Takiye: Allah'ın Yolunda

7,41

( 2 kişi yorum yaptı )

Takiye: Allah'ın Yolunda

(Takiye: Allah'ın Yolunda)

Sinema Filmi

2010

Erhan Emre, Rutkay Aziz, Ali Sürmeli, Fahriye Evcen, Stipe Erceg, Mahir Günşiray, Serkan Keskin, Michael Mendel ve Özay Fecht’in rol aldıkları filmde gerçekte Avrupa’da çok yaygın bulunan İslami yatırım şirketlerinden birine tüm parasını kaptıraran bir ailenin dağılması konu ediliyor. Filmin senasryosunu gerçek olaylardan yola çıkarak yazan Kadir Sözen, yapımcı kimliğiyle de yaklaşık beş yıldır bu projenin hayata geçmesi için çaba harcadı. Filmfabrik’ın yapımcığılında tamamlanan ‘Takiye’ 7 Mayıs 2010’da beyazperdede sinema izleyicisiyle buluşacak…

Metin, bu şirketlerden biri olan JİMPA’ya tüm parasını yatırmış ve hatta yakın çevresini de ikna etmiştir. Büyük vaatlerde bulunmuş olan JİMPA isimli bu şirket, paraları topladıktan sonra iflâs e der, yöneticileri ortadan yok olur. Para yatıran birçok kişi Metin’den hesap sorar. Bu tip islami yatırım şirketlerine inanıp paralarını yatıran yüzbinlerce aile gibi kendi ailesinin de tüm birikimi bir anda yok olmuştur. Kendini suçlu hisseden Metin, aynı zamanda karanlık işlere alet edildiğini de düşünür. Kimse ona gerçekten neler olduğunu ve onca paranın nereye gittiğini söylememektedir. Metin’in olayları çözmek için başladığı yolculuğu onu hiç tahmin etmediği gerçeklerle yüzleştirecektir.

Öte yandan Metin’in ağabeyi Numan bu İslami girişimler hakkında pek olumlu düşünmemektedir. Metin’in kayınpederi olan Hoca da Metin’i uyarır. Aslında Hoca söylediğindendaha fazlasını biliyor gibi görünmektedir.

Künye

Yönetmen Ben Verbong
Senaryo
Yapımcı Kadir Sözen , Serkan Acar (2)
Müzik Oliver Kranz
Görüntü Yönetmeni Axel Block
Vizyona Giriş Tarihi 07 Mayıs 2010
Süre 95 dk
Tür Dini, Dram, Politik
Özellikler Renkli
Ülke Almanya Türkiye
Etiketler Euroturk, Takiye Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Ulrike Leipold (Kurgu)
Yapım Tasarım Alexander Scheer (Yapım Tasarım)
Yapım Ekibi Berk Bengü (Yapım Ekibi)
İsmail Beyçayırı (Yapım Ekibi)
Fatih Yılmaz (Yapım Sorumlusu)
Bilge Elif Turhan (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Aslı Sağ (Teknik Yönetmen)
Işık Ekibi Ali Salim Yaşar (Işık Şefi)
Volkan Yıldırım (Işık Ekibi)
Oyuncu Seçimi Harika Uygur (Cast Direktörü)

Firmalar

Film Fabrik (Yapım)
Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 163.000,0 TL
Toplam İzleyici 21.197
Vizyonda Kaldığı Hafta 8 Hafta

Son Yorumlar (2)

Kpax08 avatar Kpax08 18 Ocak 2016 13:21:47

Film, kadro ve oyunculuk olarak hiçte fena değil. Bakıldığında filme çok kötü de diyemem. Ama gel gör ki türü bakımından Takva filmi ile mukayese edildiğinde izleyende bıraktığı etki oldukça hafif kalıyor.

salihsevim avatar salihsevim 03 Nisan 2010 21:20:04

takiye takva gibi iyi araştırlıp yapılmışsa onun gibi başarılı olur kanaatindeyim çünkü böyle filmler fazla rağbet görmüyor yada ön yargılı ve alaylı bir şekilde oluyor unutmayalımki dini şekilde yaşayan inasnlar var vede türk sinaması bu yaşayışları değerlendirip dünyaya yansıtması lazım

Yandex.Metrica