Morfin

(Morfiy)

Sinema Filmi

2008

20. yüzyılın başları Yıl 1917 Bolşevik Devrimi'nin başlangıcı. Sibirya'nın Uglich Bölgesi. Karlarla kaplı kırsal bir alan. Genç Rus doktor Mihail Polyako ( Leonid Bichevin ) .Yeni mezun olmuş, o kırsal bölgedeki hastaneye tek doktor olarak geliyor.90-95 yıl önce branş ayrımı veya doktor yokluğundan her türlü hastaya bakıyor, Ters gelen bebek doğumu, Difteri, Cerrahlık, her türlü ameliyat, yanıklar, aklınıza ne gelirse hergün onlarca hastaya bakmak zorunda.
İlk geldiği gece difterili bir hasta için uykudan kaldırılır, adam mosmor yerde debeleniyor. Müdahale başarısız olunca ağzından köpük saça saça ölür . Hemşirenin doktora yaptığı difteri aşısı sonrasında alerjik reaksiyon başlar, hastalanır hemşireyi çağırtarak ilk morfin enjekte edilir. Daha sonra ikinci enjeksiyon yine hemşire ta rafından yapılır, İkinciyi diğerleri takip eder. Tıbbı sorunlar, hastane ortamı, hastalıklı acılar içinde insanlar, kış şartları, iç savaş, uykusuzluk, genç doktoru morfine sığınmak zorunda bırakır .mkurtsen 05-12-2013

Künye

Yönetmen Aleksey Balabanov
Senaryo
Eser
Süre 105 dk
Tür Dram
Ülke Rusya federasyonu

Oynayanlar

Leonid Bichevin Leonid Bichevin Doktor Polyakov Mikhail Alekseyevich
Ingeborga Dapkunaite Ingeborga Dapkunaite Anna Nikolayevna
Sergey Garmash Sergey Garmash Soborevsky Vasily
Andrey Panin Andrey Panin Tıbbi Yardımcısı Anatoliy Lukich Demiyanenko
Svetlana Pismichenko Svetlana Pismichenko
Katarina Radivojevic Katarina Radivojevic Ekaterina Karlovna

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 07 Ocak 2013 00:35:16

8

Bu güzel filme ilk yorumu ben yazıyorum. Ne güzel. Filmide ben eklemiştim.
Film çok önemli Rus yazar ve Tıp Doktoru Mikhail A. Bulgakov'un (1891-1940) otobiyografik eserinden derlenmiş. Yazarın hayatına baktığımızda tıp doktoru olduğunu 1. Dünya Sav aşı'nda Kızılhaç Ordusunda gönüllü hekim olarak görev yaptığını ve en az 2 kez yaralandığı, bu yaraların sağlığı üzerinde olumsuz etkilerini ve, kronik karın ağrılarını dindirmek için morfin kullandığını görüyoruz.
Bu bilgiden Sonra filmin konusuda yukarıda yazdığım gibi, yazarın hayatı ile her anlamda örtüşüyor.
1917 Bolşevik Devriminin ilk günlerinde Sibirya'nın kırsal bir bölgesindeki Sağlık Ocağı veya Zamanın Hastanesine doktor olarak geliyor. Tıp Fakültesin'den yeni mezun olmuş, gencecik bir doktor. Bomboş karlar altında geniş bir arazide 2 bina. Birinde hemşire ve doktor kalıyor diğeri hastane olarak kullanılıyor, Ulaşım Kızaklarla yapılıyor,, bölgede tek hastane, her gün onlarca hasta ile . Bir yardımcı cerrah ve hemşirelerle başa çıkmaya çalışıyor. İç savaş başlamış, İlaç sıkntısı var.. Morfin bağımlılığı ile sağlığı gittikçe bozuluyor, Sonunda tedaviyi kabul etmek zorunda kalıyor.
Konuyu tekrar etttim. Eleştiriye geçiş için önemliydi.
Eleştiri dediğime bakmayın Filmde Eleştirecek hiçbir şey görmedim. Filmin o kadar içine girdimki adeta 20. yüzyıl başında 1917 lerde Sibirya'da yaşamış gibi oldum.
1917 Rusya'sı ile Morfin bağımlılığı ancak bu kadar güzel bağdaştırılabilir. Yönetmen Aleksey Balabanov (1959) çok önemli bir kitabı çok önemli bir film haline getirmeyi başarmış. Yazar yaşadığı için bu kadar güzel yazmış, Burada Senaryo Yazarı Sergei Bodrov Jr. 'ı da kutlamak lazım. kitabı yorumlamadaki başarısı ile her türlü övgüyü hakediyor. Film herhalde zaman içinde klasikler arasında yerini alır Şimdiden 2 dalda altın küre ödülü var.
Bir küçük ayrıntı, olup bitenlerde devrimi pek hissetmiyorsunuz. Bir tek finale yakın doktorun TEDAVİ GÖRDÜĞÜ Hastane penceresinden gördüklerine itirazı dışında. Devrim diyaloglarla zaman aman filmin içine serpiştirilmiş.
Örneğin malikhane sahibi bir politikacının ağzından
"Böylesine karmaşık bir ülkeyi
Adliyeyi, örneğin ekonomiyi eğitimsiz işçiler idare edebili mi? askeri meseleleri çözebilir mi?
Doktorun cevabı" yeni hukukçular, yeni ekonomistler, yeni komutanlar yetişir"
karşısındaki sanatçı elindeki kitaptan ALEKSANDER BLOK söylüyor. diye cevap veriyor. " Saraylar yıkılabiliyorsa Saray değildir, Kremlin yerle bir oluyorsa Kremlin değidir. Çar alaşağı edilebiliyorsa Çar değildir.
Filmi öğleden sonra 2 kez izledim . 4 saat zamanımı helal ediyorum. Mükemmmele yakın, mükemmel bir film.
10/9

Yandex.Metrica