Çete Ayşe

9,00

( 1 kişi yorum yaptı )

Çete Ayşe

Sinema Filmi

2012

Milli Mücadele kahramanı ikinci kadın olan Çete Ayşe, Aydın-Umurlu'ya bağlı İmamköy'den bir şehit eşi. 1918 yılında İzmir, Selçuk, Çamlık ve Aydın civarının Yunanlılar tarafından kuşatılmasıyla adını duyurur.

Kurduğu çete ile kadınları ve kızları peşine takıp onlara öncülük eder. Silah kullanmasındaki ustalığı, cesareti, lider özelliği ve konuşmasıyla kısa sürede halkın sevgi ve takdirini kazanır; Ege'de Milli Mücadele'nin sembolü haline gelir. Düşmanla mücadelenin kadınlara göre olmadığını söyleyen mahalle muhtarına, "Bazı kadınların içinde bir pehlivan, bazı erkeklerin içinde korkaklıklarından dolayı bir kadın gizlidir." diyerek, savaşın yürek işi olduğunu savunur.

İmamköy'den Umurlu'ya, Aydın'a; Aydın'dan Dalama'ya küheylanlar uçurur. Kepez'de üç gün üç gece Yunan'a kan kusturur. İstiklal mücadelesinin bu sembol ismini, Tarsus'taki Kara Fatma'dan, Adana'daki Hatice Hatun'dan, İstanbul'daki Asker Saime Hanım'dan, Erzurum'daki Nene Hatun'dan ayıran en büyük özellik ise Çete Ayşe'nin Kurtuluş Savaşı'nın ilk kadın efesi olması.


Çekimleri Aydın, Nazilli ve Denizli'de yapıldı.

Künye

Yönetmen Ercüment Çavluer
Senaryo
Yapımcı İsmail Gülnar , Ercüment Çavluer
Görüntü Yönetmeni Metin Devrim , Hüseyin Devrim
Eser
Süre 120 dk
Tür Dram, Tarihi
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye

Ekip

Danışman Hüseyin Çelik (Senaryo Danışmanı)
Kurgu Ahmet Karaağaç (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Sumruhan Koçoğlu (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Selcen Yılmazoğlu (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Hüseyin Kırca (Yardımcı Yönetmen)
Yasemin Çağan Boğalıoğlu (Yardımcı Yönetmen)
Zafer Selçuk (1. Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Hakan Dilber (Focus Puller)
Selcen Yılmazoğlu (Set Fotoğrafları)
Işık Ekibi Uğur Ekinci (Bestboy)
Sanat Ekibi Kahraman Kılınçarslan (Kostüm Asistanı)

Firmalar

Gülnar Yapım (Yapım)

Son Yorumlar (1)

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 05 Nisan 2011 15:58:04

10

Bu Tarihi efsane film benim de memleketim olan. Aydın ilinin Dalama Nahiyesinde hemde benim doğmuşta olduğum yerde filminde, platosunun buraya da kurulmuşta olmasına karşın.. Benimse, bir türlü gidip ziyaret bile edemediğim ama vizyona girdiğinde ilk önce izlemeyi istediğim filmlerin en başında yer almaktadır. Filme dair konsepti ise.. Konu başlığında verilmiş olduğundan, tekrarına yazma gereksinimi duymadım. Pekala betimlenmiş.

Yandex.Metrica