Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Hanım (Hanım)

Hanım

9,08

(15 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1990 1 Saat 40 Dk Dram Psikolojik Dram, Psikolojik

Yönetmen: Halit Refiğ Halit Refiğ

Ülke: türkiye

Oyuncular: Ani İpekkaya, Bahtiyar Engin, İsmail Yıldız, Ahmet Şişman, Orhan Çağman, Baki Tamer, Pamira Bezmen, Cem Özer, Faruk Dilaver, Eşref Kolçak Devamını Gör...

Ödüller: En İyi YönetmenEn İyi 3. Film

Konusu : Yıllar önce bir deniz kazasında yüzbaşı kocasını yitiren Osmanlı paşası torunu Olcay Hanım (Yıldız Kenter) ölüm korkusuyla yaşamaktadır. Çünkü rahim kanseridir.Ama asıl korkusu kendi ismini verdiği kedisidir. Yaşamının tek dostu ve canlı varlığı olan kedisine, ölümünden sonrakim sahip çıkacaktır?Vaska23

2 Aralık 2019 18:43

İzlerken insana sakinlik veren bir film.

Cevap Yaz

performer

20 Mayıs 2019 22:30

HANIM, halit refiğ'in yapımcı isteğine göre değilde tamamen zat-i iradesi ile çektiği güzel bir film. özellikle sonlara doğru insanın içini hüzün kaplayarak ilerleyen duygu yüklü bir film...filmin bazı sahneleri müziksiz, biraz daha müzik olsaymış gözyaşları sel olup giderdi diye düşünüyorum ama merhum yönetmenimiz refiğ fazla duygu sömürüsü yapmadan abartıya kaçmamak için müziği dozunda kullanmak istemiş galiba.

Cevap Yaz

Göztepe

2 Şubat 2019 23:33

Yıldız Kenter ile Eşref Kolçak'ın başrolde oynadığı oldukça naif hoş bir film. Kanser hastası emekli piyano öğretmeni kedisine kapı arayan kadını Yıldız Kenter harika canlandırmış. Sorumsuz paragöz evladıda bir o kadar rahmetli Fatoş Sezer başarılıydı. Kendisine platonik aşk besleyen rolde Eşref Kolçak'a rol gereği kedinin sahibi vefat edince kedi ona kalıyor kedileri sevmediği halde o sahipleniyor hoş ve mesajlar veren bir filmdi.

Cevap Yaz

eylül fırtınası

12 Ekim 2010 21:42

Filmde dramı anlatılan Olcay Hanım gibi kendiside aristokrat,hassas,kırılgan ve eski zaman konaklarının mağrurluğu ve ihtişamını üzerinde taşıyan bir filmdir Hanım..

Genellikle sert ve gerçekçi filmlerin yönetmeni Halit Refiğ'in filmografisinde İstiklal Caddesi'nde  fırfırlı elbiseli ve gösterişli şapkasıyla gezinen asilzade bir eski zaman güzeli gibi dikkat çekicidir,farklı bir yerde durur.

Film keskin bir şekilde geçmişin masalsı ve efsanelerle örülü,yozlaşmamış,rant uğruna talan edilmemiş,lahmacun kokusuna teslim olmamış,güneş yüzü görmemiş saraylı bir Osmanlı hanımefendisi gibi güzel ve saf İstanbul'una özlemini dile getiriyor,getirmekle kalmıyor ağıt yakıyor,ardından döktüğü gözyaşlarını gizlemiyor.

Aslında yakılan ağıt İstanbul simgesi üzerinden yitip giden tüm eski ve soylu değerlere atfedilmiştir.

Olcay Hanım filmde eskiye dair özlenen masumiyetlerin,asla geriyegelmeyecek nezaket ,naiflik ve saygı gibi kavramların temsilcisi olarak İstanbul'la adeta özdeşleştirilerek resmedilmiş.

Sadece Olcay Hanım değildir eski zamanlarda takılı kalmış yaşamaya çalışan,bir kenarda unutulan.Necip Kaptan da yaşlanmış,köhneleşmiş çatanası ile beraber bir kenara atılmak için gün saymaktadır.Unutulmuşluk ve yaklaşan ölüm ortak yazgılarıdır. Beraber çıktıkları ve Necip Kaptan'ın son seferini yaptığı Boğaz gezisi bir cenaze merasimi gibi hüzünlüdür.Ve bu sahne gerek puslu görüntüleri,gerekse içerdiği lirizm ve duygu yoğunluğu sinema tarihimizin en unutulmaz sahnelerinden birisidir.

