İsyancılar

8,67

( 3 kişi yorum yaptı )

İsyancılar

Sinema Filmi

1965

Eskişehir'in Sivrihisar İlçesine bağlıAşağı Kepen Köyü'nde çakilmiştir.

Künye

Yönetmen Abdurrahman Palay
Senaryo
Yapımcı Mehmet Arancı
Müzik Nedim Otyam
Görüntü Yönetmeni Ali Yaver
Eser
Tür Dram
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Köy, Oyundan Uyarlama Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (3. Antalya Film Şenliği-1966)

En İyi Özgün Müzik (3. Antalya Film Şenliği-1966)

Ekip

Tasarım İbrahim Enez (Afiş)

Firmalar

Kurt Film (Yapım)

Son Yorumlar (3)

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 29 Eylül 2017 13:49:08

Filme ait bir detay yok ama uyarlandığı Recep Bilginer'in "Bütün Oyunlar 1" kitabındaki "isyancılar oyunu"nun mahiyetine bakılırsa yeşilçamda alışıla gelmemiş ve farklı içerikli bir yapım olduğu kadrosu da dahil, aşikar.. Keşke bu ödüllü filmi izleme şansı bulabilseydim..
Kitapta, Anadolu’nun güneyinde Yavuzlar Köyü’nde muhtarlık seçimleri esnasında yaşanan olayları anlatıyor. Yapılan seçim sonucunda sandıktan çıkan 300 oyun 284’ünü Bekir Şimşek, 16’sını ise eski muhtar alır. Bu yenilgiyi kendine yediremeyen köyün muhtarı çeşitli oyunlara başvurarak seçimin iptal edilmesini sağlar ve olaylar büyük bir heyecanla gelişmeye başlar..

Kleberson avatar Kleberson 22 Haziran 2015 02:40:50

izlemem gereken filmlerden ama bulamiyorum

murselin 14 Haziran 2006 10:38:06

10

Bu filmin benim için özel bir değeri var. Seyrettiğim ilk filmdir. 1965 ya da 66 olacak, ağabeylerimle birlikte 5 km yürüyerek Saylan Köyünden Ünye\'ye gittik. Yolda giderken bana sinema filmindeki adamların sürekli tabanca ile ateş ettiğini, dikkat etmezsem vurulabileceğimi anlatıp durdular. Ciddi olarak kortkuğumu hatırlıyorum. Siyah beyaz bir filmdi. Gerçekten kavgalar ediliyor, silahlar patlıyordu. Neyse ki sinemanın bir hayal perdesi olduğunu ve seyredenler için tehlike olmadığını anladım. Aklımda sadece Göksel Arsoy adı kaldı.

Yandex.Metrica