Kara Murat Fatih'in Fermanı

9,00

( 10 kişi yorum yaptı )

Kara Murat Fatih'in Fermanı

Sinema Filmi

1973

Bizans prensesi İren, Osmanlı hükümdarı Sultan 2.Mehmet’e (Bora Ayanoğlu) aşık olmuştur. Bizans hükümdarı, Konstantinopolis’i (İstanbul) almaması koşuluyla kızını 2.Mehmet’e vermek ister. Sultan Mehmet kabul etmez. Bizanslılar tarafından esir alınmak istenir. Kara Murat (Cüneyt Arkın) yetişir ve Sultan’ı kurtarır. Bizanslılar’ın öfkesi bu eyleme karşı Prens Nicol’ün (Kenan Pars) komutasında Türk köylerine ani baskınlar ve halkı kılıçtan geçirme biçiminde gelişir. Bu baskınlardan birinde Kara Murat’ın annesi de öldürülür ve Murat, ne pahasına olursa olsun öç almaya yemin eder. 1453 yılında Sultan 2.Mehmet ve ordusu ki bu orduda Kara Murat da savaşmaktadır. Bizans surlarına dayanır. İstanbul dört bir yandan kuşatılır. Uzun süren kuşatma sonunda Ulubatlı Hasan Bizans surlarının tepesine Türk Bayrağını diker. Eşsiz bir zafer kazanan 2.Mehmet, ihtişam içinde muzaffer bir komutan ve hükümdar olarak İstanbul’a girer ve ilk Cuma namazını Ayasofya‘da kılar. Çağ değiştiren bu zafer 2.Mehmet’in adının başına “Fatih” isminin eklenmesi sonucunu doğurur. Bu arada Prens Nicol, Fatih Sultan Mehmet’in sevdiği prenses İren’i öldürür. İren’in kardeşi Helen ise Türkler’den nefret etmektedir. Bu yüzden Nicol’den yana tavır alır ve onunla birlikte Midilli Adası’na kaçar. Midilli sultanının oğlu kendilerine bir zarar vereceklerinden korktuğu Nicol ve Helen’i öldürmek ister. Prenses İren’in ölümünden sonra Fatih’in fermanı ile talihsiz prensesin intikamını almak için görevlendirilen Kara Murat, Kosta adıyla sızdığı Midilli’de Helen’i ölümden kurtarır. Bizanslı sultanın kızının hizmetinde çalışmaya başlayan Kara Murat, adadaki esirleri gizlice kurtarır. Bu olay üzerine prens Nicol, Kosta diye tanınan Murat’tan şüphelenir ve Kara Murat olduğunu anlayınca da yakalatıp işkence yapar. Son kararları ise idamdır. Bizanslı kumandan Kabasakalidis Kara Murat’a yardım eder ve prenses Helen’i de yanına alıp kaçar. Helen Kosta’nın aslında Türk, hem de Kara Murat olduğunu yolda onu yaralar. Tek başına kaçarken Bizans askerlerine yakalanırsa da yine Kara Murat tarafından kurtarılır. Böylece nefretle başlayan ilişki aşka dönüşür. Kara Murat İren’i ablası Helen’in öldürdüğünü sanmaktadır. Sonra bunu yapanın Prens Nicol olduğunu anlar. Peşlerinde olan Nicol, Kabasakalidis ve Helen’i yakalayıp işkence eder. İmdada yine Kara Murat yetişir. Nicol’ü öldürür, Helen’i kurtarır ve Bizans hazinesinin yerini bulur. Fatih’in fermanı ile istediği tüm görevleri yerine getirmiş ve İren’in de intikamını almıştır…

Künye

Yönetmen Natuk Baytan
Senaryo
Yapımcı Türker İnanoğlu
Görüntü Yönetmeni Çetin Gürtop
Eser , ,
Vizyona Giriş Tarihi 01 Kasım 1973
Süre 90 dk
Tür Macera, Tarihi
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Bizans, Fatih Sultan Mehmet , Fedakarlık , Köy Basmak, Okçuluk Daha Fazlası

