Dersimiz Atatürk

8,30

( 14 kişi yorum yaptı )

Dersimiz Atatürk

Sinema Filmi

2009

İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğun, Atatürk'ü daha iyi anlamaları için verilen ödevle başlar. Bu ödev onlar için Atamızın yaşamına ve Ülkemizin Kurtuluş öyküsüne yapılacak uzun ve öğretici bir yolculuk olacaktır. Bu yolculukta onlara önderlik edecek olan çocuklardan birinin ödüllü tarihçi "Dede"sidir. Ama bu "Dede" diğer tarihçilere hiç benzememektedir. O, tarihi sıkıcı bir geçmiş olarak anlatmaktan çok uzaktır sanki fantastik bir dünyanın tarihçisidir. Çocuklara Mustafa Kemal'in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini anlatır. Onları Kurtuluş Savaşı'nın en önemli cephelerine götürür, dünyada eşi görülmemiş bir direniş gösteren Türk halkının eşsiz kahramanlarıyla tanıştırır. Cumhuriyetin kuruluşuyla yoktan var edilen ülkenin emeklerini ve Ata'nın hayran olunası insani özell iklerini bazen canlandırmalar, bazen de tarihten gelen fotoğraf ve videolarla öğretir.

Künye

Yönetmen Hamdi Alkan
Senaryo
Yapımcı Serkan Balbal , Birol Güven
Müzik Burcu Güven , Aydın Sarman
Görüntü Yönetmeni Ferhat Öçmen
Vizyona Giriş Tarihi 19 Mart 2010
Tür Dram, Tarihi
Ülke Türkiye
Etiketler Atatürk, Fotoğraf, Kahramanlık, Kurtuluş Savaşı, Ödev Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Murat Şener (Genel Koordinatör)
Yiğit Umurhan (Yapım Koordinatörü)
İzlen Erdem (Uygulayıcı Yapımcı)
Sanat Yönetmeni Dilek Başak Pınarcı (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Umay Korgül (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Emrullah Yetim (Yapım Amiri)
Güçlü Demir Toprak (Mekan Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Ali Bilgin (2. Yönetmen)
Harun Kayhan (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Barış Aygen (Kamera Asistanı)
Serdar Yemişçi (1. Kamera Asistanı)
Batuhan Arite (Focus Puller)
Işık Ekibi Nezir Yücel (Işık Şefi)
İbrahim Demir (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Burçak Demet Danyal (Dekor Asistanı)
Makyaj Ekibi Derya Ergün (Makyaj)
Reyhan Okumuş (Plastik Makyaj)
Reyhan Okumuş (Plastik Makyaj)
Taşkın Ayaz (Prosthetics-Sfx)
Taşkın Ayaz (Kuaför)
Oyuncu Seçimi Zeynep Uyumaz (Cast Sorumlusu)
Diğer Onur Şengül (Asistan)

Firmalar

Mint Prodüksiyon (Yapım)
Cinefilm (Dağıtımcı)
Hasılat 5.323.397,0 TL
Toplam İzleyici 861.323
Vizyonda Kaldığı Hafta 65 Hafta

Son Yorumlar (14)

ElasticWarrior 09 Ocak 2017 13:33:55

Halit Ergenç'in ne kadar şanslı bir aktör olduğunu bir kez daha hatırlattı... yahu bir adam hem Kanuni'yi, hem Atatürk'ü canlandırabilme şerefine erişebilir mi? Şimdi de Atatürk zamanında geçen bir dizinin başrolü... Çetin Tekindor'u izlemek bir ziya fet zaten... Batuhan Karacakaya pek küçükmüş gözümüzün önünde büyüdü gitti. :) Doğa Rutkay Latife Hanım rolünde pek sırıtmıyordu. Onun dışında bir sürü siması aşına Mint oyuncusu vardı zaten. Sinem Öztürk, Bülent Emin Yarar, Canan Hoşgör, Bülent Çetinaslan, Engin Yüksel... Kısacası niyet iyi tabii ki Atatürkçüler tarafından çekilmiş bir film ama bundan daha iyi Atatürk filmleri yapılmıştır.

MGUNAY avatar MGUNAY 03 Eylül 2014 11:30:20

1

Mustafa, Dersimiz Atatürk, Veda,Osmanlı Cumhuriyeti ve Kubilay bir dönemimizin furyasıydı nihayet bu da bitti. bunlardan en gerçekçisi Mustafa'dır diğerlerinin gerçekçilik payı son derece düşüktür.

vatansever10 avatar vatansever10 08 Ağustos 2014 21:10:33

hamdi alkanın reyting hamdı modunda çektıgı berbat bır fılmdi... atatürkü en ıyı anlatan fılm kanımca VEDA fılmıdır....

baran34 avatar baran34 19 Mart 2011 14:46:03

4

Turgut Özakman gibi yakın tarihimizi en iyi araştıran bir tarihçiden daha ayrıntılı bir senaryo. Yapımcılarından da en az  Çocuklar Duymasın'da ki harcamış oldukları bütçe kadar da olsa bir katkı beklerdik. Yönetmenliği bu konuda hiç deneyimi olmayan fakat çocuk dizilerinden ve Rayting Hamdi tiplemesinden aşina olduğumuz Hamdi Alkan'a bırakılması bu yapımdan iddialı bir beklentinin olmadığı anlaşılıyor. Özellikle makyaj konusunda acemiliğin had safhada olduğunu söylemek zorundayım. Halit Ergenç'e hiç makyaj yapmasalardı Atatürk' daha çok benzerdi herhalde. Birde uğur dündar ve Tema vakfı başkanı Hayrettin Karaca'nın replikleri kadar abes ve gülünç birşey görmemiştim, gereğide yoktu. Fakat iyi niyetle yapılmış bir film. Her ne kadar da beklentileri karşılamasada Atatürk ile ilgili sofistike konular öğreniyoruz. Özellikle ilköğretim çağında ki çocukların tarihimizi severek izlenmesi sağlanmış. Daha iyi yapımlar bekliyoruz.

alpbilgekagan avatar alpbilgekagan 01 Mart 2011 03:06:03

10

Mutlaka izlenmesi gereken bir film. Bu filme yapilan elestiriler bos ve yersiz. Filmin amaci Ataturk'u anlatmak ve bunu da en guzel sekilde basariyor. Cocuklarimizdan baslayarak herkesin izlemesi siddetle tavsiye ederim...

zzSEDAzz avatar zzSEDAzz 08 Ağustos 2010 00:04:08

5

Kesinlikle ve kesinlikle her yaş grubuna hitap eden bir yapım değil.Küçük çocuklar için eğitici olabilir ama bilinen şeyler döndürülüp durmuş filmde.Bir de filmde "Mustafa" filmine laf sokulmaya çalışılması,bence çok gereksizdi.Başka yapıml ara ve görüşlere saygı duymayı öğrenip,sonra film yapmalılar.

Yandex.Metrica