İsyan

8,75

( 20 kişi yorum yaptı )

İsyan

Sinema Filmi

1979

Ağa (Erol Taş) yedi köyün ağasıdır. Yaşamını kaçakçılıkla idame ettirmektedir. Apo (Kadir İnanır)nun babası(Reha Yurdakul)ağanın kaçakçı adamıdır. Bir gün kaçakta mayına basar ve ölür. Ailesi ağadan korktuğu için cenazesine sahip çıkamaz. Bu sıralar Apo, Şahan isimli bir köylünün güzel kızı Ayno (Melike Zobu) ile sevişmekte; arada bir gizli gizli buluşmuktadır. Apo Başlık parası için tek çare olarak kaçağa gitmesi gerektiğinden ağaya kaçağa göndermesi için gider. Bu asi gençten kurtulmanın tek yolu kaçak esnasında temizlenmesidir. Tabi ağanın oğlu Şeyhmuz da Ayno yu görüp beğenmiştir. Babasına Ayno ile evlenmek istediğini söyler. Apo'nun kaçakta temizlenmesi talimatı verilmiştir. Apo kaçakta sırtından vurulur. Ağa oğlu şehmus'a düğün yapar. Şeyhmus iktidarsız olduğu için gerdek gerçekleşme z. Ağa bu lekeyi örtbas etmek için Ayno'yu kız çıkmadı gerekçesiyle babası evine görderir. Baba Şahan töre gereği kızı Ayno'yu silahla öldürür. Bu arada Apo Göçerler tarafından yaralı olarak bulunmuş, tedavi edilmiş, yaşama döndürülmüştür. Apo köye gelir Ayno'nun töre gereği öldürülmüş olduğunu öğrenir. Mezara gider açar cesedi sirtlanır. Kasabaya doktora götürür bekaret muayanesi yaptırır. Ayno kızoğlan kızdır. Camide cenaze namazını kıldırır. Apo Köye gelir. Şeyhmus'u bahçede arkadaşları ile eğlenirken yakalar. Sınıra mayınlı tarlaya girmesi için zorlar. Bu ara ağada gelmiştir, kalabalık köylüye oğlu Şeyhmus u kurtarmaları için yalvarır, paralar teklif eder. En yakın adamı Kahtalı Nedim tarafından reddedilir. Köylü Nedim le birlikte ağaya itiraz ederler. Ağa çaresiz oğlunu kurtarmak için mayına dalar. Bastığı bir mayının patlaması neticesi ağa (Erol TAŞ) ve oğlu Şeyhmus(Hakan BAHADIR)olay yerinde ölür ve kalırlar. Köylü Apo (Kadir İNANIR)ile birlikte köye dönerler


Adıyaman\'ın Kahta ilçesinde çekilmiştir.

Künye

Yönetmen Orhan Aksoy
Senaryo
Yapımcı Nahit Ataman
Müzik Ali Rıza Binboğa
Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay
Süre 83 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Ağa, Ceset, Jandarma, Koyun, Mayın Daha Fazlası

Oynayanlar

Kadir İnanır Kadir İnanır Apo
Melike Zobu Melike Zobu Ayno
Erol Taş Erol Taş Ağa
İhsan Yüce İhsan Yüce Ayno'nun Babası Şahan
Reha Yurdakul Reha Yurdakul Apo'nun Babası Memo
Hakan Bahadır Hakan Bahadır Şeyhmuz
Güler Ökten Güler Ökten Sare
Sabahat Işık Sabahat Işık Ayno'nun Annesi
Nizam Ergüden Nizam Ergüden İlyas
Nizam Ergüder Nizam Ergüder
Ömer Erdem Ömer Erdem Baş Efendi
Pekcan Koşar Pekcan Koşar Hakan Bahadır Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Erol Taş Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Melike Zobu Seslendirmesi
Kamran Usluer Kamran Usluer Kadir İnanır Seslendirmesi
Şahin Çelik Şahin Çelik Seslendirme
Ersan Uysal Ersan Uysal Seslendirme
Levent Dönmez Levent Dönmez Komutan Seslendirmesi
Ünal Gürel Ünal Gürel Seslendirme
Hüseyin Çakmak Hüseyin Çakmak
Dinçer Çekmez Dinçer Çekmez Seslendirme
Osman Alyanak Osman Alyanak Seslendirme
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Reha Yurdakul Seslendirmesi
Levent Dönmez Levent Dönmez Ömer Erdem Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Nizam Ergüden Seslendirmesi

