Şeytanın Yüzü

8,75

( 2 kişi yorum yaptı )

Şeytanın Yüzü

(Le moine)

Sinema Filmi

2011

17. yüzyılın Madrid’inde bebekken bir manastırın kapısına terk edilen kimsesiz Ambrosio rahipler tarafından büyütülmüştür. Büyüyünce çalışkan ve saygıdeğer bir rahip olmuş, zamanla ünü tüm ülkeye yayılan bir vaize dönüşmüştür. Kör edici baş ağrıları ve yinelenen kâbuslardan muzdarip olan Ambrosio şeytana karşı kendini çok güçlü görmektedir ve asla baştan çıkarılmayacağından emindir. Günün birinde yüzü bir maskenin arkasına gizlenmiş gizemli birisinin manastıra gelişiyle inançları sarsılacak ve manastırda doğaüstü olaylar meydana gelmeye başlayacaktır. “Lemming / Kuzey Faresi” ile tanınan yönetmen Dominic Moll’un, Matthew Gregory Lewis’in 1796 tarihli klasikleşmiş gotik romanından uyarlanan son filmi “The Monk / Şeytanın Yüzü”nde başrolde ise ünlü Fransız aktör Vincent Cassel bulunuyor.

Künye

Yönetmen Dominik Moll
Senaryo
Müzik Alberto Iglesias
Görüntü Yönetmeni Patrick Blossier
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 25 Mayıs 2012
Süre 101 dk
Tür Fantastik, Gerilim
Özellikler Renkli
Ülke Ispanya Fransa

Firmalar

M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 58.428,5 TL
Toplam İzleyici 6.900
Vizyonda Kaldığı Hafta 19 Hafta

Son Yorumlar (2)

mkurtsen avatar mkurtsen 04 Aralık 2012 20:42:13

9

İngiliz yazar Matthew Lewis (1775-1818)' Romanı 1796 da yazmış. Ama konu 1595 yılında Madrid'in hemen dışındaki Capuchin Manastırına bir bebek bırakılması ile başlıyor. Omuzunda el şeklinde doğum izi olan çocuk rahiplerce büyütülür. Ambrosio .18 yaş ında tarikata girer.İlim, yazma , çizme vaaz verme yeteneği ile halkın gözünde özen ve erdemin simgesi bir aziz olur.
Filmi izlerken nedense aklımda Umberto Eco'nun The Name pf the Rose "Gülün Adı"filmi vardı .Oda Engizisyon zamanı 1327 de İtalya'nın Kuzeyinde manastırda geçiyordu.Benzerlikler sadece kadar. İkinin de tadı ayrı. Ayırmayayım.
Tarihi konuları seven bir insan olarak bir kere film Roman dolayısiyle beni baştan ilgimi çekti. Sonra filmi izlemeye başlayınca, bana göre güzel bir film için gerekli herşey var. Bir kere başta gerilimli ve gizemli bir hikaye var, tarihi mekanlarda üst düzey oyunculuklar, şiirsel diyaloglar, müthiş güzellikte bir müzik aşk ,sadece heyecan unsuru eksik.
Amrosio'nun hikayesinde rahip ve rahibelerin, cinsel yaşamı gözler önüne seriliyor. Bastırılmış duygular nereye kadar.Doğruluk ve, Erdemin simgesi bir aziz bile olsanız saygınlığın doruğundan bir anda tepetaplak aşağıya,.şeytan günah ilişkisini bağlanarak.
Çarpıcı güzellikte etkileyci bir final. Özellikle bebek ve ceset üzerindeki karga gagalama sahneleri. İlişkilendirmeyi izleyenler yapsın. Ben filmi çok beğenerek izledim. Süper
Değerlendirmem 10/9

cagdakapukaya avatar cagdakapukaya 17 Kasım 2012 16:19:46

8

etkileyici bir film.noldum değil nolcam demeli lafını açıklıyor adeta!

Yandex.Metrica