Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Fatma Bacı

Fatma Bacı

8,29

(17 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ekim 1972 1 Saat 23 Dk Fantastik Dram Fantastik, Dram

Yönetmen: Halit Refiğ Halit Refiğ

Ülke: türkiye

Oyuncular: İsmail Hakkı Şen, Muzaffer Mozayik, Erdoğan Seren, Enver Demirkan, Cemil Can Bıçakçı, Tanju Şarman, Feridun Çölgeçen, Bilal İnci, Sertan Acar, Leyla Kenter Devamını Gör...

Konusu : Filmde kan davasından kaçmak için köyden büyük şehir İstanbul'a göç eden Fatma Bacı'nın 2 kızı ve 1 oğlu ile yaşadığı olaylar anlatılır. Kapıcılık yaparak ailesini geçindirmeye çalışan Fatma Bacı ve çocuklarının büyük şehirde yaşadığı kültür çatışması dramatik bir olay örgüsü ile yansıtılır.performer

19 Ocak 2020 20:38

safa önal'ın yazdığı kötü bir senaryo hatırlamıyorum. bu filmde safa önal'ın senaryosu ve çok güzel bir film. 2014 de yaptığım yorumda pek beğenmemişim galiba.

Cevap Yaz

tomanbay_23

17 Ekim 2018 06:10

Yıldız Kenter yine çok guzel oynamış anadolu kadınını.

Cevap Yaz

AlınYazısı

22 Kasım 2016 13:11

Yıldız Kenter’in Fatma Bacı rolünde devleştiği bir film. Bu kadar şahane bu kadar mükkemmel bir anlatım tarzı olamaz. Fatma Bacı’nın erini köy meydanında vururlar. Fatma kadın, Oyyh Ahmedim. Kocam,babam. Yiğidim. ocağım aşım ahmedim oy ahmedim oyy… derken çaresizliğin bitmişliğin yitikleşmenin yansıdığı bir çift gözden akan iki yaş Fatma bacı’nın gelecekteki zorlu bir yaşamda zor bir rol oynayacağını gösterir. Üç çocukla çaresiz şekilde büyük kente göç eden fatma bacı bir bodrum katta kapıcı olarak çalışır. Yıllar birbirini izler. Büyüyen çocukları hayat ile mücadele ederken iki kızının bambaşka hayaller ile akıllarında kurmuş oldukları dünyaya doğru adım adım gitmeleri aslında onları felaketin eşiğine getirir. Ayşe ile Ayşe’nin sevgilisi arasında geçen batı dünya muhabbeti ne kadarda gerçekçi şeyleri anlatmış. O zamanda yaşanılanları bu denli anlatmak filmin en can alıcı noktasından bir kısmı. Detaylı izlemek gerek bu filmi. Fatma bacı oğlu Yusuf’un katil olmaması için son dakikaya kadar çırpınması da izlenmesi gereken bir sahne. Yönetmenlik koltuğunda Usta isim Halit Refiğ var. Mutlaka İzleyiniz.

Cevap Yaz

vatansever10

9 Aralık 2015 01:58

Çocuklarını bir arada tutmak için uğraşan bir annenin çabası.Filmin bana en değişik gelen kısmı Fatma bacı Mahmutu vurduktan sonra mahallenin bütün erkekleri tarafından linç edilmeye çalışılması,polislerin polis arabasıyla değilde yürüyerek olay yerine gelmesi ve fatma bacıyı taksiyle karakola götürmeleriydi.

Cevap Yaz

performer

21 Haziran 2014 20:04

gülsüm ana ile karşılaştırınca o film daha güzel diyebilirim. memduh ün ile halit refiğ gerçekten başarılı 2 isim fakat her ikisinin sinema anlatım dili çok farklı, halit refiğ bazı filmlerde derine inmeye çalıştığı için filmde kopmalar meydana geliyor sinema kurgu sanatıdır hele ki yeşilçam sinemasında bu kadar ağır aksak oldumu olmuyor. mesela bu filmi memduh ün dışında osman seden'de çok güzel çekermiş bence.

Cevap Yaz

benimsinema

17 Ocak 2014 12:21

elbette halit refig filmlerin en iyilerin arasindadir bu film... süphesiz cok iyi bir yönetmendir... ama ben burda safa önala ve yildiz kenterede tesekkürü bir borc bilirim... eger onlar olmasaydi bu gfilm can alici olmazdi... hele ki son sahne gercekten cok ic acici... oglu katil olmasin diye kendisi vurur düsmani..ve halk üzerine cullanir... sonunda üc evladida pismanliklarini analarina haykarir...

Cevap Yaz

beyzacetin

11 Ağustos 2012 08:56

hayran olduğum yönetmenlerden olan halit refiğ çektiği her filme adeta imzasını atıyor filmi izleyip yönetmeni tahmin etmek hiç de zor değil (tabii halit refiğ gibi özgün yönetmenlerin filmleri için gecerli bu) en sevdiğim filmlerinden biri de bu. Kesinlikle cok kaliteli bir film. hem oyuncular hem senarist hem de yönetmen kusursuz. üstelik öyle ibretlik bir öykü ki, öyle güzel mesajlar var ki

Cevap Yaz

daglargibi

21 Eylül 2011 22:37

Bu film in bir sonraki versiyonu Fatma Girik in oynadigiGülsüm Ana dir fakat, fatma Girik üstün bir oyuncu olsada, annelik rolünü Yildiz Kenter in eline su dökemez . Yildiz Kenter  cileli anne ve köylü kadin rollerini performans üstü oynamis zamaninda.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

12 Nisan 2011 04:41

Bu filme dair yorumları için, Alın Yazısı ve ozkaracam'a bende içtenlikle katılırım. Konsepte esas ana tema da Büyük Şehir'e yapılan göçün ardı sıra getirdiği güçlükleri ve ardında bıraktığı tortuyu Ozkaracam arkadaşında değindiği üzere Lütfi AKAD'IN dilin den bir anlatım'da hakim. Bu kez, yönetmen koltuğunda Halit REFİĞ oturmakta. İçeriksel kalite olarakta: Düğün, Gelin filmleri ayarına yaklaşan bir film olup, cast'ta uygun bir seçim olmuş bence.

Cevap Yaz

ozkaracam

17 Ocak 2011 23:42

Lütfi Akad'ın ünlü üçlemesi ile aynı çizgide bir göç filmi. Tabii Halit Refiğ'in Ulusal Sinema anlayışı filme damgasını vuruyor (Ayşe'nin zengin ailelerin Batılı yaşam tarzına özenmesi, onlara kendini farklı tanıtması teması). Akad'ın üçlemesindeki filmlerden ikisi (Düğün ve Gelin) İstanbul'da tutunmaya çalışan aileleri, Diyet ise artık proleterleşmiş insanları anlatır. Düğün ve Gelin, yaşanan acılara rağmen geleceğe yeni bir kapı aralarken, Halit Refiğ'in Fatma Bacı'sı trajik bir biçimde noktalanıyor. Bence 1970'lerin ilk yarısının en iyi filmlerinden biri.  

Cevap Yaz
Yandex.Metrica