Eşrefpaşalılar

7,71

( 13 kişi yorum yaptı )

Eşrefpaşalılar

(Eşrefpaşalılar)

Sinema Filmi

2010

İzmir Eşrefpaşa’dan gelip İstanbul’a yerleşmiş iki dosttan biri olan Tayyar (Hüseyin Soysalan), güç ve iktidar tutkusu ile büyük bir mafya lideri olurken; Davut (Turgay Tanülkü), küçük mahallesinde namusuyla kahvesini işletmektedir. İkisi de aynı kadını sevmiştir fakat Madam Eleni (Sermin Hürmeriç) Davut’u sevmesine rağmen Tayyar ile evlenmek zorunda kalmıştır. Bir de kızı Duygu (Deniz Özpınar) dünyaya gelir. Fakat Tayyar, Madam’ın gönlünün Davut’ta olduğunu bildiğinden bunu sindiremeyip kızı ile birlikte Madam’ı ortada bırakır. Tayyar bir şekilde intikam alacaktır ve bunu Davut’un evlatlığı Nusret’i (Burak Tarık) kendi yoluna çekerek yapacaktır. Mahalle kabadayısı Nusret ise bir tarafta sevdiği kız, sevdiği insanlar; diğer tarafta ise para v e saltanat arasında kalır. Bu iki dünya arasında bocalarken mahallenin metruk camisine bir Hoca (Sinan Taymin Albayrak) tayin olur ve olayların seyri değişmeye başlar…


Filmin çekimlerinin tamamı  İstanbul’da gerçekleşti. Çekimler 2 Aralık’ta  başladı ve 4 hafta sürdü. Çekimde kullanılan ana mekanlar; Balat, Eyüp, Ayvansaray’dı. Özellikle Balat ve Eyüp’ün caddeleri, sokakları, kahvehanesi ve  evleri kullanıldı. Eyüp’deki ZalMahmutpaşa Külliyesi, Aksaray’ın gece kulüpleri, Bağdat Caddesi Nispet Bar, Cankurtaran’daki Metruk binalar ve meyhane kullanılan diğer mekanlardı. Film geçtiği mahalleler itibariyle çok sıcak bir at mosferde geçti. Mahallenin gerçek sakinleri varlıklarıyla filme renk kattılar.• Filmde 512 yardımcı oyuncu kullanıldı. • Film boyunca 3 kez yağmurlama sistemi kullanıldı.  Yağmurlama sahneleri boyunca 66 ton su tüketildi.• Filmde yer alan Zeybek ve Kabadayı kapışma sahnesi için oyuncular koreograflarla özel olarak çalıştı. • Son gün ise çekimler 30 saat sürdü.

Künye

Yönetmen Hüdaverdi Yavuz
Senaryo
Yapımcı M. Yusuf Kulaksız
Görüntü Yönetmeni Reyhan Çetin
Vizyona Giriş Tarihi 05 Mart 2010
Süre 100 dk
Tür Dram, Komedi
Ülke Türkiye
Etiketler Anse, Aşk, Cami, Deniz Özpınar, Emek, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://esrefpasalilar.com.tr/

Ekip

Yapımcı İsmail Özer (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Engin Öztürk (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Ege Dora (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Tolga Gül (Yapım Sorumlusu)
Ümit Çalımlı (Yapım Amiri)
Mustafa Avcı (Yapım Asistanı)
Kadir Uçarsu (Yapım Asistanı)
Ali Avcı (2) (İdari İşler Koordinatörü)
Erkan Kındam (Basın ve Halkla İlişkiler)
Zafer Obenek (Set Amiri)
Orhan Arıkan (Set Ekibi)
Murat Bakır (Set Ekibi)
Mehmet Kuru (Set Ekibi)
Kürşat Ertaş (Set Ekibi)
İbrahim Küçük (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Hatice Dere (Yardımcı Yönetmen)
Seda Sualp (Yönetmen Yardımcısı)
Burcu Arıkan (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Ozan Saltık (Kamera Asistanı)
Malik Ejder Şentürk (Kamera Asistanı)
İsa Toraman (Focus Puller)
Hamid Ayar (Set Fotoğrafları)
Post-Prodüksiyon Serkan Sümeli (Kurgu Asistanı)
Osman Yıldız (Film Baskı)
Mustafa Gökçe (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Aydın İz (Işık Şefi)
Levent Onur Kahraman (Işık Ekibi)
Kenan Gökçe (Işık Ekibi)
Hüseyin Karakaya (Işık Ekibi)
Ahmet Şengün (Işık Ekibi)
Sanat Ekibi Didem Çopur (Kostüm Sorumlusu)
Çiğdem Çopur (Kostüm Ekibi)
Leyla Özkan (Sanat Asistanı)
Güher Moroğlu (Sanat Asistanı)
Zeynel Abidin Dinç (Kostüm Asistanı)
Makyaj Ekibi Perihan Sarak (Makyaj)
Ahmet Karasu (Kuaför)
Sinem Birkalır (Makyaj Asistanı)
Ayhan Atasoy (Kuaför Asistanı)
Ses Ekibi Çağdaş Karagöz (Ses Kayıt)
Murat Özbudak (Ses Fx)
Burak Ekil (Boom Operatörü)
Oyuncu Seçimi İlker Coşkun (Cast Direktörü)
Burak Donay (Türkiye Casting)
Seslendirme Emel Tektaş (Seslendirme Asistanı)
Tasarım Onul Muharrem Özalp (Teaser Afiş Tasarımı)
Zehra Gözüm (Grafik Tasarım)
Ulaşım Yaşar Uyanık (Ulaşım)
Şahin Pelit (Ulaşım)
Seyfullah Demirkaya (Ulaşım)
Mehmet Dirit (Ulaşım)
Kürşat Ertaş (Ulaşım)

