Hazreti İbrahim

6,95

( 5 kişi yorum yaptı )

Hazreti İbrahim

Sinema Filmi

1972

Ayasofya ve sultan ahmet camilerini görüntüleri eşliğinde ezan okurken filmimiz başlar, dış ses bize nemrud'un ne kadar kötü, halkının ne kadar dinsiz imansız olduğunu anlatır.
Kızının bir sözüyle (ki kendisi ajda pekkan gibi yaşlanmamanın yolunu bulmuş birisidir) idam hükmünü kaldıran nemrud kahninin başına bela olacak bir çocuk doğacak haberiyle sarsılır ve doğum planlaması adına erkekleri şehirden kovar. nemrudun babası çölde kavga çıkınca karışıklıktan istifade edip şehire, karısına döner.
kahinin çocuğun ana rahmine düşmesini de bilmesi şaşırtıyor insanı. (müslüman olsa evliya diye elini öperdi insanlar, putperest olunca üstünde durulmuyor böyle şeylerin)
Tehcir planı boşa giden nemrud doğacak erkek çocukları öldürme emrini verir.
Gerisini bildiğimiz olaylar....(aulus)

Künye

Yönetmen Asaf Tengiz
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Dinçer Önal
Tür Biyografi, Dini
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Tahsin Öncü Tahsin Öncü Hazreti İbrahim
Safiye Filiz Safiye Filiz Sara
Fehmi Tengiz Fehmi Tengiz Azer
Aliye Rona Aliye Rona Emile
Altan Günbay Altan Günbay Nemrud
Gülten Ceylan Gülten Ceylan Hacer
Atıf Kaptan Atıf Kaptan Firavun
Kadri Ögelman Kadri Ögelman Kahin
Ali Ekdal Ali Ekdal Saray Görevlisi
Nermin Özses Nermin Özses Komşu
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Tahsin Öncü Seslendirmesi
Tijen Par Tijen Par Safiye Filiz Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Fehmi Tengiz Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Altan Günbay Seslendirmesi
Gülen Kıpçak Gülen Kıpçak Gülten Ceylan Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Atıf Kaptan Seslendirmesi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Cebrail (a.s.) Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Kadri Ögelman Seslendirmesi
Nilgün Kasapbaşoğlu Nilgün Kasapbaşoğlu Seslendirme
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Seslendirme

Ekip

Kurgu Süleyman Karakaya (Kurgu)
Ses Ekibi Süleyman Karakaya (Senkron)
Müzik ekibi Tacettin Uygun (Düzenleme)

Firmalar

Yıldız Film (Yapım)
Yıldırım Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (5)

aulus avatar aulus 07 Ekim 2014 03:38:02

1

filmi tahsin öncü ve fehmi tengiz'in fotoğraflarını almak ve siteye eklemek izledim. bu fedakarlığım karşılığında 10.000 puan almam lazım zira berbattı..

MGUNAY avatar MGUNAY 17 Aralık 2010 09:39:12

3

arkadaşlara aynen katılıyorum tamamen dalga geçer gibi bir film yapmışlar hiçmi dini kitaplara Kurana bakmadan film yapmışlar insan hayret ediyor doğrusu.

ÇiğdemAsya avatar ÇiğdemAsya 02 Eylül 2010 13:05:09

1

Hayatımda izlediğim en kötü film!! Baştan sona kadar ağzım açık izledim, çünkü inanamıyordum. Zaten Film demeye bin şahit lazım. Eksi puan verebilseydim eğer bu sitede, eksi 10 puan verirdim. Hangi birini sayayım? Hatalardan oluşan senaryoyu mu, oyun culuktaki başarısızlıkları mı, Saçmasapan sahneleri mi...? 10 dakikalık bir dansöz sahnesi eklenmiş filme, tamam. Ama bu dansöz neden bir travesti, Allah aşkına?!? Anlam vermek imkansız. Hele neden bu kadar uzun bir sahne olduğu da meçhul. Gereksiz çünkü. Ve Nemrut'un kızına ne demeli? Hz. İbrahim doğmadan babasının dizinin dibinde oturuyor, 30-40 yıl sonra hala aynı kıyafetler içerisinde orada ve hatta evleniyorlar! Akıl var mantık var; madem öyle ilk sahnede göstermeyin kızı. Güya oyunculuk olacak o hareketlere hele hiç değinmeyeyim, gülsem mi ağlasam mi diye düşünmekten başım patlayacak gibi oldu. Ve filmin çarptırılmış, değiştirilmiş, mantıksız gidişatı??? 'Loverman' isimli üye çok güzel tarif etmiş ve Hz. İbrahim'in asıl hikayesini güzel özetlemiş sağolsun. Aklıma sadece şu mantıklı açıklama geliyor: Bu 'film' kesinlikle insanları dini konulardan ve hikayelerden soğutmak, doğruları eğriltmek ve özellikle de peygamber hayatlarını saçma olarak insanların bilinç altına yerleştirmek için çevrilmiştir! Başka hiç bir açıklaması olamaz bu tür gülünç ve utanç verici birşeyin. Türk sinema tarihinden tamamen yok edilmeli. 

Loverman avatar Loverman 23 Ağustos 2010 00:00:08

8

Hz. İbrahim ile ilgili yapılmış bir filme daha fazla özen gösterilmeli. görüntü, senaryodaki hatalar ve kadro eksikliği gibi nedenler var. görüntü ve kadro eksikliğini bir kenara bırakalım senaryodaki hatalar önemli ama. Kuran-ı Kerim de Hz. İbrahim ile ilgili geçen ayetlerde babası azerin iman etmediği belirtilmiştir. hatta babası iman etsin diye Hz. İbrahim, Allah a yalvarmıştır. senaryodaki hatalar nemrut içinde geçerli. Bu filmde nemrut Hz. ibrahim in ateşten kurtulduğunu görünce iman etmiş gibi görünüyor. kendisi tanrı olma sevdasında olduğu için mucizeyi gördüğü halde kibirlenip inkar etmiştir. rivayetlerde Allah, Hz. İbrahim in kavmini sivrisinek azabına uğratmıştır. nemrudun burnuna giren sivrisinek de onu huzursuz etmiş bundan kurtulmak içinde kafasını tokmaklarla vurdurarak acılar içinde kendi sonunu hazırlamıştır. hatalı gereksiz sahnelerden biri de Hz. İbrahim in Hz. İsmail i kurban ettiği sırada indirilen koçla birlikte yanındaki meleğin kız çocuğu olarak gösterilmesi. müşrikler "melekler Allah ın kızlarıdır" iddalarıyla bağdaştığı için doğru bulmadım. madem dini bir film yapılıyor bu ayrıntılara dikkat edilmeliydi.

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 05 Mayıs 2009 11:08:05

9

Bu filmi, ilokul yıllarında gösterim tarihinden 10-12 yıl sonra sinemada sınıf olarak seyrettiğimizde çok etkilenmiştim. Filmin senaryosu diğer Hz.li filmlere göre daha güzel ve etkileyici..

Yandex.Metrica