Yıldız Kenter bilindik ağdalı ve abartılı,teatral oyunculuğunu bu filmde de sergilemiş.Ancak o kadar rolle de özdeşleşmiş ki sanırım Halit Refiğ rol için Kenter'i uygun görmemiş,rolü Yıldız Kenter'i düşünerek şekillendirmiş.Olcay Hanım sıradan birisi değil.Erol Günaydın ustanında vurguladığı gibi Yıldız Kenter hayali ve gerçeküstü karakterleri canlandırmada çok daha başarılı.

Günümüzün maddiyatçı,incelikten yoksun ve dejenere olmuş değerleri ise Olcay Hanım'ın kızı ve sevgilisinin kişilikleri üzerinden  eleştirilmiş.Cem Özer ve Fatoş Sezer kısa fakat etkili ve akılda kalıcı oyunları ile filme katkıda bulunabilmişler.

Olcay Hanım'ın bu çok dokunaklı ve dantel gibi titizlikle işlenmiş yokoluş hikayesi sadece Halit Refiğ filmografisinde değil Türk Sinema Tarihi'nde  çok saygın bir yere ve öneme sahiptir.Gerçek sinemaseverler için mücevher değerinde bir filmdir.

Cevap Yaz

MGUNAY

25 Mart 2010 09:34

mükelmel bir film yanlız bir kadının mutluluğu kedisinde araması önemli mesajlar içeren bir film.

Cevap Yaz

t_tanjun

12 Ocak 2010 02:19

Tipik İstanbul Hanımefendisi Yalnızlığını anlatan çok özenle çekilmiş, incelikle oynanmış güzel ve yalnız bir film..  Çekildiği bölgenin coğrafyasından yararlanabilen filmleri çok seven biri olarak bu filmi de çok sevdim..

Cevap Yaz

mkurtsen

5 Ekim 2009 12:59

Halit Refiğ Ustamızın 1988 de Nezihe Araz'ın Senaryosundan filme çektiği müthiş duygusal, en küçük bir abartı ve gerçekdışı bir şey olmayan hayatın içinden, çıkarıp, perdeye yansıttığı bir baş yapıt. Gözbebeğimiz Yıldız Kenter oynamıyor. Yaşıyor ve yaşatıyor.  Yıldız Hanım bu gün artık nesli tükenen Geçmişine, manevi değerlere, kültürüne sahip çıkan aydın bir Osmanlı Hanımefendisini büyük bir başarı ile oynamış. Bu tarz filmleri gençlere, özellikle Recep İvedik tarzı film yapan ve izleyen gençlereizlettirmek lazım. Bunu yapması gereken TRT miz ne yazıkki ayda bir Kaaraoğlan filmlerini tekrarlamakla meşgül. Oyunculuklara gelince hepsi birinci sınıf. Kıdemli oyuncumuz Eşref Kolçak Necip Kaptan rolünün hakkını vermiş. Zannedersem rolünü kendisi konuşmuş. Ani İpekkaya kedisever madam rolünde harika, harika, harika. harika................ Diğerleri menfi rollerine rağmen Fatoş Sezer ile Cem Özer  ve  Pamira Bezmen hepside son derece başarılılar. Bir Halit Refiğ klasiği.

Cevap Yaz

badem ağacı

18 Şubat 2009 17:07

güzel bir halit refiğ sineması örneği. yıldız kenter in tecrübeli oyunculuğu ortada, fakat üzerinde durulması gereken bu durumdan çok "hanım" gibi yalnızlık, yaşlılık hikayesinin  etkileyici draması.. gerçekten halit refiğ in çok başka bir yeri var türk sinemasında...

Cevap Yaz

performer

16 Şubat 2009 00:32

öncelikle burada 1988 yazıyor ancak filmin bitiş jeneriğinde yapım yılı 1989 yazıyordu. bu film sadece halit refiğ'in başyapıtı değil yeşilçam'ın başyapıtı filmlerinden. genel olarak yeşilçam 80'li yılların sonunda tamamen bitmiş ve kötü filmler çekilmiştir. 1989 yılı türk filmlerine bakınca o yıl'ın en güzel filmi hanım olmalı. yıldız kenter'in oyunculuğunu gösterme fırsatı yakaladığı bir film. tabiki çetin tunca'nın harika görüntüleri filme ayrı bir tat katmış.

Cevap Yaz

enigmacuture

12 Şubat 2009 17:35

film mükemmel. yıldız hanım çok iyi oynamış cem özer ve fatoş sezer de çok iyi

Cevap Yaz
Yandex.Metrica