Dönüş

8,36

( 11 kişi yorum yaptı )

Dönüş

Sinema Filmi

1988

Osman Şahin'in "Son Cirit" adlı öyküsünden alının hikayesinde, başrollerini tarık akan ve nur sürer paylaştığı cirit çok önemli kabul edildiği hano köyünde, aşağı ve yukarının cirit mücadelesindeki bir çobanın farklı duyguları.

Künye

Yönetmen Faruk Turgut
Senaryo ,
Yapımcı Ferit Turgut , Kadir Turgut
Müzik Cahit Berkay
Görüntü Yönetmeni Salih Dikişçi
Eser
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler At, Berde, Cirit, Çobanlık, Hapishane, Daha Fazlası

Oynayanlar

Tarık Akan Tarık Akan Berde
Nur Sürer Nur Sürer Zerbo
Yaman Okay Yaman Okay İzollu
Engin Çelik Engin Çelik Köylü
Günay Güney Günay Güney
Hilmi Poyraz Hilmi Poyraz Köylü
Raci Kiper Raci Kiper Köylü
Esen Günay Esen Günay Tarık Akan Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Mustafa Yavuz Seslendirmesi
Ünal Gürel Ünal Gürel Seslendirme
Hakan Tanfer Hakan Tanfer Seslendirme
Mustafa Yavuz Mustafa Yavuz Şıh

Ekip

Yapımcı Günay Güner (Yapım Yönetmeni)
Kurgu İsmail Kalkan (Kurgu)
Yapım Ekibi Alaattin Şenel (Set Ekibi)
Bedri Uğur (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Ayşe Durmaz (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Mehmet Öztürk (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Selahattin Kılıççeken (Negatif Kurgu)
Hüseyin Kuğu (Laboratuar)
İzzet Tatlıcı (Laboratuar)
Hayati Akbulut (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Turgut Küçük (Işık Ekibi)
Murat Özel (Işık Ekibi)
Atilla Gündoğdu (Işık Ekibi)
Bülent Gençoğlu (Işık Ekibi)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Kayıt)
Seslendirme Esen Günay (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Uzman Film (Yapım)

Son Yorumlar (11)

vatansever10 avatar vatansever10 09 Haziran 2017 14:28:09

9

Güneydoğu şartlarında yokluğun ne olduğunu iliklerine kadar hisseden bir çobanın kolaylıkla kandırılmasını anlatan bir film.Çıkarlar uğruna insanların hayatları kolaylıkla karartılabilir ellerinden çalınabilir,bu filmde de bunu çok açıkca izledim. Di n öğretmesi gereken,insanları islam/din adına doğru yola sevk etmesi gereken sözde 'şıh'ın nasılda hayatları mahvettiğini sinir olarak izledim.Birçok Tarık Akan filmi gibi bu yaşıma kadar tvlerde hiç görmediğim filmlerinden birtanesi..

AlınYazısı avatar AlınYazısı 23 Kasım 2016 09:51:40

7

Tam on beş yıl.. Berde anlam veremediği bir sevdanın uğruna kolayca kandırılıp yurdundan tam on beş yıl ayrı kalır. Kim İçin ne için? Koca bir hiç içindir bu. Adını koyamadığı bir hisle içindeki kin ve nefret dolur taşar. İnadı asiliği ve köy yerinde ki duruşu ile herkese korku salar. Kulaktan dolma şeylerle hemen kükrer. Ama intikamı acı olur. Tarık Akan ve Yaman Okay’ın iyi oyunculuğuyla izlenebilir bir yapım.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 10 Ekim 2016 10:49:39

10

tarık akanın mutlaka izlenmesi gereken bir filmi diye düşünüyorum. böyle üstün bir perfonmansı rahmetli kadar herkes gösteremez. bu yola zaten yılmaz güney tavsiyesi üzerine girdi ve aynı yılmaz güney gibi çok gerçekçi filmler yaptı. hep bize bizi an latan filmler. yol, sürü, adak, dönüş, isa musa meryem, acı dünya ,son darbe bunlardan sadece birkaçı. allah rahmet eylesin tarık akanda yaman okay da çok büyük oyunculardı. tarık akanın sakalı kendisine çok yakışmış. nerde 70 lerin damat feridi nerde bu öfkeli adam dedirtiyor bana burdaki imajı. filmde güzel oyuncularda çok güçlü.çok iyi. hele yaman okay yok mu o zaten böyle filmler için var. hep toplumsal filmlerde görmek isterdim ama yeri gelmiş komedide kendini ispatlamış bir adamdır. hakkını yememek lazım rahmetlinin.

afak 18 Eylül 2016 01:11:28

DÖNÜŞ.. ismi de filmin konusu kadar manidar.. gerçekten döndüğünde her şey bıraktığın gibi midir.. kaldığın yerden devam edebilir misin hayatına..
TARIK AKAN ( yerinde rahat uyusun ) 1980 lerden sonra yaptığı toplumsal eleştiri içerikli güzel filmle rinden birisi daha. kan davası, töreler, yöre kültürü ve dinin çeşitli şekillerde yansımaları ile bundan rant sağlayan insanlar.. tarık akan baş kahraman berde yi çok güzel şekilde canlandırmış ayakta alkışlanacak bir performans sergilemiştir.
yaşamını sürdürmeye çalışan anadolunun gariban insanlarını kişisel hırslarına alet eden kişilerle eğitimin ve farkındalığın önemine de vurgu yapılmıştır. son sahnede çeşitli fetvalarla insanları kışkırtan imamın vurulması bence can alıcı sahne olmuştur.. problemin ancak ana sebebine inersek problemleri çözebiliriz.
emeği geçen herkesin emeğine sağlık. saygılarımla..

Göztepe avatar Göztepe 05 Şubat 2015 23:11:12

10

Yine bilindik töre filmlerinden birisi fakat bu defa konu daha farklı şıh hazretlerinin sözünün çok geçtiği bir yerde. İstediği herşeyi beyin yıkayarak din yoluyla 'dinimiz böyle emreder' diyerek cinayet bile işletmesi son derece yanlış ve çok günah . Bu rolde Mustafa Yavuz filmde oldukça başarılıydı maalesef gerçek hayatta bu tür şeyler var. Tarık Akan birileri tarafından kullanılmış bir çoban, usulünce tuzak kurularak hapise attırılmış rolde oldukça başarılıydı. Taaki sonradan şıh'ın onun eski gözağarasını himayesini aldığını öğrenene ve şıh hazretlerini öldürene kadar. Cirit oyunu ise bu filmin tam kırılma noktasıydı. Yaman Okay'da filmde olmazsa olmazlardan yönetmen Faruk Turgut'un izlediğim ilk filmi.

liondaddy avatar liondaddy 28 Haziran 2013 22:10:05

10

Tarık Akanın 80'li yılların sonlarına doğru oynadığı en iyi dram filmlerinden biri. Töre, Din, Cinayet kavramları filmin bir çok sahnesinde geçiyor ve bunun üzerine hazırlanmış bir senaryo. İzlenmesi gereken güzel bir film.

Yandex.Metrica