Ekip

Yapım Ekibi Yılmaz Kanat (Yapım Amiri)
Ahmet Göç (Yapım Asistanı)
Nizam Ergüden (Set Ekibi)
Yılmaz Sengelli (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Fethi Erdoğan (Yönetmen Yardımcısı)
Sami Güçlü (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Galip Kızılova (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Selahattin Kaya (Laboratuar)
İsmet Tomaçgil (Laboratuar)
Hayrettin Çakmak (Laboratuar)
Ethem Yalçın (Laboratuar)
Hasan Örnek (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Nurettin Uygarlı (Işık Şefi)
Mahir Gül (1. Işık Asistanı)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Mühendisi)
Tasarım Mehmet Bal (Teaser Afiş Tasarımı)

Firmalar

Arzu Film (Yapım)
Yeni Stüdyo (Film Hazırlık)
Yeni Stüdyo (Seslendirme)
Mimeray (Afiş)

Son Yorumlar (20)

mucar avatar mucar 27 Mayıs 2019 00:17:11

Film Güzel mi
Bence Güzel Değil
MUHTEŞEM
Ee Kadir İnanır Olacak da kötü Olacak Değil ya

B a r b a r o S avatar B a r b a r o S 28 Temmuz 2018 21:46:01

10

Film kadrosuyla hikayesi ile çok güzel bir film. Cendere köprüsünün görüntüler var filmde. Adıyaman civarında çekilmiş olabilir. bir çok konu işlenmiş. ağalık. namus cinayetleri. kaçakçılık. başlık parası. O dönemin kanayan yaralarına parmak basılmış ortaya kötü bir iş çıkması mümkün mü. bi kaç sahnede üstsüz görüntüler vardı bunları saymasak harika bir film. TV de hiç rastlamadım yasaklı filmlerden galiba. Kadir inanır ın oynadığı karakterin ismi bu yasağın nedenidir belki de kimbilir.

AlınYazısı avatar AlınYazısı 31 Ağustos 2016 09:55:06

7

Yeşilçamın en sevdiğim yönlerinden biride bu yönüdür, Hak ve Emek sömüren kesim ve kesimlerin şahsi çıkarlarını sinemaya aktarmak. Halkın çoğunluğundan yararlanıp geleceklerini ve hayatlarını çalan İnsan Müsvettelerinin yaşattıklarını sinema yönüy le izlemek.
Apo’nun feryat figan eden yüreği ve o yüreğinin çaresizliğinin verdiği acıyla kıvranıp dururken.
Zalim yaptığı zulmle kanun ve adalet tanımaksızın korku yaymıştır.
Yüzyıllarca böyle geçmiştir. Kim Bu adaletsizliğe baş kaldırmışsa kafası ezilmiş hor görülmüş dışlanmış bir çeşit yok edilmiştir. Kaçak işinde canlar gider yok olur. Bu yok olan canlardan nemalanan İnsanların kanlarından beslenen Ağa. Günün birinde cezasını mutlak çekecektir. Apo’nun haykırışları bir zaman sonra yüreğinini parçalayarak çıkıp gökyüzüne yayılır. Sol yanındaki masum sevgi dünyasını yıkarlar Apo’nun gözünü karartıp İntikam çığlıkları sol yanını kaplar durur.
Kadir İnanır çok güzel oynamış. Melike zobu’nun mezara atılma sahnesindeki toprak altına saklanmış yaylı yatak o sahneyi berbat etmiş. Erol taş rolünde yine zalim ve yine en iyisi. 10/7

Kleberson avatar Kleberson 20 Ekim 2013 04:19:49

10

kadir inanirin en güzel filmlerinden erol tas ve ihsan yüce melike zobuda muhtesem oynamislar hakan bahadir neden fazla film cevirmemis anlamak mümkün degil cok iyi oynamis rolünü

aylinkucuk 15 Haziran 2013 17:39:50

10

Kadir İnanırın yasaklı olan şaheser olarak nitelendirilebilen bir filmi. Ali Rıza Binboğanın müziği, Orhan Aksoyun yönetimi ve bütün oyunculurarın üstün performanslarının yer alıdğı başyapıt. Keşke yasaklanmasaydı daha fazla kişi tarafından izlenip b ilinseydi bu film. Özellikle aynonun gelinlikle at üstündeyken zaranın ona baktığı sahne ve çalan müzikle birleşmiş ortaya çok iyi bir sahne çıkmış. Ayrıca Kadir İnanır'a yöresel kıyafetler çok yakışmış çok yakışıklıydı yine.

Göztepe avatar Göztepe 08 Mart 2013 23:48:37

9

Aslında film çok güzel doğudaki yaşam koşulları namus,töre ne varsa filmde yer almış. Filmin göze çarpan iki kusuru var görüntü kalitesinin biraz düşüklüğü ve 2-3 sahnede göze çarpan üstsüz sahneler. Rahmetli Orhan Aksoy bu hataları yapacak yönetmen değil nasıl olmuş hayret doğrusu. Film çok başarılı olsada sinemada çıplaklığa birmükabil karşıyım ve bu durum manyetinde 1 puanı kırıp 10 puanlık filme 9 puan veriyorum !

Yandex.Metrica