İçimdeki Yangın

7,27

( 4 kişi yorum yaptı )

İçimdeki Yangın

(Incendies)

Sinema Filmi

2010

Polytechnique’in yönetmeni Denis Villeneuve tarafından Wajdi Mouawad’ın ünlü oyunundan sinemaya uyarlanan bu yürek burkucu trajedi, anneleri Nawal’ın ölümünün ardından
Lübnan’a doğru yola çıkan Simon ve Jeanne adlı ikizleri izliyor. Bu serüven annelerinin geçmişine rahatsız edici bir ışık tutarak onları çarpıcı bir gerçekle karşı karşıya getirecektir. İzleyiciyi tamamen içine alan film, tüm iniş çıkışların sonunda şok etkisi yaratıyor.

Künye

Yönetmen Denis Villeneuve
Senaryo
Müzik Grégoire Hetzel
Görüntü Yönetmeni André Turpin
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 29 Nisan 2011
Süre 139 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Kanada Fransa
Internet Sitesi http://www.sonyclassics.com/incendies/

Oynayanlar

Lubna Azabal Lubna Azabal Nawal Marwan
Mélissa Désormeaux-Poulin Mélissa Désormeaux-Poulin Jeanne Marwan
Maxim Gaudette Maxim Gaudette Simon Marwan
Rémy Girard Rémy Girard Notary Jean Lebel
Abdelghafour Elaaziz Abdelghafour Elaaziz Abou Tarek (Nihat Harmani)
Allen Altman Allen Altman Notary Maddad
Mohamed Majd Mohamed Majd Chamseddine
Majida Hussein Majida Hussein Grand-mére de Nawal
Mustafa Kamel Mustafa Kamel Barbier de la Milice / Officer Milice Chrétienne
Ahmad Massad Ahmad Massad Bassem Marwan

Firmalar

M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 36.030,0 TL
Toplam İzleyici 4.812
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (4)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 13:02:13

9

Tokat gibi çarpan filmlerden. İzlediğim tüm filmlerinde takdir ettiğim, benim için farklı bir yerde duran Villeneuve beni yine şaşırtmadı. Son derece akıcı ve işlediği ağır konuya rağmen oldukça sade bir anlatımı var yönetmenin.. Sarsıcı finaline gel ene kadar size ayarı veriyor ve sonunda sizi olduğunuz yere çiviliyor. Çok ağır bir girişten sonra sizi avuçlarının arasına alıyor ve bir daha bırakmıyor. Bu da acıtasyondan kurtulmasını sağlıyor filmin.. Aynı Irka ve aynı kültüre sahip insanların inanç farklılıkları nedeniyle, kardeşin kardeşi katlettiği 1975te başlıyan Lübnan iç savaşını fon olarak alan, genç bir hıristiyan kadının bir müslümanı sevmesi ve hamile kalmasıyla ailesinin ismini kirlettiği nedeniyle sevdiği adamın öldürülmesini ve o günden başlıyarak çektiği acıları, gördüğü katliamları, dehşeti fazlasıyla gerçekçi ve etkileyici şekilde bugünle paralel şekilde anlatıyor. Müthiş.. Filmin sonları insanı resmen dağıtıyor, gerçekler karşısında kelimeler kifayetsiz kalıyor. Güçlü oyunculuklar, çok çok başarılı zaman atlamalı, iç içe geçmiş kurgu, düzgün senaryo ve finale doğru sürekli yükselerek son dakikalarda tavan yapan heyecan, sürükleyicilik. Oyuncu performanslarından, yaratılan atmosfere, anlatıma kadar her şey dört dörtlük, bir çok sahnede(özellikle otobüs) boğazınıza bir düğüm takılıyor. Sapına kadar gerçekçi, sizi içine alan ve bir şeyler hissettiren işlerden. Gözünüzü kırpmadan izleyeceksiniz. Başarısında kurgusunun önemi çok büyük, tekrar etmek gerek. Son derece korkunç bir trajediyi farklı iki zaman ekseninde, savaşlar ve yıkımlar eşliğinde, sürükleyicilikle, ustalıkla ve vurucu bir gerçeklikle anlatan; şok finaliyle de insanı dumura uğratıp alt üst eden son yılların en şahane filmlerinden. Kesinlikle kaçmaz.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 19 Ocak 2015 22:19:42

8

finaliyle insanı sarsan ve nefret dediğimiz kavramın ne kadar göz karartıcı bir his olduğunu gözler önüne seren müthiş bir film 8/10

Haqan avatar Haqan 05 Haziran 2013 03:02:55

10

Film gibi film olmuş. Topuğa yapılan dövmeyle başlayıp sonuna kadar hiç olup giden ömürler üzerine yapılmış bir eser...

İlgi çekmesinin sebebi belki bize yakın coğrafyası ve kültürü , belki senaryosu ve konusu ama aslında dahasına sahip olması...

A nne Nawal var filmin odağında.Dünyaya gelebilecek en talihsiz zamanda ve coğrafyada doğmuş. Birini sevmiş, hamile kalmış, sevdigiyle kaçarken abileri sevdiğini öldürmüş, Nawali de öldürecekken nenesi kol kanat gerip çıkış yolu sunmuş.
Bu bahsettiğim kısım filmin 10'da 1' i değil...
Filmi müthiş ilgi ve hayranlıkla izlerken sonlarına doğru anlayamadığım bir soru çıkıyor Nawal'in ikiz çocuklarından erkek olanı kız olanına: ''1+1=1 eder mi'' diye.Kız olan Jeanne bir an kardeşinin ne dediğini anlamıyor ama sonra verdiği tepki beni koltuğumdan düşürcesine oldu..Sebebini öğrendiginde ise resmen tokat yedim.

Lübnanda müslümanlar ile hristiyanların iç savaş yaşadığı yıllarda hristiyan olan Nawal'in hayatını konu alıyor film.Nawal'in yaşadıklarının detayını ölümünden sonra kendi vasiyeti gereği kızı Jeanne ile eş zamanlı öğreniyorunuz .
Çektiği acılar ve hapis hayatından sonra Kanada'ya yerleşip ölmeden önce ikiz çocuklarına (aslında kendisinin bildiği ama çocuklarının ulaşmasını istediği) bir vasiyet bırakıyor çok güvendiği Kanadalı patrunu bi noter vasıtasıyla.

Filmin müziği de harika.
Bazı filmler var ki göğsünü delip sırtından çıkıyor..Bu da öyle oldu benim için.

hülya66 avatar hülya66 19 Temmuz 2011 15:17:07

8

Korkunç bir film. olanların akla hayale sığmaması açısından korkunç..

Yandex.Metrica