İpekçe

7,30

( 2 kişi yorum yaptı )

İpekçe

Sinema Filmi

1987

Bir Tır'la şirin bir köye getirilip bırakılan, beline kadar uzanan ipeksi saçlarıyla çevrenin dikkatini çeken gizemli bir kadın. Köylülerin sevecenlikle kulübeye yerleştirmeleri, kadının kulübesini süsleyen nakışçıya aşık olması. Bir fahişenin değişmeyen yazgısını, çevresindeki insanların çelişkilerle dolu iki yüzlü yaklaşımlarını konu alan bir film.

Künye

Yönetmen Bilge Olgaç
Senaryo ,
Yapımcı Lokman Kondakçı
Müzik Serdar Yalçın
Görüntü Yönetmeni Aytekin Çakmakçı
Eser
Süre 92 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Perihan Savaş Perihan Savaş Benli Aylin / İpekçe
Berhan Şimşek Berhan Şimşek Nakışçı / Seyyit
Gülsen Tuncer Gülsen Tuncer
Oktar Durukan Oktar Durukan Muhtar Ömer
Kemal İnci Kemal İnci
Şener Gezgen Şener Gezgen
Metin Çeliker Metin Çeliker Kemal İnci Seslendirmesi

Ekip

Kamera Ekibi Oğuz Yaralı (Kameraman)
Işık Ekibi Gürcan Küçüker (Işık Şefi)
Seslendirme Mustafa Alabora (Seslendirme Yönetmeni)
Ergün Işıldar (Seslendirme Yönetmeni Yardımcısı)
Nevzat Çankara (Seslendirme Yönetmeni Yardımcısı)

Firmalar

Varlık Film (Yapım)

Son Yorumlar (2)

AlınYazısı avatar AlınYazısı 31 Ekim 2016 11:40:22

8

Kapısı kapalı duvarları yüksek bir hayattadır İpekçe. Gerçek ve piyasa adıyla ‘’Benli Aylin’’. Geçmişi kötü bir yaşamdır. Başkalarının emrinde keyif dünyalarının paslı mahseninde Onları mutlu etmek için ete bürünmüş ruhu esir altında biridir. Bir umu t ışığı belirir bir gün gecici olarak geldiği köyde birkaç gün o geçmiş hayatın pisliğini unutmak adına dinlenmek ister. Onu buraya bırakanda Sırf iyilik etmek için değil. O üzerindeki stresi attırıp ondan daha çok kazanmak adına yapmıştır. Ama İpekçe’nin geldiği o muhteşem yer onun yıllardır içinde yaşatıp öldürmediği Umut tohumu’nun yeniden filizlenmesine yol açacaktır.. İnsanları güneşi suyu havası, ve en önemlisi Köyün kendi halindeki, ve yaşamak için aklında yarattığı dünya bir masal dünyasından farksız olan ‘’Nakışçı’’ İpekçe’nin kirli dünyasından sıyrılıp hep umut ettiği ve mutlu bir gelecekte mutlu yaşamaya sebep olacaktır! Ama bunlar sadece birkaç gün süren bir rüya gibidir.
Gelir gelmez İpek gibi saçlarını gören köylü onun gerçek adını bile sormadan İpekçe Hatun deyip dururlar.
Hepsi etkilenir bu kadından onda kendileri açısından gördükleri ışıkla yüceltirler. Yeni bir güneş doğmuştur sanki onlara. Halbuki İpek gibi saçlarının olduğunu sanan köylü Benli Aylin’in Peruk ve Makyaj altına saklanmış o çirkef dünyasını göremeyecek kadar hiçbirşeyden haberleri olmayan saf masum ve temizdirler. Hepsi kenetlenir birbirlerine. İpekçe’nin mutluluğu için didinirler.Köyden biri gibi olur. Bu ilgiyi gören ve birkaç gün peri dünyasında yaşayan İpekçe İçin vakit dolmuştur artık. Lakin vesika peşini bırakmayan kötü bir düşmandır. Geçmişi silmenin imkanı varmı? Onu bırakan bir gün geri döner ve o tatlı uykudan uyandırılır. Nam-ı diğer Benli Aylin. Üzerini kaplayan o yüksek duvarları yıkmak istesede yapamaz başaramaz. Ve o Masum temiz ruhlu sevdimi Katıksız sevecek olan Nakışçı’nında dünyasını cehenneme çevirerek.
Çok farklı bir anlatım çok farklı bir senaryo ve hikaye. Perihan Savaş ve Behram Şimşek’ten İzlenmesi gereken muhteşem iki oyunculuk.

senolerol avatar senolerol 04 Aralık 2015 18:10:01

çok iyi bir film ama hiçbir yerde yok

Yandex.Metrica