İffet

8,80

( 37 kişi yorum yaptı )

İffet

Sinema Filmi

1982

İstanbul'un kenar mahallelerinden birinde kızkardeşi ve babasıyla yaşayan İffet, babasının katı kuralları altında yaşamaktadır. Teyzesiyle bile görüşmesine izni olmayan İffet, kendi halinde bir yaşam sürerken, mahalle çapkını Cemil'e aşık olur. Taksi şoförlüğü yapan Cemil, piknik için gittikleri ormanda İffet'e tecavüz eder. Evlenme umuduna kapılan İffet, Cemil'in para için başka bir kızla evlenmesiyle yıkılır. Babası tarafından da reddedilen İffet, şöhretin kapılarını birer birer açar ve intikam için Cemil'le tekrar yüzleşir.

Oynayanlar

Müjde Ar Müjde Ar İffet
Faruk Peker Faruk Peker Cemil
Savaş Başar Savaş Başar Haluk
Ergün Uçucu Ergün Uçucu Murat Bey
Damla Coşkunoğlu Damla Coşkunoğlu Nimet
Suna Selen Suna Selen İffet in Teyzesi
Ayten Erman Ayten Erman Neriman
Ahmet Evintan Ahmet Evintan Kasap Necdet Sedat Cebeci
Muhteşem Durukan Muhteşem Durukan
Remziye Fırtına Remziye Fırtına
Sıdıka Duruer Sıdıka Duruer
Nermin Özses Nermin Özses Mahalleli
Hikmet Gül Hikmet Gül Mahalleli
Buket Sayhan Buket Sayhan
Nezihe Güler Nezihe Güler Mahalleli
Bedia Ener Bedia Ener
Gürcan Küçüker Gürcan Küçüker Reklam Yönetmeni
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Muhteşem Durukan Seslendirme
Esen Günay Esen Günay Faruk Peker Seslendirmesi
Ahmet Evsan Ahmet Evsan None
Ayşin Atav Ayşin Atav Müjde Ar Seslendirmesi
Haldun Ergüvenç Haldun Ergüvenç Ahmet Evintan Seslendirmesi
Celile Toyon Celile Toyon Suna Selen Seslendirmesi
Nilgün Kasapbaşoğlu Nilgün Kasapbaşoğlu Damla Coşkunoğlu Seslendirmesi
Hayri Arlı Hayri Arlı Seslendirme
Doğu Erkan Doğu Erkan Mürüvvet İşsever Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Yapım Ekibi Şerif Ablak (Yapım Amiri)
Ramazan Denizhan (Yapım Asistanı)
Ergun Sımsıkı (Set Asistanı)
Taci Erşan (Set Ekibi)
Aziz Kıskanç (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Ahmet Sezerel (Yardımcı Yönetmen)
Post-Prodüksiyon Osman Koşkan (Negatif Kurgu)
Kamil Kutay (Laboratuar Şefi)
Utku Çelik (Dijital Restorasyon)
Işık Ekibi İbrahim Sabuncu (Işık Şefi)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Kayıt)

Firmalar

Uzman Film (Yapım)
Ören Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (37)

burcusara avatar burcusara 13 Nisan 2019 05:01:37

10

Filmi ilk kez izlediğimde yönetmenin Kartal Tibet olduğuna dikkat bile etmemişim. Hep pozitif yorumlar okumuştum bu filmle ilgili ve şahsen kendimde çok beğendim. Aslında İffet, Cemilin ne mal olduğunu ona zorla tecavüz ettiği anda anlaması gerekiyor du ama maalesef o kadar sevmiş ki onu, bütün ailesini mahfedene kadar affetti durdu. İşin komik yanı, Kartal Tibetin kendisinin de bundan 10 sene önce bir tecavüzcü oynamış olması. Gerçekten merak ediyorum Aşk Mahkumu filmin senaryosu hakkında Kartal beyin fikri neydi diye ama orada kendisi bir hata yapıp onu telafe etmeye çalışıyor tüm film boyunca. Burada Cemil karakteri filmin başından sonuna kadar şerefsiz. İffet onu sonunda öldürdüğünde sevinmiştim adeta ama tabiki o işin bir de ceza evi kısmı var. Bence gerçekten kaliteli bir film. Faruk Peker de bu rol için mükemmel bir seçim olmuş. Kendinde daha çok karanlık tiplere uygun bir yüz var, jön yüzü değil.

performer avatar performer 04 Eylül 2018 21:50:38

8

filmde küçük rolleri seslendiren kartal tibet'in sesini duyunca savaş başar ile ses tonlarının benzediğini farkettim... yavuz turgul, ertunç şenkay ve kartal tibet arzu film ekibinden bu filmde de beraber çalışmışlar. bu filmi atıf yılmaz yönetseydi yüksek ihtimal müjde ar'ı kendi sesi ile oynatırdı.

ZekiSinema avatar ZekiSinema 13 Ağustos 2017 23:31:17

10

Film 1982 yılında İstanbul Yedikule'de çekildi..O yıllar orada oturuyorduk.Tüm çekim sahnelerini izledim.Yaşım 14 o zamanlar.Bugün gibi hatırlıyorum çekimleri.Severek izlerim her zaman.

Yeşilcamavi avatar Yeşilcamavi 05 Ağustos 2014 14:07:16

Bana göre salt bir psikolojik bir film. Aşık bir genç kız. Babasından sürekli şiddete maruz kalmış biri için hiçte güvenebileceği bir erkeğe aşık olması o kadar kaçınılmaz değildir. Sevdiği adamin nasıl rezil biri olduğunu gören tutunacak bir dalı ol mayan bir kadının nefret ve sevgisinin saç örgüsü gibi tek olduğu bu olayda hayatını mahveden cemilden intikam almak için hiçkimseyi harcamaktan korkmayacaktır. Ama aşkına teslim olup her şeyi unutmaya hazırdır. Ama dünyada tek varlığı olan kardeşine ve kendisine sevdiği adamdan yapılan ihanet. Tek bir pişmanlık sözüne tek bir sevgi sözcüğüne tek bir damla göz yaşına kanmayacak kadar yaralar ve gözü kara cemili öldürür kendisine hiçbir hayri olmayan aşkının katili olur. Unutulmaz güzel filmler arasında. Ayşin Atav'in her nedense sesini en çok Müjde Ar'a yakıştırmışımdır. Iffet rolü içinde Müjde Ar biçilmiş kaftan olmuş. 8o'lerin cesur ve güzel kadınına uzun ömürler diliyorum.

aslanşair 23 Eylül 2011 14:15:09

8

Senaryo ve cast mükemmel efsane filmlerden

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 22 Eylül 2011 13:13:09

10

Bence bir film den 29 yıl sonrası bile ondan medet umulup'ta (söz de edilip) TV ye dizi olarak çekilmeye değer görülmüşse eğer; Ya o film insana kalıcı bir mesaj vermiştir. Ya da büyük sansasyon yaratmıştır... Bu film'e olan yorumunda da Pembe Panter arkadaş ile yine bire bir de örtüşen birinci şıka yakınsı olacak, benim de bir yorumum olurdu... 

Yandex.Metrica