Emine

8,22

( 19 kişi yorum yaptı )

Emine

Sinema Filmi

1971

‘Sunflower’daki (1970) (Henry Mancini) “Masha’s Theme”.
Kapalı yerlerden bıkmış, karlı dağlarda koşup oynamak, şöyle bir Uludağ’a gitmek istiyor.
Murat; “Bu karlı dağ özlemi nerden esti sana?”
Emine; “Eski hikaye. Çok küçüktüm. Karlı bir yamaçta, minik bir evimiz vardı. Babam haftada bir gün gelirdi. Bir hafta gelmeyiverdi. Annemle şehre indik, beni bir eve bıraktı. Ayda bir yoklamaya geliyordu beni. Bir gün O da gelmeyiverdi!”
Murat; “Sonra?”
Emine; “Sonrası, soğan doğra! Hayat bir bıçak, ben bir garip soğan, doğradı da doğradı. Gene de, çok şükür, bükemedi belimizi. Galiba başını ağrıtıyorum, Usta.”
Murat; “Yoo, aksine hoşuma gidiyorsun. Dürüstlüğün, açık kalpliliğin…”


Yanıp sönen ışıklarıyla Beyoğlu. ‘Fıstıkçı Emine’ gerçekten ‘fıstık’ gibi! Süha Doğan’ın gazinosunda kuruyemiş satıyor , temizlik yapıyor. ‘Şu kadarcıkken’ kimsesiz kalınca Hasan Baba yanına almış. Yaşlı adam 20 yıldır burada kapıcı. Kaderine razı. Genç kızın arzuları ise yükseklerde. “Şu sahnedeki karılara bak be. Allah ne ses vermiş ne güzellik. Gene de paranın anasını ağlatıyorlar. Ama dur, dur sen! Hem vallahi hem billahi ben de şarkıcı olacağım. Düşün Hasan Baba, duvar boyu afişlerim basılmış. Kapıda elektrikli ismim...”
Etrafta kimsenin kalmadığı geç saatlerde sahne artık O’nun! Assoliste ait ‘gökkuşağı isimli şahane tuvalet’ ve Belkıs Özener’in ‘altın sesi’ ile ‘Koca Dünya’yı (Abdullah Nail Bayşu) söylüyor. Babalığının böyle hayalci yanı pek kalmamış; “Hadi be kızım, hayali bırak da bir an evvel işimizi bitirip…”
Sazda işlerin ‘maşallahı var’ olması rakiplerin iştahını arttırıyor. ‘Gazinocular Kralı’ Murat’ın aklı fikri burayı ele geçirmekte. Önce adamları, sonra kendisi geldiğinde çıkan kavga gürültünün ardından gazino el değiştirir. Daha kötüsü, Hasan Baba sizlere ömür! Emine, Murat’ın yakasına yapışmış “Katil, katil! O’nu sen öldürttün. Babama sen kıydın. Vicdansızlar” diye haykırıyor. (Zavallı ihtiyarın görüp göreceği ilgi bu kadar).
Sonrasında sert görünümlü kahramanımızın dünyasına giriyoruz.
İç sızlatan ‘Nihavend Saz Eseri’ ve [‘Kadın Severse’ (1968), ‘Bir Kadın Kayboldu’ (1971) gibi filmlerden anımsadığımız] ‘34 HR 007’ plakalı bordo Mercedes ile Yeşilyurt’taki ‘anacığı’ Şükriye Atav’a gidiyor. Emine’nin sözleri, geçmişiyle hesaplaşmasına neden olmuş. “Ben değil hayat vicdansızdı aslında. Rüzgâra kapılmış kuru bir yaprak gibi oradan oraya sürüklüyordu insanları. Beni de sürüklemiş atmıştı Beyoğlu’nun göbeğine. Babam, anam, kardeşim ve ben toprağımız yetersiz kaldığı için göç etmiştik köyümüzden.” Yolda at arabaları devrilip babası ölünce ‘evin erkeği olur’. Rahmetli “Ele güne muhtaç etme ananla kardeşini” demişti. Ailenin yükü küçücük omuzlarında.
Yapmadığı iş kalmaz. Boyacılık, hamallık, seyyar satıcılık. Ardından karanlık işler. Sabıkalı ve korkulan bir insandır artık. Kardeşi Metin’i, pisliğe bulaştırmadan Hukuk son sınıfa getirmiş.
Fıstıkçı Kız’a, yeniden düzenlediği gazinoda ‘gardırop işi’ verir. “İyi para kazanırsın.” Emine bu, rahat durur mu? Gözü, şarkıcı Serpil’in yerinde. Bunun için çok beklemesi gerekmez. Assolistin ortalarda olmadığı bir gece sahneye çıkıverir.
Çok başarılı olunca kapıda iri iri harflerle adı yazılı. Şöhret basamaklarını çifter çifter çıkıyor. Murat, Muammer Karaca’nın evini almış hediye olarak!
Yoğun bir sezonun ardından, dinlenmek için Uludağ’a gitmesine karar verilir. Metin de aynı otele geliyor. (Abisinin bunu bilmemesi ilginç)!
İlişkileri, ‘boşalacak tek oda’ tartışması ile başlar. Bu sahnelerde Emine sanki ‘sınıf atlamış gibi’. Giysileri, tavrı, konuşması bambaşka. Kış sporlarında da, ne zaman öğrendiyse, çok başarılı!
Kayak sırasında ‘Sunflower’daki (1970) (Henry Mancini) ‘Giovanna’ (1970) ve elleri, bir daha ayrılmamak üzere birleştiğinde ‘Le Passager De La Pluie’deki (1970) (Francis Lai) “Mellie Et L’Americáin” duyuluyor.
Otelin dolu olması nedeniyle salonda sabahlamaları Metin’e ‘hayatının en güzel gecesi’ni yaşatır. ‘Uyuyan bir prensesi seyretmek fırsatını bulmuş’!
Yeşilçam filmlerinin ortasındaki mutluluk genellikle bir fırtınanın habercisidir. Delikanlı annesine sevdiği kızdan söz ederken başlarına neler geleceğini bilmiyordu.
Abisi ise, genç kıza sormadan etmeden bir sürpriz yapar. Eve getirip ailesinin önünde evlenmek istediğini söylüyor!
‘Fıstıkçı Kız’ın direnişi görülmeye değer. “Sen benim ustamsın, patronumsun. Ama evlenmek başka bir şey… Hayatım ve istikbalim hakkında, herhalde ben karar veririm.” Murat o ana dek anlayışlı, sevecendi. ‘Hayır’ yanıtıyla ‘yumuşak atın çiftesi’ gibi olur. Son söz beyimizinmiş! “Ben ne istiyorsam o olacak, anladın mı?”
İş, kardeşlerin yumruklaşmasına, birbirlerine silah çekmesine kadar gelince anneleri, Emine ile konuşuyor. “Etle tırnak arasına girilmez. Aradan çekilmen, bağrına taş basman lazım.”
Sonrasında genç kız Burhaniye Oteli’nde temizlikçi, Metin ise evi terk etmiş, inşaatlarda ustabaşıydı.
Bu arada eski patron Süha Bey, ‘ufak lokalinde’ Emine’ye tekrar iş verir.
Şükriye Atav, tüm çabasına karşın ailenin paramparça olduğunu görünce bir kez daha dizginleri ele alır. Murat’a gerçeği açıklıyor. “Kardeşin senin alacağın kızı sevmedi, sen O’nun sevdiği kızı almaya kalkıştın. Onlar, sen ‘kızı’ buraya getirmeden çok evvel tanışıp seviştiler.” (Emine’nin adı; ‘Kız’)!
Astığı astık kestiği kestik Murat, hatasını anlamış, artık ‘iyilik meleği gibi’. ‘Fıstıkçı Kız’ı sevgilisine ve hayranlarına, sahnesine kavuşturur.


