Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gecelerin Ötesi

Gecelerin Ötesi

8,74

(9 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 22 Aralık 1960 1 Saat 51 Dk Polisiye Dram Polisiye, Dram

Yönetmen: Metin Erksan Metin Erksan

Ülke: türkiye

Oyuncular: Necmi Oy, Zeki Çan, Osman Türkoğlu, Senih Orkan, Meri Dolce, Yılmaz Gruda, Gazanfer Özcan, Selahattin İçsel, Erol Taş, Metin Ersoy Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Yardımcı Erkek OyuncuEn İyi Senaryo

Konusu : Aynı mahallede yaşayan 7 gencin öyküsünü anlatır. Birbirlerinden farklı yaşantı ve ideallerin içinde olan bu gençlerin tek ortak yanı onlara mutluluk getireceğine inandıkları paraya sahip olmaktır. Bunun için bir çete kurarlar ve benzin istasyonları soymaya başlarlar. Uzun yol şoförü, ailesine bakmak zorunda olan fabrika işçisi, Amerikaya gidip şöhret olma hayalleriyle yaşayan iki müzisyen, arzuladığı sanatı yapamayan idealist bir tiyatrocu, maddi imkansızlık yüzünden sevdiği kızla evlenemeyen ve yine parası olmadığı için yosma sevgilisiyle gezip tozamayan bir gencin biraraya gelerek soygunlar yapmasının hikayesidir anlatılan.Ali_Alamuti

25 Temmuz 2019 17:10

Realist bir film. Oyuncular, çekimler de başarılı. Ancak, insanların umutsuzluklarına mı üzüleyim, hırsızlıklarının normalleştirilmesine mi karşı çıkayım bilemedim. Sonuçta, yaptıklarının bedelini bayağı ağır ödediler.

Cevap Yaz

MGUNAY

3 Ekim 2017 16:17

Film çok zor şartlar altında kazanan altı arkadaşın sonunda işi hırsızlığa düşmelerini anlatıyor. Üç benzin istasyonu soymayı başaran altı kafadar sonunda yakayı ele veriyorlar. Filmin o yıllardaki jönlerinin oynatılmaması tuhaf hırsızlık rolünü ya onlar kendilerine yakıştıramadılar. Yada efsane yönetmen Metin Erksan bu filmde karakter oyuncularını başrolde görmeyi istedi. Filmimizin baş aktörü Kadir Savun'du. Filmi siyah beyaz deyip izlemekten kaçmayın. Harika görüntüsü var.

Cevap Yaz

ozkaracam

8 Şubat 2016 11:09

Türk Sineması'nda Toplumsal Gerçekçi akımın ilk filmlerinden biri. 27 Mayıs askeri müdahalesinin hemen ardından çekilmiş, Demokrat Parti iktidarının "her mahallede bir milyoner" sloganının yoksul kesimlerde yarattığı hırs ve bunun trajik sonuçları işleniyor. Aynı mahalleden birbirini tanıyan, her biri yaşamını değiştirmek isteyen, fakat parasızlıktan ötürü bunu başaramayan altı genç adam çareyi soygunculukta buluyorlar. Sonuçta, suçun başka suçları beraberinde getirmesi ile yaşanan bir kısır döngü ve dördünün ölümü, ikisinin de cezaevine girişiyle sonuçlanacak bir süreç yaşanıyor. Film, hiçbir star oyuncuya yer vermeyişi (Kadir Savun, Erol Taş, Hayati Hamzaoğlu, Oktar Durukan gibi karakter oyuncuları, komedyen Suphi Kaner, usta oyuncuların arasında ezilmemiş şarkıcı Metin Ersoy, Ziya Metin, Tolga Tigin, Yılmaz Gruda gibi tiyatro kökenli oyuncular) ile dönemin koşullarına göre ciddi bir risk almış ve bildiğim kadarıyla pek iş yapmamış. Amaç da bu değilmiş zaten. Daha önce küçük rollerde oynayan Erol Taş, sanıyorum ilk kez bu filmde ön plana çıktı. Arada çok doğal gözükmeyen diyaloglara karşın, kadronun sergilediği üstün oyunculuk göz dolduruyor ve filmi Türk Sineması'nın başyapıtlarından biri haline getiriyor. Oktar Durukan'ın daha sonraki sinema kariyerinde yeteneğine yakışır tarzda kullanılmayıp düz kötü adam rollerine hapsedilmesine üzülmemek elde değil. 1969 yapımı Tarkan filminde birkaç sahnede Hun imparatoru Attila'ya getirdiği yorumu (kendinden ve gücünden emin, mağrur hükümdar) düşünüyorum da, bir insan kısacık bir rolü bile bu kadar mı doldurur. Kadir Savun, Erol Taş, Hayati Hamzaoğlu gibi büyük ustaların oyunculuğu, tartışma dışı. Aktör Cevat karakterinin tutuklanmadan hemen önce sahnede Suç Ve Ceza'nın kahramanı Raskolnikov'u oynaması ve suçunu itiraf etmesi de, güzel bir ironi olmuş.

