Hanna

6,57

( 4 kişi yorum yaptı )

Hanna

(Hanna)

Sinema Filmi

2011

Hanna, dünyanın gözlerden ırak bir köşesinde, eski bir ajan olan babası tarafından bir ölüm makinesi olarak yetiştirilmiştir. İlk kez gerçek dünya ile tanışan 16 yaşındaki bu genç kız, hayatta kalabilmek için savaşmak zorundadır. Yönetmen Joe Wright Avrupa ve Fas’ta çektiği Hanna’da, karanlık bir masalı macera ve gerilim yüklü bir filme dönüştürüyor.

Hanna (Atonement’daki Rolü ile Akademi Ödülü adayı olan Saoirse Ronan canlandırıyor) 16 yaşında, akıllı ve kendini davasına adamış bir kızdır. Yaşının çok üstünde olan gücü ve keskin askeri zekası; sahip olduğu tüm bu sıradışı özellikler eski bir CIA ajanı olan babası Erik’in (Eric Bana), onu gözlerden ırak vahşi doğadaki yetiştirme tarzından kaynaklanır. Yaşıtlarından çok farklı bir eğitim gören ve mükemmel bir süka stçı olan Hanna’yı gerçek dünyada ise tamamlanması gereken yarım kalmış bir aile işi beklemektedir.

Künye

Yönetmen Joe Wright
Senaryo
Yapımcı Marty Adelstein , Jane Frazer
Müzik Tom Rowlands
Görüntü Yönetmeni Alwin H. Kuchler
Vizyona Giriş Tarihi 10 Haziran 2011
Süre 111 dk
Tür Aksiyon, Gerilim
Özellikler Renkli
Ülke Almanya Ingiltere ABD

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 566.191,0 TL
Toplam İzleyici 58.066
Vizyonda Kaldığı Hafta 11 Hafta

Son Yorumlar (4)

baran34 avatar baran34 11 Ocak 2015 14:18:01

Jason Bourne karakterinin kızçe olan hali diyebileceğimiz Hanna karakteri yerkürenin kuzey kutbunda Erik(Eric Bana) tarafından, gelecekteki bir operasyon için tam bir ajan gibi yetiştirilir. Filmin kadrosunda Cate Blanchett ve Eric Bana gibi star oyu ncuların yanında geleceğin Oscar'ını alması beklenen genç yıldız Saoirse Ronan'da Hanna karakterini oynuyor. Filmin ilk yarısı beklentileri karşılasada ikinci yarısı hem oyunculuk hem de senaryo açısından bir çıkmaza girip sarkıyor. Kavga sahnelerininde çok acemice kurgulandığını söylemem gerek. Ama izlenilesi bir film olduğunu belirtmeliyim. 10/7...

mkurtsen avatar mkurtsen 07 Kasım 2013 18:12:07

8

Joe Wright, (1972) az ama öz film film yapan yönetmenlerden, zaman sırası biraz karıştı. izlediğim üçüncü filmi illki Atonemet, sonra Anna Karenina ve Hanna., hepside özellikli filmler ortadakini en son izledim.
Hanna'nın çok ilginç bir konusu var,b iraz anlatayım.
CIA içindeki bir hesaplşma, 14 yıl sonra alınacak bir intikam hikayesi anlatıyor
Galinki Polanya'da CIA 'nın bir araştırma merkezi. Tesiste döllenmiş yumurtayı alıp, üstünde küçük
değişikliklerle ,iyileştirmeye çalışarak, korkuyu merhameti azaltıyorlar, güç, duyu kabiliyeti gibi fiziksel ve duygusal anlamda en mükemmel askeri yaratmak adına 20 döllenmiş yumurtanın DNA’sıyla oynuyorlar.. Zigotların anne karnına yerleştirilip doğumlarının gerçekleşmesinin ardından, 2 sene sonra bu dosya kapanmış ve çocukların peşine düşülmeye başlanmıştır. Babası Erik (Eric Bana) tarafından senelerce ıssız bir ormanın içinde yetiştirilen Hanna (Saoirse Ronan) bu sırada fiziksel kabiliyetlerini mükemmele yakın hale getirmiş, zekâsını ve hafızasını ileri seviyelere eriştirmiştir. Artık içinde bulunduğu dış dünyadan ayrılma vaktinin geldiğine inanan Hanna, bu kararı ile başta Marissa (Cate Blanchett) olmak üzere pek çok tehlikeyi göze almış sayılmaktadır.
Erik Heller 1991 de işe alınmış Doğu Avrupa ve Orta Asya karşı casusluk teşkilatının bir parçası, Programı yürüten ajan. Program Marissa tarafından iptal edilince Dosyası 1994 de kapanmış 1996 da parmak izleri Johanna Zodek'in cesedinin yanındaki 22 kalibre bir Roger tabancada bulunana kadar yaşadığına dair bir iz yok
Johanna Zadek (1970) Heller tarafındam seçlip, eğitilmiş.
Senaryo açıklanmayan noktalar, mantıksal tutarsızlıklar var.
Eric ile Marissa arasındaki hesaplaşmanın geçmişi, havada kalıyor.
Sadece Johanna'yı Marissa'nın öldürdüğnü anlıyoruz

Oyunculuklara gelince yalnızca Eric Bana diyorum..Cate Blanchett gibi bir oyuncuyu kötü ajan rolünde izlediğimiz Hanna’da oyuncunun kendisi bile seviyeyi yükseltmeyi başaramıyor performansı da ne yazık ki başarılı değil. Rollerine odaklanabilmek için oyuncuların sarf ettikleri emeğin karşılığını aldıkları ise şüpheli . Zira Cate Blanchett’in karakterine uyum sağlayabilmesi için eski bir CIA ajanı ile anlaşıldığı ve Saoirse Ronan’ın ise gerekli forma girmek için bir Uzakdoğu dövüş sporu ustası ile 2 ay boyunca çalıştığını okumuştom.
Ama ikiside hayal kırıklığı Cate 'in inandırıcılığı bir derece ama Saoirse'nin inandırıcılığı sıfır, aksiyon sahnelerinde resmen tökezliyor.
Sonuç olarak izlemekten pişmanlık duymayacağımız bir film olmuş.
10/8
- See more at: http://www.sinematurk.com/film/40906-hanna/#sthash.G99CGWc6.dpuf

rhegno avatar rhegno 28 Eylül 2012 14:33:37

8

Cok begendim..

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 20 Ekim 2011 23:27:10

7

Aksiyon dolu,merakla izlenen ilginç bir film olmuş.İlginç bir hikayenin dışında,senaryo ayrıntılarındaki yetersizlikten dolayı vasatın çok ötesinde değil.Yine de izlenebilecek filmlerden sayabiliriz.Sonunu devam filmi gelecekmiş gibi yapmışlar.Ejdarh a dövmeli kız tarzı yeni bir seri ile karşılaşabiliriz.

Yandex.Metrica