Hindistan Cevizi

8,55

( 20 kişi yorum yaptı )

Hindistan Cevizi

Sinema Filmi

1967

Zeki(Zeki Müren) ile Osman(Sadri Alışık), gemilerde çalışarak geçinen aşk mağduru iki kafadardır. Çalıştıkları gemiyi, görünüşte yabancı uyruklu görünen kadının(Filiz Akın)'ın sebep olduğu bir kavgaya karışarak kaçırırlar. Bu kadını da yanlarına alarak gizlice bir gemiye binerler. Zeki ilk başta bu kadından hoşlanmasa da  zamanla ilgi duymaya başlar ve adını hindistan cevizi koyar. Birlikte güzel günler geçiren üçlü kaçak olarak bindikleri gemide hem çalışmaya hem de arkadaşlık etmeye başlar. İyiden iyiye Zeki'ye bağlanan Hindistan Cevizi tam Zeki'nin evlenme teklif edeceği gün bir mektup bırakarak ortadan kaybolur. Kadının gidişi ile yıkılan Zeki, gazetede Hindistan Cevizi'nin milyoner bir ailenin gazeteci kızı olduğunu ve adının Azize olduğunu öğrenir. Azize bu kılığa sırf gazetecilik ma cerası oldun diye bürünen çok zengin bir ailenin kızıdır. Zeki duygularını bastırmaya çalışırken, Osman onu teskin eder. Çünkü Osman'ı da yıllar önce aynı şekilde bir kadın terk etmiştir. Ailesi Azize'yi zorla Ercan(Süleyman Turan) ile evlendirmek ister ancak kızın aklı karışıktır. Azize'nin babası Zeki ve Osman'ı eve çeğırarak yüklü miktarda para teklif eder. Çünkü onları budala bir servet avcısı olarak görmektedir. Eve geldiklerinde Osman evin hizmetçisi olan Semra(Sevda Ferdağ)'yı görünce şok geçirir. Çünkü kadın Osman'ı para için terk eden yıllar önceki sevgilisidir. Azize'nin babası Zeki'ye tomar tomar para verir ancak Zeki daha çok ister çünkü bu paraları adamın suratına atacaktır. Paraları alır ve adamın suratına fırlatır. Kapı arkasında olanı biteni dinleyen Azize, Zeki'nin daha fazla para istediğini duyar ve ağlayarak odasına gider ancak adamın bu paraları babasının suratına fırlatmak için istediğini duymaz. Azize'nin babası olayı gören Semra'ya para vererek, durumu Azize'den gizlemesini ister. Ancak bu kez aşkına sahip çıkan Sevda, Azize'nin düğün gecesi, ikilinin evine gelerek durumu anlatır. Zeki ve Osman, yanlarına Sevda ve Kasımpaşa halkını alarak düğünü basar. Zeki, Azize'nin babasına durumu itiraf ettirir. Azize, Zeki ile düğünden kaçar. Ertesi gün polisle Zeki ve Osman'ın evini basan Azize'nin babası çiftlerin evlendiklerini görünce hiçbir şey yapamaz. Talihi dönmeyen, hep ezilen, fakir ve onurlu ikili kafadar aşkta kazanırlar.Film gerek komik döğüş sahneleri gerekse Sadri Alışık'ın akıllara zarar esprileri ile dört dörtlük. Filmin Müzik direktörü olan Zeki Müren, filmde Suat Sayın şarkısı "Sus sus sus"un bir kısmını yunanca söylüyor. Ayrıca filmde Zeki Müren'den arapça şarkı dinlemek de mümkün. Her yönü ile Osman F. Seden'e teslime dilen film, bazen güldürüyor bazen de ağlatıyor. Bir klasik...(enigmacuture)


30.10.1967 pazartesi Lale,Şan,Bulvar,Şık,Şehzade,Özen,Işık,Atlantik,Suatpark,Paşabahçe Yeni,Bakırköy Yeni,Kocamustafapaşa Çoruh,Bursa Saray,Kısmet,Samsun Konak sinemalarında gösterime girmiş. Zafer ALGAN

Künye

Yönetmen Osman F. Seden
Senaryo
Yapımcı Osman F. Seden
Müzik Zeki Müren
Görüntü Yönetmeni Kenan Kurt
Süre 97 dk
Tür Duygusal, Komedi
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Dans, Denizli, Gemi, Hindistan Cevizi, Işım, Daha Fazlası