‘Le Passager De La Pluie’daki (1970) (Francis Lai) ‘Dualité’.
Ailesini ziyarete gelmiş.
Anne; “Dillere destan gazinon var. Şu kardeşçiğine izin vermedin. Bir kerecik arkadaşlarıyla gitsin oraya, azıcık eğlensin be oğlum.”
Murat; “Aslında içi beni yakan bir iş bu… (Metin’e) Sen ilerde hâkim, belki de savcı, büyük bir adam olacaksın. Ama ben kimim… Herkesin korktuğu belalı Murat. Benim kardeşim olduğun bilinirse yan gözle bakarlar devlet kapısında sana. Onun için bıraktım soyadımızı ben. Onun için seyrek gelirim yanınıza.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Orhan Aksoy
Senaryo
Yapımcı Nahit Ataman
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Cahit Engin
Vizyona Giriş Tarihi 01 Şubat 1972
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Gazino, kardeş, aşk, meyhane, Daha Fazlası

Oynayanlar

Filiz Akın Filiz Akın Emine
Tarık Akan Tarık Akan Metin
Ekrem Bora Ekrem Bora Murat
Şükriye Atav Şükriye Atav Murat ve Metin'in Annesi
Osman Alyanak Osman Alyanak Hasan Baba
Süha Doğan Süha Doğan Gazino Patronu
Serpil Seren Serpil Seren Şarkıcı Serpil
Hüseyin Güler Hüseyin Güler Murat'ın Adamı
Yusuf Sezer Yusuf Sezer Murat'ın Adamı
Hakkı Kıvanç Hakkı Kıvanç Murat'ın Adamı
Oktay Yavuz Oktay Yavuz Murat'ın Adamı
Hayrettin Aslan Hayrettin Aslan Murat'ın Küçüklüğü
Nuri Tuğ Nuri Tuğ Murat ve Metin'in Babası
Ekrem Gökkaya Ekrem Gökkaya Müşteri
Giray Alpan Giray Alpan Fedai
Gülten Ceylan Gülten Ceylan Hizmetçi Nermin
Zeki Sezer Zeki Sezer Garson
Cemal Ezen Cemal Ezen
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm F.Akın Seslendirmesi
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu T.Akan Seslendirmesi
Hayri Esen Hayri Esen E.Bora Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa S.Doğan Seslendirmesi
Ayşin Atav Ayşin Atav S.Seren Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz H.Güler Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Osman Koşkan (Kurgu)
Yapım Ekibi Yılmaz Kanat (Yapım Amiri)
Ahmet Aktüre (Set Amiri)
Sadi Kanat (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Muzaffer Hiçdurmaz (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Erdoğan Engin (Kameraman)
Ali Güvenci (Kameraman)
Post-Prodüksiyon Mustafa Karataş (Negatif Kurgu)
Hüsamettin Üren (Negatif Kurgu)
Hikmet Kuyucu (Laboratuar Şefi)
Veli Özşahin (Laboratuar)
Veli Özşahin (Laboratuar)
Özkan Sevinç (Laboratuar)
Hüseyin Kuğu (Laboratuar)
Hayati Akbulut (Laboratuar)
Işık Ekibi Hüseyin Özşahin (Işık Şefi)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Kayıt)
Osman Koşkan (Senkron)
Müzik ekibi Belkıs Özener (Şarkılar)

