Fakir Bir Kız Sevdim

8,58

( 11 kişi yorum yaptı )

Fakir Bir Kız Sevdim

Sinema Filmi

1966

Cüneyt ve “(Pabucunun ucuna bakma) derler. Gözün aşağılarda olmasın” diyerek sosyeteden biri ile evlenmesini isteyen ama filmin sonunda düşünceleri değişecek olan babası.
Cüneyt; “Babacığım, bin kere söyledim, bu insanlardan hiçbiri size, bana içten bağlı değil. Beni sevene rastlamadım içlerinde. Hepsi sizin paracıklarınızı seviyorlar.”
Ahmet Bakıroğlu; “Ne demek! Kızın babası, memleketin Kalay Kralı.”
Cüneyt; “Siz, ‘Bakır Kralı’; O, ‘Kalay Kralı’; Beriki, ‘Fasulye Kralı’! Oof canım! Onlarla yakınlığımızın tek sebebi var; Para. Sizin paranız olmasa bu insanlardan hiçbiri suratınıza bakmaz. İsterseniz deneyelim.”

Nişanlısı Gigi’nin “Hello, Joe!” diye seslendiği Cüneyt, yüksek sosyetede önemli bir kişi olabilecekken, aksine o çevreden ve ‘sabah sabah viski içmek, bezik oynamak, partile re katılmak’ gibi züppeliklerden hoşlanmaz. Çevresindekilerin sevgilerini sınamak için, babasının ‘büfe ve müzik getirteceği doğum günü partisinden’ önce kaymak tabakanın kuaför ve terzileri aracılığı ile ‘bir balon uçurur’; Bakır Kralı Ahmet Bakıroğlu iflas etmiş! Öngörüleceği gibi toplantıya (Gigi’nin nişan yüzüğünü geri getiren dışında) kimse gelmez.
Delikanlı işi daha da ileri götürür. Bıktığı bu çevreden uzaklaşıp şoförleri (filmde adı olmayan) Tanju Okan’ın Haliç’teki gecekondu mahallesine [‘Sokak Kızı’ndaki (1962) Nihat gibi] yoksul biri olarak karışır. Babasına da “Sıkılıyorum. İzin verirseniz İtalya’ya kadar gideyim. Roma’yı pek severim. Tam da opera mevsimi” diyerek, ortalarda görünmeyeceği günlerin gerekçesini hazırlar.
Gerçek olmasını hep istediğimiz o mahallede Kaptan, yeğenleri Gönül ve yan bakanı ‘ufalayan’ kıskanç abisi Semih Sezerli (O’nun da adı yok), Vefalı Niyazi ve Garson Sansar ile karşılaşıyor(uz). Zor ama umut dolu yaşamlarını ve Haliç’in artık olmayan görüntülerini çok sevdik.
Her gece ‘dut olan’ Kaptan’ın abisi de kaptanmış. Rahmetlinin gemisinden kalan kaptan köşkünü ev gibi kullanıyor. “Böyle iki tane gemimiz vardı… Bütün emeli beni okutmak, mektepli bir kaptan yapmaktı. Sonra bir gün bir kazada gidiverdi. Hem de yengemle beraber… Ortakları katakulliyle gemilerin üstüne oturdular… Ee, yaşım 13, şu gördüğün iki velet kaldı mı benim elime. Sonra gel de oku… Verdim kendimi onları büyütmeye. Çocuklar büyüdükten sonra geldim buraya yerleştim. Ya işte böyle, sözde kaptan olacaktık çımacı bile olamadık.”
Cüneyt, Onların yaptığı her işi yapar. Sırt hamallığı, çarşıda portakal satışı, genç kıza çamaşır için kova ile su taşıma ve odun kırma.
Akşamları Kör Sermet’in Kumkapı’daki meyhanesinde beraber içerlerken acemice de olsa ‘Hieeyt’ diye bağırmayı bile öğrenir.
Bu sırada, şimdilerde hayal bile edilemeyen bir şey gerçekleşir. Farklı sınıflardan Gönül ve Cüneyt birbirlerini severler. Sesi güzel ama genç kız, şarkıcılık için kararsız; “Kolay değil iyi bir yere girmek. Ya önceden meşhur olacaksın yahut da patrona… Anlarsın ya!”
‘Buğulu Gözler’deki (1970) Canan ve ‘Bir Demet Menekşe’deki (1973) Nesrin gibi Almanya’ya gitmek üzereydi.
Cüneyt, soyadının ve parasının yardımı ile bir gazinoda şarkıcılık ayarlar sevdiğine. Ün ve para, Gönül’de olumsuz bir değişiklik yapmaz. “Kolay evlenemem ben. Gönlüm sevmeli gönlüm. Yoksa Bakır Kralı’nın oğlu bile vız gelir bana” diyordu.
Kendisine yardım eden kişinin Cüneyt ve O’nun da zengin olduğunu anlayınca, incinip Hamburg’a gitmeye karar verir.
Türk Hava Yolları’nın 012 sayılı uçağında gözyaşları içindeydi. Bir el, bir mendil uzatır. Ama Gönül'ün gözlerini, Cüneyt’in dudakları kurutuyor.