Oynayanlar

Zeki Müren Zeki Müren Zeki
Filiz Akın Filiz Akın Hindistan Cevizi/Azize
Sadri Alışık Sadri Alışık Osman
Sevda Ferdağ Sevda Ferdağ Semra
Süleyman Turan Süleyman Turan Ercan
Refik Kemal Arduman Refik Kemal Arduman Hulusi
Hakkı Kıvanç Hakkı Kıvanç Kumarbaz
Baykal Kent Baykal Kent Ercan'ın Arkadaşı
Ali Seyhan Ali Seyhan Denizci
Hasan Ceylan Hasan Ceylan Denizci
Muammer Gözalan Muammer Gözalan Polis
Zeki Tüney Zeki Tüney Denizci
Hüseyin Zan Hüseyin Zan Kamarot
Feridun Çölgeçen Feridun Çölgeçen Kaptan
Asuman Arsan Asuman Arsan Konsomatris
Necdet Tosun Necdet Tosun Aşçı
Hüseyin Güler Hüseyin Güler Denizci
Erdoğan Seren Erdoğan Seren Denizci
Asım Nipton Asım Nipton Komser
Muzaffer Yenen Muzaffer Yenen Nurettin
Selma Erkut Selma Erkut
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Süleyman Turan Seslendirmesi
Çetin Başaran Çetin Başaran Davetli
Mümtaz Ener Mümtaz Ener Refik Kemal Arduman Seslendirmesi
Osman Alyanak Osman Alyanak Necdet Tosun Seslendirmesi
Fuat İşhan Fuat İşhan Feridun Çölgeçen Seslendirmesi
Handan Kadıoğlu Handan Kadıoğlu Filiz Akın Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Muammer Gözalan Seslendirmesi
Oktay Yavuz Oktay Yavuz Müşteri

Ekip

Kurgu Ali Berkan (Kurgu)
Özdemir Arıtan (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Yüksel Tanık (Sanat Yönetmeni)
Saim Bilge (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Adnan İrkut (Yapım Amiri)
Cemil Paskap (Yapım Asistanı)
Hasan Nurdan (Set Amiri)
Rıza Şenışık (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Erden Kıral (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Salih Dikişçi (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Arif Özalp (Negatif Kurgu)
Işık Ekibi İlhan Aslım (Işık Şefi)
Mehmet Köz (Işık Ekibi)
Muzaffer Durusoy (Işık Ekibi)
Nedim Karabulut (Işık Ekibi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Müzik ekibi Suat Sayın (Beste)
Yusuf Nalkesen (Beste)

Firmalar

Kemal Film (Yapım)
Ofs Prodüksiyon (Plato)
Acar Film (Film Hazırlık)
Kemal Film (Plato)
Eray Ofset (Afiş Baskı)

Son Yorumlar (20)

istanbul75 avatar istanbul75 18 Mart 2017 10:54:15

Sevda Ferdağ çok beğendim

benimsinema avatar benimsinema 31 Mayıs 2015 16:30:22

7

Nacizane ill defa zeki müren filmi seyrediyorum. Acikcasi filmi sadri alisik filiz akin var diye seyrettim. Ki zaten sadrinin söyledigi james bond sözleri güzel. Ben zeki mürene serseri kabadayi rolleri yakistiramiyorum bunun üzerine kendi sesi hic g itmiyor. Sevda ferdag yi ve süleyman turani daha cok görmek isterdim.

muslumfurkanaydogdu avatar muslumfurkanaydogdu 21 Mayıs 2015 18:46:53

Izlediğim güzel filmlerden bu "hindistan cevizi" zeki müren gibi güzel bi insanın varlığı oyunculuğu şarkıları sadri babanin cames bond sözleri mükemmel en güzel sahne ise parayı adamın suratına vurmasıydi

cihaan avatar cihaan 17 Mart 2015 15:15:18

10

Filmin bir sahnesinde Sadri Alışık, hapse girdikten sonra 'Ayvayı yedik Osman Seden gibi' diyor... :) filmin yönetmeni de Osman Seden..Niye böyle söyledi acaba? :)

Göztepe avatar Göztepe 04 Haziran 2014 23:13:19

8

Başrolde üç büyük yıldız olsada beklentilerimi karşılamayan bir film oldu. Zeki Müren'in şarkıları Sadri Alışık'ın esprileri Filiz Akın'ın sevimliliği güzelliği elbette iyi yerinde. Ama film sıradan bir senaryo'ya sahip böylesine değerli bir kadroya daha farklı bir hikaye gerekirdi. Eleştirime rağmen film kötüde değil sadece kavga sahnelerinde Sadri Alışık ile Zeki Müren'in karşılıklı birşeyler söyleyip el çarpıştırmaları saçma geldi bana. Duygusal dram tadında orta ayar filmlerimizden biri ama film dahada iyi olabailirdi.

Lalegül34 avatar Lalegül34 16 Ocak 2014 15:17:35

bu filmin başrol yıldızı sevda ferdağ olmalıydı

Yandex.Metrica