Cevap Yaz

Göztepe

17 Nisan 2015 00:40

Hakketiği ilgiyi görmeyen bir film filmde her bir karakterin ayrı bir ideali var fakat seçtikleri yanlış yol hepsinin sonu oluyor. Üstelik çok güzel ödüllü bir film jenerikte ilk ismi yazılan ve filmin adeta lokomotifi olan Kadir Savun'un başrolde izlediğim ilk filmi. Metin Erksan'ın özellikle 60'lı yıllardaki siyah beyaz filmlerine hayranım.

Cevap Yaz

MGUNAY

28 Mart 2015 18:42

Metin Erksan daha o zamandan mesaj vermiş büyük yönetmen olduğunu. hırsızlıkla zengin olmaya amaçlayan sonrasındaki vicdan azabı ve dört akdadaşın ölümü diğerlenide yıllarca yatacakları hapis hayatı. 1960 da yapılacak eniyi fillmlerden birisi.

Cevap Yaz

mansuryildirim

9 Mayıs 2014 07:02

metin erksanın değeri bilinmemiş güzel filmi

Cevap Yaz

coolgirl

30 Kasım 2013 18:00

Demokrat partinin her mahalleye bir milyoner sloganinin nasil insanlarin fakirlige ittigini gosteren insanlar arasindaki gelir dagiliminin ucurumlasmaya baslamasinin insan emeginin gormezden gelindigini aktaran film...Hayallerine emekleriyle degil,hirsizlikla ulasmaya calisan 7 arkadasin oykusu...

Cevap Yaz

mkurtsen

22 Kasım 2012 00:21

Metin Hoca'nın zannedersem 7. Filmi. Zamanında eleştirmenlerden övgüler almış. Beğenilmiş bir film. Filmi ilk kez izledim. Zamanına göre diğerlerinden farklı. Bugün beğendiklerimiz ise 50 yıl önceki İstanbul ile o yılların oyuncuları. 90 Dakika .. TRT'den alınmış tam kopya. İzleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Cevap Yaz

aiskilos2

16 Ağustos 2006 17:36

Hep ikinci ya da üçüncü derecede rol verilen oyuncuların, iyi bir senaryoyla oyunculuklarını konuşturma fırsatı verildiğinde neler yapabileceklerini, üzerlerine yapışan klişe rolleri nasıl aşabileceklerini ispatlayan film. Yeşilçam standartlarının ve bugünün yerli sinema anlayışının çok ötesinde. Jön yok, jön! Ama dramın güçlülüğüne bakın. Bu gücü yansıtan oyunculuklara bakın. Hadi biz bakıyoruz da, iki popüler oyuncu, iki de manken deyip uyduruk senaryolarla yapılmış uyduruk filmleri önümüze süren ve bizleri enayi yerine koyup paraları hüpleten bugünün sinemacıları, o bakışa sahip olmadıktan sonra...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica