Harakiri

7,85

( 3 kişi yorum yaptı )

Harakiri

(Yaşam Kavgası)

Sinema Filmi

1975

Sydney'de bir otomobil fabrikasında çalışan Tayfun, sürekli Avustralya'ya gelirken İstanbul'da bıraktığı kızı Çiğdem ve oğlu Bora'yı hatırlamakta ve çocuklarının hasretiyle yanıp tutuşmaktadır. Geçim sıkıntısı yüzünden Avustralya'ya giden Tayfun, tüm gelirini çocuklarına yollamakta ve onları da yanına aldırabilmek için uğraşmaktadır.
Bankada çalışan Çiğdem, kendisiyle yakından ilgilenmekte olan zengin müşteri İrfan'la vakit geçirmeye başlar. İrfan, Çiğdem'e evlenme teklif eder. Bora ise sahildeki bir gece partisinde tanıştığı ve kısa sürede yakınlaştığı kendisinden yaşça büyük bir kadınla ilişkiye girer. Kadın, Bora'nın cebinden parayı, altından arabayı eksik etmez.

Tayfun, göçmen alımının durdurulması yüzünden evlatlarını yanına getirtememenin verdiği sıkıntıyı gece hayatıyla dağıtmay a çalışır. Gittiği gece kulübünde sarhoş seyircilerden biri intihar dansı yapan Japon dansçı Suzuki Toyomado'nun suratına içki fırlatır ve mekanda kavga çıkarır. Tayfun, sarhoş seyircinin haddini bildirse de başına aldığı darbe sonucu bayılır. Geceyi Suzuki'nin evinde geçiren Tayfun, Suzuki'yle aşk yaşamaya başlar.

İrfan, gazozuna ilaç attığı Çiğdem'e zorla sahip olur. İrfan'dan hamile kalan Çiğdem, intihar eder ama ölmez. Bora, Çiğdem'in başına gelenleri öğrenince İrfan'la konuşmaya gider ve ablasıyla evlenmesini ister. İrfan ise Bora'yı aşağlar. Bora, vazoyla kafasına vurduğu İrfan'ı öldürür.

Çocuklarının başına gelenleri gazeteden öğrenen Tayfun, para taşıyan bir minibüsten ihtiyacı olan 1000 doları çalar ve İstanbul'a giden ilk uçaktan kendisine yer ayırtır. Aşkı Suzuki'yle vedalaşan Tayfun, peşindeki polislerden kurtulup hava limanına ulaşmaya çalışır. Aşkı Tayfun'u kaybeden Suzuki, harakiri yaparak canına kıyar. Hava limanına ulaşmak üzere olan Tayfun, bir kamyonla çarpışır ve ölür.

Künye

Yönetmen Ertem Göreç
Senaryo
Yapımcı Ayhan Işık
Görüntü Yönetmeni Ali Uğur
Eser ,
Süre 80 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler SYDNEY, AVUSTRALYA, GEÇİM DERDİ, İŞ, GURBET Daha Fazlası

Ekip

Yapım Ekibi Adil Kıbıcı (Prodüksiyon Ekibi)
Hakan Akyol (Set Amiri)
Selim Acar (Set Ekibi)
Hayrettin Akar (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Gülsen Tuncer (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Ahmet Demir (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Özdemir Arıtan (Kurgu Yönetmeni)
Recai Karataş (Laboratuar Şefi)
Işık Ekibi Erol Karaşıray (Işık Şefi)
Turgut Köse (Işık Şef Yardımcısı)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Mühendisi)
Bican Avşar (Ses Ekibi)

Firmalar

Işık Film (Yapım)
Acar Film (Seslendirme)
Funda Işık Servisi (Işık)
A Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (3)

Kleberson avatar Kleberson 22 Ocak 2016 15:25:07

bu filmi gecen aylarda izledim iyi bir film Mehmet ali erbil baya gencmis Ayhan isikin kizi rolündeki kizi taniyamadim tanidik biri degil neyse dedigim gibi film Güzel izlenmesi gerekiyor mutlaka izleyin

mkurtsen avatar mkurtsen 26 Eylül 2013 15:32:30

9

Ayhan Işık'ın oyuncu olarak 1975 te çektiği son dört filminden biri.
1977 de Yangın ile elveda diyor.
Filmde yetmişli yılların seks furyasından izler var, erotizmin dozu krala göre biraz fazla kaçmış, uzun saçları hafif göbekli hali ve renkli giyimi ile yaşadığı dönemi yansıtıyor.
Filmin Ayhan Işık'lı sahnelerinin tamamı Sydney'de çekilmiş. Özen gösterildiği anlaşılıyor.
O yıllara hakim olan malum filmlerde oynamayınca kendisi yapımcı olmuş 4-5 film çekmiş. Bu filmin hikayesi Çetin Ener le birlikte ona ait. Gülsen Tuncer'de yönetmen yardımcılığı yapmış. Küheylan isimli tiyatro oyununda başarı kazanan .M.Ali Erbil'in yirmili yaşları, ciddi bir rolde, ama kendisini ciddiye almak mümkün değil. alışkanlıktan olsa gerek.
80 dakika günümüze sağ salim ulaşmış..Final aceleye getirilmiş, Ertem Göreç', standardının altında kalmış
Jenerikte isim Harakiri (İntihar) olarak geçiyor. Bazı kaynaklarda da Yaşam Kavgası. Oyuncu kadrosu jenerikteki sıra ile aynen eklendi.
Lütfen kimse benzetme ile oyuncu eklemesin..
10/7 -

yavuzocal avatar yavuzocal 08 Ağustos 2006 11:06:08

8

türk sinemasında çekilmiş en özel filmlerden birisi avustralyada çalışan bir türk işçisinin öyküsü...
o yıllard 20 yaşında olan mehmet ali erbil filmin yarısında yaşlı bir kadınla çırılçıplak vaziyette. yurtdışında 21 yaşından küçüklere içki satmazl ar türkiyede 20 yaşında çocuklara şey sahnesi çektirirler.işte yeşilçam ahlakı

Yandex.Metrica