Cennetin Rengi

9,00

( 3 kişi yorum yaptı )

Cennetin Rengi

(Rang-e khoda)

Sinema Filmi

1999

Küçük Muhammed (Mohsen Ramezani), Tahranda bir kör okulunda yatılı olarak eğitim gören bir çocuktur. O doğduğunda bu haldedir ve herşeyi görmeden dokunarak ve işiterek hayal etmeye anlamaya çalışır. Yaz gelmiş ve okul tatil olmuştur. Babası onu alıp köyüne götürmek üzere okula gelir. Muhammed'in annesi hayatını kaybetmiş ve babası artık oğlundanda kurtulmak istiyordur çünkü yeni bir evlilik yapmak ister. Özürlüde olduğu için onun yüzünden evlenemeyeceğini düşünür. Bakalım bundan sonra neler olacaktır.

Künye

Yönetmen Majid Majidi
Senaryo
Müzik Alireza Kohandairy
Görüntü Yönetmeni Mohammad Davudi
Tür Aile, Dram
Özellikler Renkli
Etiketler Akıntıya Kapılma, Evlad Kaybı, Tahta Köprü

Oynayanlar

Hossein Mahjoub Hossein Mahjoub Father
Mohsen Ramezani Mohsen Ramezani Mohammad
Farahnaz Safari Farahnaz Safari Kız Kardeş
Elham Sharifi Elham Sharifi Kız Kardeş

Son Yorumlar (3)

balabangür avatar balabangür 04 Ekim 2017 08:45:05

10

Çok güzel bir film. Majid Majidi bir çok filminde olduğu gibi çocuklar üzerinden bir film anlatısı var. Ama bu film daha bir sıcak. Çocuk, Babaanne ve babayı oynayan oyuncuları çok iyi. Bu iran filmlerinde bize has unsurların olması sanki türk filmi izlediğin hissine kaptırıyor insanı. Yıllarca iran şöyle iran böyle diye tv lerde gericilik haberleri yaptıklarını hatırlıyorumda, iran filmleri seven birisi olarak o haberler ile bu iranın bir alakası yok bence.

ÇiğdemAsya avatar ÇiğdemAsya 06 Temmuz 2010 11:56:07

9

Beklentilerimin de üzerinde bir filmdi. Onca güzel yanları var ki, saymakla bitmez. Ama en çok etkilendiğim, oğul ile baba arasındaki algılama farkı oldu. Çocuk doğayı dinlerken, okurken, hayvanların dillerinden anlamaya başlarken, babası aynı ortamd a (!) ürkütücü seslerin verdiği korkuyla kendisini bile yaralayabilen bir zavallı haline geliyor. Kontrast inanılmaz derecede! Babası evlerinin duvarını yıkarken, oğlu hamura birşeyler yazıyor elleriye. Ve bu ellerde vuku buluyor filmin en önemli mesajı: Allah'ı arama. Çocuk elleriyle Onu heryerde aradığını ama hala bulamadığını söylüyor ağlayarak; yine en etkileyici sahnelerden biri. Seyirci böylelikle bu arayışa katılmış oluyor bir nevi. Ve en son sahne...anlatamam, koptuğum andı. Öyle çok ağladım ki. Çünkü seyirci birden bire anlıyor ne denmek istendiğini. Akıl ile değil de, ruh ile izlenen bir film. 

adnantaner 25 Kasım 2009 05:14:11

Çok güzel bir film, gerçekten izlemeye değer. Özellikle Muhammed'in okulda bekleyişi ve sonrasında öğretmenine ağlama sahnesi gerçekten insanın yüreğini parçalıyor.Ben çok beğendim, eminim izleyen her Türk beğenecektir. Özellikle doğulu ve duygusal y önü yüksek milletler olarak bizleri ufacık bir yönüyle bile duygu seline sürüklemeye aday bir film.

Yandex.Metrica