Oynayanlar

Cüneyt Arkın Cüneyt Arkın Kara Murat
Meral Orhonsay Meral Orhonsay Prenses Julia
Melda Sözen Melda Sözen Prenses Elen
Erol Taş Erol Taş Mihal
Kenan Pars Kenan Pars Nikol
Atilla Ergün Atilla Ergün
Kayhan Yıldızoğlu Kayhan Yıldızoğlu Papaz
Atıf Kaptan Atıf Kaptan Bizans İmparatoru
Güngör Bayrak Güngör Bayrak Prenses İren
Süheyl Eğriboz Süheyl Eğriboz Angelo
Arap Celal Arap Celal İmam
Necdet Tosun Necdet Tosun Hancı
İhsan Gedik İhsan Gedik
Oktar Durukan Oktar Durukan Kabasakal
Oktay Yavuz Oktay Yavuz
Zeki Alpan Zeki Alpan
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Cüneyt Arkın Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Kenan Pars Seslendirmesi
Turgut Savaş Turgut Savaş Dük Manuel
Gülen Kıpçak Gülen Kıpçak Meral Orhonsay Seslendirmesi
Cüneyt Türel Cüneyt Türel Bora Ayanoğlu Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Oktar Durukan Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Feridun Çölgeçen Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Atilla Ergün Seslendirmesi
Ünal Gürel Ünal Gürel Oktay Yavuz Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Arap Celal ve Kayhan Yıldızoğlu Seslendirmesi
Levent Dönmez Levent Dönmez İhsan Gedik Seslendirmesi
Gülen Kıpçak Gülen Kıpçak Seslendirme
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Melda Sözen Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Erol Taş Seslendirmesi
Gül Vergon Gül Vergon GÜNGÖR BAYRAK SESLENDİRMESİ
Bora Ayanoğlu Bora Ayanoğlu Fatih Sultan Mehmet
Nilgün Kasapbaşoğlu Nilgün Kasapbaşoğlu Seslendirme

Ekip

Yapımcı Memduh Karakaş (Yapım Yönetmeni)
Kurgu Metin Miroğlu (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Sohban Koloğlu (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Mustafa Buvan (Yapım Asistanı)
Ahmet Akgün (Yapım Asistanı)
Mehmet Aslan (Yapım Asistanı)
Necati Şimşek (Yapım Asistanı)
Mehmet Şafi Ekinci (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Samim Utku (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Hüseyin Karındoyuran (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Recai Karataş (Laboratuar Şefi)
Işık Ekibi Şevket Yılmaz (Işık Şefi)
Makyaj Ekibi Zeki Alpan (Makyaj)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Seslendirme Kemal Bilici (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Ender Işık Servisi (Işık)
Acar Film (Seslendirme)
Acar Film (Renklendirme)
Erler Film (Işık)

Son Yorumlar (10)

performer avatar performer 11 Şubat 2017 22:13:01

6

tarihi filmleri belgesel tadında çekilince beğeniyorum böyle aksiyon filmi olarak çekilince pek beğenmem.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 29 Ekim 2016 21:03:02

10

kara murat devler savaşıyor filminden sonra en beğendiğim kara murat filmidir. nikol rolünde oynayan kenan pars oskarlık bir perfonmans sergilemiş. erol taş ve oktar durukanda rollerinde gayet başarılıydı. saçma da olsa filmin en güzel sahneleri 1 cü neytin at üstünde giderken nikolun onu vurmaya çalışması ve çalınan müzik, 2 arkadaşı mihalle gözleri körken yaptığı düello ve mihalin öldüğü sırada çalınan müzik ve son olarakta nikolü feci şekilde eliyle ok atarak öldürdüğü sahneler çok hoştu. zaten yeşilçamda mantık aranmaz. filmi şahsen ben çok beğendim. cüneyt arkın, melda sözen ve meral orhonsay çok iyi bir üçlü olmuş. meralin zaten ilk sinema deneyimi daha 18 yaşında. cüneytin tam devleştiği dönem. yazık ki melda onlar kadar popüler olamadı. oda çok iyi bir oyuncuydu. filmde kullanılan müzikler de oynayan oyuncularda çok güzel çok şahane. teşekkürler erler film.

