İhtiras Fırtınası

8,59

( 13 kişi yorum yaptı )

İhtiras Fırtınası

Sinema Filmi

1983

Osmanlı paşası Recai Bey (Haluk Kurtoğlu), kızı Şeref’i (Gülşen Bubikoğlu) bir erkek evlat gibi yetiştirmiştir. Şeref, padişahı devirmek isteyen vatanseverlerce düzenlenen toplantılara katılmaktadır. Gazeteci ve müzisyen Feyyaz Bey (Cihan Ünal) de bu vatanseverlerden biridir. Recai Bey Feyyaz’dan kızı Şeref ve yeğeni Müjgan’a (Zuhal Olcay) müzik dersi vermesini rica eder. Feyyaz Şeref’e aşık olur ve evlenme teklif eder. Şeref içten içe onu sevdiği halde ilkeleri nedeniyle bu teklifi geri çevirir. Diğer yandan Müjgan da Feyyaz’a aşıktır. Abdülhamid’e karşı başarısız bir suikast düzenlenir. Yakalananlar arasında Feyyaz da vardır. İşlemediği suç yüzünden ölüme mahkum edilir. Şeref, Feyyaz’ı kurtarmak için Haşim Bey’le evlenir. Babası Şeref’ ;i reddeder. Feyyaz da Müjgan’la evlenir. Şeref mutlu değildir. Kocası Haşim (Raik Alnıaçık) onu sürekli aldatmaktadır. Feyyaz ve Müjgan Şeref’i ziyaret ederler. Bir süre sonra Haşim Bey, Feyyaz’la Şeref’in arasında bir şeylerin varlığından şüphelenip Feyyaz’ı sürgüne gönderir. Şeref evi terkeder ve bir süre sonra sürgünden dönen Feyyaz’la hamile eşi Müjgan’ın yanına gider. Feyyaz’la Şeref’in yakınlığına tanık olan Müjgan sesini çıkarmaz. Birlikte yaşamaya devam ederler. Şeref Gazeteci Feyyaz’a suikast düzenleneceğini öğrenir, üzerine Feyyaz’ın yağmurluğunu giyip dışarı çıkar. Haşim Bey ve adamları bahçededir. Haşim Feyyaz sandığı Şeref’e ateş eder, Şeref de ölmeden önce Haşim Bey’i vurur. Müjgan’ın bir oğlu olmuştur. Adını Şeref koyarlar. Bu, onların da şerefi olacaktır…

Ödüller

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (21. Antalya Film Şenliği-1984)

Oynayanlar

Gülşen Bubikoğlu Gülşen Bubikoğlu Şeref
Zuhal Olcay Zuhal Olcay Müjgan
Cihan Ünal Cihan Ünal Feyyaz
Haluk Kurtoğlu Haluk Kurtoğlu Recai Bey
Raik Alnıaçık Raik Alnıaçık Haşim
Diler Saraç Diler Saraç Recai Beyin Karısı
Meri March Meri March
Renan Fosforoğlu Renan Fosforoğlu Doktor
Niyazi Er Niyazi Er
Necip Tekçe Necip Tekçe General
Zeki Alpan Zeki Alpan
İhsan Gedik İhsan Gedik Haşimin Adamı
Cevdet Balıkçı Cevdet Balıkçı Haşimin Adamı
Eren Erenci Eren Erenci
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Gülşen Bubikoğlu Seslendirmesi
Güler Ökten Güler Ökten Diler Saraç Seslendirmesi
Rıdvan Çelebi Rıdvan Çelebi Cevdet Balıkcı Seslendirmesi
Ünal Gürel Ünal Gürel Muhteşem Durukan Seslendirmesi
Ersan Uysal Ersan Uysal Renan Fosforoğlu Seslendirmesi
Cevdet Balıkçı Cevdet Balıkçı Zindanci
Salih Eskicioğlu Salih Eskicioğlu Jöntürk üyesi
Celal Yonat Celal Yonat Zindancı

Ekip

Yapımcı Fehmi Tengiz (Yapım Koordinatörü)
Adnan İrkut (Yapım Koordinatörü)
Berker İnanoğlu (Yürütücü Yapımcı)
Sanat Yönetmeni Sohban Koloğlu (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Necati Şimşek (Yapım Sorumlusu)
Erdal Güven (Set Ekibi)
Alkan Koç (Set Ekibi)
Ercan Akyıldırım (Set Ekibi)
Haluk Göl (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Mehmet Bozkuş (Teknik Yönetmen)
Seçkin Yasar (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Ali Utku (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ömer Aksu (Negatif Kurgu)
Muzaffer Karakaş (Negatif Kurgu)
Mustafa Oruç (Laboratuar)
İsmail Aksu (Laboratuar)
Metin Çeşmebaşı (Laboratuar)
Işık Ekibi Ali Salim Yaşar (Işık Şefi)
Şevket Bilgili (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Gülin Tokat (Kostüm Uygulama)
Niyazi Er (Kostüm Uygulama)
Ani Pertan (Kostüm Uygulama)
Hale Eren (Kostüm Uygulama)
Mümin Şerifoğlu (Sanat Asistanı)
Makyaj Ekibi Sadık Bekar (Kuaför)
Ses Ekibi Eyüp Yıldız (Ses Kayıt)
Erkan Aktaş (Ses Kayıt & Final Miks)
Cevat Sezer (Senkron)
Nevzat Dişiaçık (Senkron)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Fono Film (Film Hazırlık Stüdyosu)
Erler Film (Işık)

