Gecelerin Ötesi

8,73

( 8 kişi yorum yaptı )

Gecelerin Ötesi

Sinema Filmi

1960

Aynı mahallede yaşayan 7 gencin öyküsünü anlatır. Birbirlerinden farklı yaşantı ve ideallerin içinde olan bu gençlerin tek ortak yanı onlara mutluluk getireceğine inandıkları paraya sahip olmaktır. Bunun için bir çete kurarlar ve benzin istasyonları soymaya başlarlar. Uzun yol şoförü, ailesine bakmak zorunda olan fabrika işçisi, Amerikaya gidip şöhret olma hayalleriyle yaşayan iki müzisyen, arzuladığı sanatı yapamayan idealist bir tiyatrocu, maddi imkansızlık yüzünden sevdiği kızla evlenemeyen ve yine parası olmadığı için yosma sevgilisiyle gezip tozamayan bir gencin biraraya gelerek soygunlar yapmasının hikayesidir anlatılan.

Künye

Yönetmen Metin Erksan
Senaryo
Yapımcı Nejat Duru
Görüntü Yönetmeni Mengü Yeğin
Vizyona Giriş Tarihi 22 Aralık 1960
Süre 111 dk
Tür Dram, Polisiye
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Benzinci, Mahalle Arkadaşları, Soygun, Toplumsal Gerçekçi Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Türk Filmleri Yarışması-1961)

En İyi Senaryo (Türk Filmleri Yarışması-1961)

Ekip

Kurgu Nezihe Argönül (Kurgu)
Yapım Ekibi Arif Eriş (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi T. Fikret Uçak (Devamlılık Asistanı)
Nusret Alptekin (Devamlılık Asistanı)
Ülgen Tüter (Devamlılık Asistanı)
Kamera Ekibi Mustafa Kayalı (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ziya İnsel (Laboratuar)
Kamil Yücehal (Laboratuar)
Ömer Day (Laboratuar)
Işık Ekibi Ekrem Köksalan (Işık Şefi)
Mazhar Eröz (1. Işık Asistanı)
Abdullah Köksalan (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Yorgo İlyadis (Ses Mühendisi)
Tasarım Rauf Alazan (Afiş)

Firmalar

Ergenekon Film (Yapım)
Day Film (Seslendirme)
Day Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (8)

MGUNAY avatar MGUNAY 03 Ekim 2017 16:17:03

10

Film çok zor şartlar altında kazanan altı arkadaşın sonunda işi hırsızlığa düşmelerini anlatıyor. Üç benzin istasyonu soymayı başaran altı kafadar sonunda yakayı ele veriyorlar. Filmin o yıllardaki jönlerinin oynatılmaması tuhaf hırsızlık rolünü ya onlar kendilerine yakıştıramadılar. Yada efsane yönetmen Metin Erksan bu filmde karakter oyuncularını başrolde görmeyi istedi. Filmimizin baş aktörü Kadir Savun'du. Filmi siyah beyaz deyip izlemekten kaçmayın. Harika görüntüsü var.

ozkaracam avatar ozkaracam 08 Şubat 2016 11:09:19

Türk Sineması'nda Toplumsal Gerçekçi akımın ilk filmlerinden biri. 27 Mayıs askeri müdahalesinin hemen ardından çekilmiş, Demokrat Parti iktidarının "her mahallede bir milyoner" sloganının yoksul kesimlerde yarattığı hırs ve bunun trajik sonuçları iş leniyor. Aynı mahalleden birbirini tanıyan, her biri yaşamını değiştirmek isteyen, fakat parasızlıktan ötürü bunu başaramayan altı genç adam çareyi soygunculukta buluyorlar. Sonuçta, suçun başka suçları beraberinde getirmesi ile yaşanan bir kısır döngü ve dördünün ölümü, ikisinin de cezaevine girişiyle sonuçlanacak bir süreç yaşanıyor. Film, hiçbir star oyuncuya yer vermeyişi (Kadir Savun, Erol Taş, Hayati Hamzaoğlu, Oktar Durukan gibi karakter oyuncuları, komedyen Suphi Kaner, usta oyuncuların arasında ezilmemiş şarkıcı Metin Ersoy, Ziya Metin, Tolga Tigin, Yılmaz Gruda gibi tiyatro kökenli oyuncular) ile dönemin koşullarına göre ciddi bir risk almış ve bildiğim kadarıyla pek iş yapmamış. Amaç da bu değilmiş zaten. Daha önce küçük rollerde oynayan Erol Taş, sanıyorum ilk kez bu filmde ön plana çıktı. Arada çok doğal gözükmeyen diyaloglara karşın, kadronun sergilediği üstün oyunculuk göz dolduruyor ve filmi Türk Sineması'nın başyapıtlarından biri haline getiriyor. Oktar Durukan'ın daha sonraki sinema kariyerinde yeteneğine yakışır tarzda kullanılmayıp düz kötü adam rollerine hapsedilmesine üzülmemek elde değil. 1969 yapımı Tarkan filminde birkaç sahnede Hun imparatoru Attila'ya getirdiği yorumu (kendinden ve gücünden emin, mağrur hükümdar) düşünüyorum da, bir insan kısacık bir rolü bile bu kadar mı doldurur. Kadir Savun, Erol Taş, Hayati Hamzaoğlu gibi büyük ustaların oyunculuğu, tartışma dışı. Aktör Cevat karakterinin tutuklanmadan hemen önce sahnede Suç Ve Ceza'nın kahramanı Raskolnikov'u oynaması ve suçunu itiraf etmesi de, güzel bir ironi olmuş.

Göztepe avatar Göztepe 17 Nisan 2015 00:40:16

10

Hakketiği ilgiyi görmeyen bir film filmde her bir karakterin ayrı bir ideali var fakat seçtikleri yanlış yol hepsinin sonu oluyor. Üstelik çok güzel ödüllü bir film jenerikte ilk ismi yazılan ve filmin adeta lokomotifi olan Kadir Savun'un başrolde iz lediğim ilk filmi. Metin Erksan'ın özellikle 60'lı yıllardaki siyah beyaz filmlerine hayranım.

MGUNAY avatar MGUNAY 28 Mart 2015 18:42:51

10

Metin Erksan daha o zamandan mesaj vermiş büyük yönetmen olduğunu. hırsızlıkla zengin olmaya amaçlayan sonrasındaki vicdan azabı ve dört akdadaşın ölümü diğerlenide yıllarca yatacakları hapis hayatı. 1960 da yapılacak eniyi fillmlerden birisi.

mansuryildirim avatar mansuryildirim 09 Mayıs 2014 07:02:03

7

metin erksanın değeri bilinmemiş güzel filmi

coolgirl avatar coolgirl 30 Kasım 2013 18:00:03

9

Demokrat partinin her mahalleye bir milyoner sloganinin nasil insanlarin fakirlige ittigini gosteren insanlar arasindaki gelir dagiliminin ucurumlasmaya baslamasinin insan emeginin gormezden gelindigini aktaran film...Hayallerine emekleriyle degil,h irsizlikla ulasmaya calisan 7 arkadasin oykusu...

Yandex.Metrica