İstiklal Harbi / Ruhların Mucizesi

8,65

( 5 kişi yorum yaptı )

İstiklal Harbi / Ruhların Mucizesi

Sinema Filmi

1954

Yüzbaşı Süha’nın vatan haini padişahçılarla olan mücadelesini konu alan bir kahramanlık filmi.

Bu film ile ilgili olarak yaptığım araştırmada rastladığım tüm kaynaklarda gerek afiş gerekse yazılı ortamda adının “İstiklal Harbi – Ruhların Mucizesi” olarak geçmektedir. İzlediğim film jeneriğinde ise RUHLAR MUCİZESİ “İstiklal Harbi” olarak adı geçmektedir (yalçın özgül)


Jenerik Yazısı : Harp meydanlarında canlarını seve seve feda eden kahraman Mehmetçik'lerin aziz ruhlarına ithaf edilmiştir. Zafer ALGAN

Künye

Yönetmen Hayri Esen
Senaryo
Yapımcı Sabahattin Tulgar
Görüntü Yönetmeni Sabahattin Tulgar
Eser
Süre 76 dk
Tür Savaş, Tarihi
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Ruhların Mucizesi, kahramanlık, savaş, asker, komutan Daha Fazlası

Firmalar

Milli Film (Yapım)
Milli Film (Yapım)

Son Yorumlar (5)

vatansever10 avatar vatansever10 10 Ekim 2014 22:26:48

Allah mekanını cennet eyler ınş atam....yattığın yer nur olur ınş...

MGUNAY avatar MGUNAY 09 Ekim 2014 15:38:31

4

dağlargibi arkadaşın yorumu çok güzel. Evet yıl 1954 milletin seçimiyle ülkemizin başına yeni gelen bir parti ve Arapça Ezan yasağının kalkmasından 4 yıl sonra çekiliyor film ve malesef koruma kanunununn çıktığı yıllar. İşin garibi Vahdettin'e hain d emezsen suç işlersin gibi komik durumlar malesef bu filmdede işleniyor.

daglargibi 09 Ekim 2014 13:29:52

Yazık böyle guzel bir film resmin tarihin propagandasina alet edilmiş filmin başinda padişah haindi saltanat düşman la işbirliği yaptı diyerek resmi tarihin propagandasi ni yapacağinin ip ucunu veriyor . İstanbul da bir sey yapamayacagini anlayan mus tafa kemal Samsuna gitti deniyor ama onu Padişah ın gönderdiģi söylenmiyor tek taraflı çekilmiş Osmanlı yı kötülemek için. Filmin kendisi güzel.

Göztepe avatar Göztepe 04 Ekim 2013 00:03:12

10

Çok güzel bir film dönemine görede görüntü kalitesi fazlasıyla ön plana çıkmış. Atatürkçülük filmde fazlasıyla ön planda yer almış kurtuluş savaşı dönemini Hayri Esen'in sesiyle dinlemek harika birşey. Yarı belgesel yarı film niteliğinde her vatansev erin izleyebileceği bir şekilde bir film filmde bayağı bir sağdan soldan montajlama var..

enigmacuture avatar enigmacuture 19 Mart 2009 10:50:03

10

milli mücadele dönemini anlatan destansı bir tapıt.

Yandex.Metrica