Robert Maxwell’in ‘Spectacular Harps’ uzunçalarındaki (1960) ‘The Simple Things’.
Gönül; “Zenginlik ne be? Şöyle kutu gibi bir evim, namuslu bir kocam olsun yeter bana. Haa, tabii yakışıklı da olacak!”
Cüneyt; “Senin gibisine yakışıksız koca olur mu hiç?”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Sırrı Gültekin
Senaryo
Yapımcı Sırrı Gültekin
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Nedim Akanlar
Eser
Süre 102 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Haliç, Havaalanı, Melodram, Meyhane Daha Fazlası

Oynayanlar

Cüneyt Arkın Cüneyt Arkın Cüneyt Bakıroğlu
Gönül Yazar Gönül Yazar Gönül Yazar
Münir Özkul Münir Özkul Kaptan
Oya Tarı Oya Tarı Gigi
Semih Sezerli Semih Sezerli Kaptan'ın Yeğeni
Tanju Okan Tanju Okan Şoför
Feridun Çölgeçen Feridun Çölgeçen Ahmet Bakıroğlu
Ahmet Turgutlu Ahmet Turgutlu Meyhaneci Sansar
Hüseyin Zan Hüseyin Zan Niyazi
Kudret Şandra Kudret Şandra Terzi
Müşerref Çapın Müşerref Çapın Gigi'nin Annesi
Adnan Mersinli Adnan Mersinli
Nuri Tuğ Nuri Tuğ
Fahri Ünsal Fahri Ünsal
Kayhan Berker Kayhan Berker
Elif Iraz Elif Iraz
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Cüneyt Arkın Seslendirme
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Tanju Okan Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Feridun Çölgeçen Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Seslendirme

Ekip

Kurgu Ali Ün (Kurgu)
Yapım Ekibi Kayhan Berker (Yapım Sorumlusu)
Kayhan Berker (Yapım Amiri)
Kadir Çakar (Yapım Asistanı)
Deniz Kaya (Yapım Asistanı)
İsmet Özçınar (Yapım Asistanı)
Kadir Çakar (Set Amiri)
Kamera Ekibi Ali Özügül (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Erol Özütürk (Negatif Kurgu)
Oral Özütürk (Negatif Kurgu)
Refik Onubil (Jenerik Tasarım)
Erol Yıldırım (Laboratuar)
Cemil Ercan (Laboratuar)
Süleyman Kaynarca (Laboratuar)
Cemil Orhon (Laboratuar)
Işık Ekibi Mehmet Çakar (Işık Şefi)
Ses Ekibi Marko Buduris (Ses Kayıt)
Cevat Sezer (Senkron)
Müzik ekibi Metin Bükey (Müzik Yönetmeni)
Tanju Okan (Şarkılar)
Gönül Yazar (Şarkılar)

Firmalar

Gültekin Film (Yapım)
Ender Işık Servisi (Işık)
Yılmaz Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (11)

Kleberson avatar Kleberson 19 Haziran 2015 23:11:07

cok iyi bir film gercekten oyuncular iyi oynamis hepsi cok iyiydi film ilk baslarda kötü baslasada daha sonra cok güzel ilerliyor gercekten basarili bir film

Göztepe avatar Göztepe 26 Temmuz 2014 18:10:59

8

Güzel bir film ama sonunu beğenmedim Cüneyt Arkın zengin işadamı oğlu Gönül Yazar ise fakir bir kız. Farklı bir ortama girmek için yalan söyleyip kızın gönlünü çeliyor. Oyunculuk bazında değerlendirildiğinde Cüneyt Arkın ile Gönül Yazar oyunculuğun h akkını filmde verdiğini söyleyemeyiz. Ama yakışıklılığı ve güzelliği iki oyuncunun bu açığı kapatıyor. Tam bir nostalji fırtınası çekim mekanları eski İstanbul manzarasıyla harika. Filmde oyunculuk bazında sadece karakter oyuncular hakkını vermiş Münir Özkul,Semih Sezerli,Feridun Çölgeçen gibi. Tanju Okan ise filmdeki şoför rolünden ziyade söylediği şarkılar filme damga vurmuş.

jeremiekhan 03 Ağustos 2013 11:50:20

Kesinlikle eğlenceli bir film özellikle Gönül Yazar ın doğal performansı takdire şayan,filmin uçakta biten sonu da çok sempatik

karaboncuk 28 Şubat 2013 23:55:59

zevkle izlenecek güzel bir film münir özkul gerçek oyuncu

beyzacetin avatar beyzacetin 03 Ocak 2013 13:46:39

7

çok güzel bir film ama gönül yazar ın oyunculugu zayıf kalmış. güzel bir nostalji. Cüneyt Arkın kendini fakir olarak tanıtıyor kızın kalbine girebilmek için. Zengin oldugu ortaya cıkınca cok sinirleniyor kız. Tam bir zengin düşmanı aynı benim gibi :) O yüzden tepkisini cok iyi anlıyorum :)

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 30 Mayıs 2012 19:42:05

7

Bu film için yorumum Gönül YAZAR rolünü yapmaya çalışmış, Cüneyt ARKIN'da rol kesmeden öte gereğinden fazla kendini çokta kasmış olarak görüntü arz etmekte şarkıcı Tanju OKAN ise filme renk katmış, filmide izlenir kılan:) Semih SEZERLİ & Münir ÖZ KUL vari ustalardı demem sanırım abartı olmaz 7/10 puan..   

Yandex.Metrica