Firmalar

Fono Film (Seslendirme)
Digiflame Prodüksiyon (Post-Prodüksiyon)
Marg Film (Işık)
Medyavizyon (Dağıtımcı)
Melodika (Seslendirme)
Hasılat 3.065.682,0 TL
Toplam İzleyici 487.478
Vizyonda Kaldığı Hafta 25 Hafta

Son Yorumlar (13)

KOD ADI avatar KOD ADI 19 Ocak 2017 01:32:13

10

çok güzel bir film.keşke devamını yapsalar

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 28 Eylül 2015 08:05:10

6

Filmin konusu güzel temposuda iyi ama tv dizisi şeklinde ilerleyen bir film en fazla tv filmi gibi sinema tadı vermiyor yinede oyuncu kadrosu filmi izletiyor filmin ortalama bir başarısıda var kısaca izlenebilecek bir film.

baran34 avatar baran34 19 Aralık 2012 10:18:19

7

Film konu ve kurgusu itibariyle ilgi çekici ve izlenilebilir özellikteydi. Oyunculuklar senaryo yazarı Burak Tarık hariç genel olarak çok iyiydi. Burak Tarık'ta anlaşılan oyunculuğa karşı bir temayül var lakin vücut dili ve yüz mimikleri çok ham. Bir sinema filminden ziyade Kurtlar Vadisi Pusu gibi dizilerde yan rol oynasa yada senaryo yazarlığına devam etse biz izleyiciler ve onun için daha hayırlı olur.
Film nüktedan ince esprileri ve toplumsal mesajları bir potada eritmiş. Sinan Taymin Albayrak ve Turgay Tanülkü'nün performansları harikaydı. Ekmek Teknesi'nden tanıdığımız Sermin Hürmeriç ise Madam Eleni rolünde çok pasifti şiveyi kıvıramamış.
Filmde Cuma namazı sahnesi çok komikti keza hançerli dövüş sahneside çok dramatikti.
Yalnız bazı sahneleri çok basitti filmin nereye gideceğini önceden kestirmek çocuk oyuncağı gibiydi. Yine de popüler olmayan sıradan oyuncularla ve ucuz prodüksiyon ile çekilmiş başarılı bir film olarak karşımıza çıkmış. Bunun semeresinide 500 bin seyirci ve 2010 yılını gişede 12. olarak karşılığını almış bir yapım.
Hoca karakteri zannımca Fethullah Gülen'i canlandırmış. Birde jenerik yazılarında isim zikredilmeden "O'na" yazısı belirince iyice emin oldum. Filmi genel itibariyle sıkılmadan izleyeceğinize eminim.

engin yüksel avatar engin yüksel 10 Mayıs 2012 20:24:05

7

Nusret adlı karakterin kasılmaktan oynayamadığı ama diğer oyuncuların iyi bir performans sergilediği hoş bir film. Final kısmı biraz karışık olsa da yine de izlenmeye değer. 7/10

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 02 Ocak 2011 01:09:01

8

Son yılların iddialı yapımları arasında gösterilen film.Mahalle kültürü ve bir cami hoca'sının uyuşturucu'nun, pisliğin cirit attığı ortamda nelerin değiştirebileceğini anlatan bir yapım."Hoca" Sinan Albayrak'ın cami'si bile virane biçimind e olan bir mahalleye memur olarak atanması. Mahallennin eski namlı ağır abilerinden "Davut" Turgay Tanülkü kahvehane işletmeciliği yapması. Dolayısıyla yetiştirdiği evladı gibi gördüğü cezaevindeki yakını "Nusret" Burak Tarık'ın hoca ile cami avlusundaki uyuşturucuları yakması. "Davut" Turgay Tanülkü'nün hoca'yı himayesine alması.Diğer yandan "Tayyar" Hüseyin Soyaslan Nusreti illegal işlerinde bir süre kulanması.Ele kaçırdığında cami'ye gelip küçük çocuğu kaçırıp hoca'yı tehdit etmesi.Hoca'yada Davut esk, yere gelsin diyerek düello'ya davet etmesi. Eski yer olarak kullandıkları sur'a benzer alandaki.Kapışmalar mükemmeldi eski usulden bıçakla.Düello sonucu Davut vurularak ölür ve kaybeder. Özellikle Turgay Tanülkü, Hüseyin Soyaslan ve Ali Yaylı isimli sanatçılarımızı çok başarılı bulduğumu söylemek istiyorum rollerinde. Fakat kabadayı rolünde Burak Tarık için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Daha çok pişmesi lazım kötü değildi fakat rolü tam kavrayamamış kasılmış bence. Onun rolünde şayet (Kenan İmirzalıoğlu, Arif Kilisli, ve Gürkan Uygun) gibi bu tip rollere uygun aktörleri görseydik daha isabetli olur gibime geliyor. Yinede izlenmeye değer küfür ve absürdden uzak son yılların seviyeli filmlerinden.  

balbal avatar balbal 09 Aralık 2010 00:36:12

filmi anca seyredebildim. bir imamın mahalledeki yaşamı nasıl etkilediğini anlatmış hoşuma gitti. emeği geçenlere teşekkürler.

Yandex.Metrica