sholay 07 Şubat 2016 01:34:53

Cüneyt abinin tarih filimlerine bayiliyorum. Elbette gerceki olmayan sahnelerde var. Mesela filmin finali. Cüneyt abi Nikol (Kenan Pars) üc tane ok yiyor ve yikilmiyor. Cüneyt abi bu, yikilmaz. Oklari gögüsünden cikariyor, hadi buda tamam. Sonra okla ri döndere döndere Nikola geri firlatiyor. Burda duralim. Simdi oklarda döngümü varda böyle dönüyor? Yani bu sahneyi cekmek ne kadar iyi bir fikirdi?

Kleberson avatar Kleberson 16 Ekim 2014 06:23:59

10

bu filmde sevdigim kara murat filmlerinden kara murat ve mihalin gözleri kör oluyor ve iki arkadas habersiz birbirine karsi kilic cekiyor kara murat yanlislikla cok sevdigi arkadasi mihali öldürüyor en sevdigim sahnedir bu filmde

performer avatar performer 23 Mayıs 2011 22:27:05

6

diğer kara murat filmlerine göre kötü.

ozkaracam avatar ozkaracam 14 Ocak 2011 00:23:01

7

Kara Murat'ın Vahşi Ve Güzel adlı macerasının uyarlamasıdır. Küçük bir değişiklik yapılmış. Fatih Sultan Mehmet'in ilgi duyduğu kız Elen'dir; fakat sultanın ülkesinin bir düşmanı olması ve babası Notaras'ı idam ettirmesi nedeniyle ona ve bütün Türk'l ere düşman olur. Burada senarist, İren (Güngör Bayrak) diye bir başka kız eklemiş, onu Fatih'in sevgilisi yapmış. Daha sonra Kara Murat Midilli'ye casus olarak gelir, Elen'le de sevgili olurlar. Kahramanımızın bağlı olduğu hükümdarın sevgilisiyle buluşmaya gelmesi, tuzağa düşürülmesi, kahramanımız tarafından kurtarılması teması, Tarkan Altın Madalyon filminde de vardı. Yine o filmde olduğu gibi, hükümdarın sevgilisi öldürülüyor. Kara Murat'ın diğer kahramanlarda pek olmayan bir özelliği, bu kızlara ciddi ciddi aşık olmasıdır. Elen, İntikam Kılıcı adlı macerada, ilk sevgilisi Angela da (Hale Soygazi canlandırmıştı) Deniz Aslanı macerasında tekrar karşımıza çıkar. Bu macerayla birlikte kurgusal yaşam öyküsü de altüst olmuştur (bu hem çizgi macera, hem de film için geçerlidir): Tarihten çok iyi biliyoruz ki, Fatih'in tahta geçer geçmez ilk işi Konstantinopolis seferine hazırlanmaktır. Bunu da iki yıl içinde gerçekleştirir ve kenti alır. Kara Murat da bu dönemde yetişkin bir savaşçıdır. Oysa ilk filmde (ve çizgi macerada) ağabeyi Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda) tarafından öldürülen bir çocuktu (çizgi macerada ergendir) ve oradan kurtulup Fatih'in huzuruna çıkıyordu. Fatih'in Vlad Tepeş üzerine seferi, İstanbul'un fethinden yıllar sonra olmuştur. Bu durumda Kara Murat, yetişkinlikten çocukluğa geçmiş oluyor! 

Yandex.Metrica