmadığı çoğu sahneyi anlayamadım diyebilirim. Fakat filmin senaryosu ve oyunculuğunu hepsini beğendim. Fena değil benden 7 puan.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 27 Ağustos 2010 18:45:08

10

...film, beş yıldızlı... "Derya ARBAŞ, Hakan BALAMİR, Yılmaz ZAFER, Güler ÖKTEN, Dilaver UYANIK" gerçekten klas bir cast. Yönetmen: Erden KIRAL daha fazlası da olamazdı sanırım..!

Yandex.Metrica