Son Yorumlar (13)

performer avatar performer 05 Ocak 2019 22:16:58

9

halit refiğ ve nezihe araz'dan muhteşem bir film... tüm oyuncular iyi oynamış ama padişahın yaveri haşim bey rolünde raik alnıaçık çok başarılı oynamış.

performer avatar performer 05 Ocak 2019 22:13:57

9

neziher araz'ın eşsiz senaryosu eşsiz yönetmen halit refiğ'in muhteşem rejisi ve tüm oyuncuların başarılı performanslarıyla çok iyi bir film olmuş... osmanlı'nın son dönemi biraz siyasi birazda gönül ilişkileri olarak anlatılmış. 1983 döneminin sans ür kurulunun müsade edeceği oranda birşeyler anlatılmış kimbilir bu sansür olmasaydı belki ortaya daha da başka bir başyapıt çıkabilirdi.

TubaArtan avatar TubaArtan 21 Ağustos 2017 23:17:39

8

Tarihi mahiyeti babında anlamlıydı....
Abdulhamid düşmanlığıyla başlayıp Abdulhamid'e yardım etme noktasına gelen kendini ifade edememiş bir adamın çalkantılı hayatı...

Kaptan34 avatar Kaptan34 25 Mart 2017 18:42:40

Zuhal Olcay çok beğendim çok masum

Papatyam34 avatar Papatyam34 24 Mart 2014 11:49:33

zuhal olcay ve gülşen bubikoğlu çok başarılı

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 09 Temmuz 2012 02:10:07

10

Osmanlı dönemindeki siyasi çalkantıları sürgün ve bunun yanında insan ilişkilerini konu alan bir film. "Şeref" Gülşen Bubikoğlu gazi yüzbaşı "Recai" Haluk Kurtoğlu'nun erkek gözüyle baktığı kızıdır. Tüm siyasi işlerini ve Abdülham it'i tahttan indirme faaliyetlerinde onu kullanır. Bir diğer silahıda "Feyyaz" Cihan Ünal'dır. Müzik hocası ve gazetecidir. Fakat bir şekilde tutuklanıp işkence gören Feyyaz. Feyyaz'a aşık iki kadın vardır Şeref ve "Müjgan" Zuhal Olcay. Feyyaz'ın durumu ağır idamlık olduğundan. Abdülhamit'in yaveri "Haşim" Raik Alnıaçık ile Şeref evlenir. Babasının 1 numaralı düşmanı olan Haşim bunun karşılığındada Feyyaz'ı ipten alır. Müjgan ise Feyyaz'a aşıktır ve Recai Bey istediği adamı bulmuştur. Hemen başgöz edilen Müjgan ile Feyyaz bir süre Recai Bey'in 1 numaralı adamı olurlar. Fakat daha sonra işler değişir Feyyaz sürgüne gider ama halka özgürlük gelir meşrutiyet ilan edilir. Şeref'i hizmetçisiyle aldatan üstüne başka kuma getiren ve Abdülhamit'in tahttan indirilmesiyle ortada kalan Haşim. Recai Bey ile işbirliği yapar Şeref'te Feyyaz'a sığınınca 1 numaralı adamı Haşim olur Recai Bey'in. Tabi yeni dönemdede Feyyaz meclisede girer iki kadın arasında kalan Feyyaz. Kendini tutamayarak Şeref ile birleşir karısı Müjgan'a yakalanır zaten oda hamiledir. Tuhaf bir şekilde Müjgan kumalığı kabul eder. Sebep ise şudur Feyyaz'ı ve Şeref'i çok sevmesi ve ayrılamamasıdır. Ama nikahlı eşi Haşim Şeref'in yakasını bırakmaz. Buluşma yerine giden Şeref Haşim ve adamları tarafından vurulur. Film çok güzel zaten bir Halit Refiğ klasiği karakterler çok başarılı. Sevmesemde Cihan Ünal iyiydi oyunculuğu filmde. Ama filmin kilit ismi kolu uzun Raik Alnıaçık'tı bence. Herkesin üstünde uzlaştığı ve bir köprüydü filmde. Kumalık vakasıda filmde işlenen bir olgu filmde. Rol gereği kendini erkeğe çok çabuk kaptırıyor kadınlar filmde ve pes ediyor ilginç doğrusu :). Ayrıca Zuhal Olcay bu filmde imajıyla 70'lerin ünlü aktirisi Itır Esen'i anımsattı bana biraz nedense :)..

Yandex.Metrica