Firmalar

Arzu Film (Yapım)
Lale Film (Seslendirme)
Ören Film (Renklendirme)
Mimeray (Afiş)
Mimeray (Lobi)

Son Yorumlar (19)

MGUNAY avatar MGUNAY 05 Eylül 2017 10:47:41

10

Bu Filiz ablanın Ekrem ağbiyi sevdiği hiç mi film yok. Arkadaşımın Aşkısın, Ayrılık, Soyguncular ve Emine ablamız hep diğer jönleri sevdi. Filmin sonunda Ekrem ağbinin insafa gelmesi ilginçdi.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 30 Mart 2017 21:31:20

film cüneyt arkın,türkan şoray ve ekrem bora üçlüsünün sürtük filminden alıntı yapılarak çekilmiş. ekrem bora buna benzer 4 5 yapımda daha rol almıştır. daha önce bende buna benzer bikaç yorum yaptım. yeşilçam da uyarlanma dışında tekrrar tekrar film e alınmış gereksiz bi sürü film var. buda yeşilçam için bir dezavantaj. mesela ekrem bora 1965 de cüneyt ile çekmiş bu filmi. sonra göksel ile 1970 de tekrar çekmiş. derken tarıkla bunu çekmiş. rolü hep aynı. 72 de ediz ve filizle ayrılık filmini çekmiş. farklılıklar filmde mevcut. ama hikaye hep aynı aslında. emine, sürtük,sürtük 2 bunları arzu film yapımcılığını üstlenmiş. demek ki arzu film izleyicileri bu hikayeyi çok tutmuş. bu bunu gösteriyor. kadro iyi de hikaye pek sarmadı beni. ayrıca tarık akan abinin boyu ekrem babanın kinden baya uzun. ekrem baba diğer filmlerinde bu kadar kısa durmuyordu ama bu filmde çok kısa kalmış.herhalde tarığın çok uzun boyundan olsa gerek. filiz de oynadığı bu rolü bikaç filmde daha oynamış. herhalde dönemin oyuncuları ekmek parası deyip tekrar tekrar aynı rolü oynamış. eminim kendileri de sıkılmış. ayrıca rahmetli tarık abi vefat ettiği zaman tv ler bu film için ilk filmidir demişti ama tarık abinin ilk filmi fatma girikle çevirdiği solan bir yaprak gibi filmidir. 2 inci filmi beyoğlu güzeli bu 3 nolu filmidir. 4 üncü filmi melek mi şeytan mı 5 inci filmi ise vefasız filmidir. erman film ,arzu film ve melek film gibi film şirketleri hemen kaptı tarık abiyi 74 lerden sonra da erler film ile yolunda devam etti. tarık abi bu konuda baya şanslı. mesela aytaç arman ve ünsal emre onun kadar popüler olamadı. 3 ü aynı yarışmaya girmişti. bu işler sadece yakışıklılığa bakmıyor şans da gerek. tarık abide her ikisi de varmış. maşallah.

azraadal 04 Ekim 2016 23:51:43

ben youtube dan bakarsanız 25.35 teki waltz müziğinin adı ne bilen var mı diye soracaktım. çok merak ediyorum. şimdiden teşekkürler..

performer avatar performer 31 Temmuz 2016 21:44:58

6

hikayesini beğenmedim, onun dışında olumsuz birşey yok...

dikişsizsabri avatar dikişsizsabri 11 Eylül 2015 16:44:13

10

Jeyan Tözüm o kadar güzel seslendirmiş ki Filiz Akın'ı

benimsinema avatar benimsinema 08 Aralık 2014 17:50:15

8

Yine klasik filmlermizden erkem bora öyle bir ustaki kötülükte cok iyi yakisiyor... tarik akanin ilk yillari oldugu belli sanki cekimser davraniyor... sarkilarda güzel... ama ana tema sev dedi gözlerim filmin aynisi.. ikisini kiyaslamak gerekirse se v dedi gözlerim daha iyidir

Yandex.Metrica