Kamelyalı Kadın

8,81

( 2 kişi yorum yaptı )

Kamelyalı Kadın

(Günahsız Fahişe)

Sinema Filmi

1957

İnce hastalıklı bir kadınla bir baba oğulun dramatik öyküsü.

► Kamelyalı Kadın bir çok eleştirmen tarafından bilhassa anlaşılması zor ve karışık kurgusu nedeniyle ağır bir şekilde tenkit edilince, aylar sürecek bir polemik başlamıştır.

Kamelyalı Kadın'ın hem yapımcısı hem de yönetmeni olan Şakir Sırmalı, iki ay sonra 27 Mart 1957 tarihli Tercüman gazetesinde cevap hakkını kullanıp filmini savunmakta-dır. Sırmalı, filmde benimsediği kurgu yöntemini savunmak için, Nijat Özön'un, 'Sinema Sanatl' adll kitabında yer alan, kurgu konusundaki bilgilere baş vuruyordu Sırmalı'nın başka bir cevap yazısı 15 Mart 1957 tarihli, "Yeditepe" dergisinde yayımlandı.

Film hakkında çıkan eleştirilerden bir diğeri de, "Yeni Yıldız" dergisinde, 'Sinema Adamı' imzalı bir eleştiri yazısıdır. Yazar, gen el yargılarda bulunup Türk film sektörü hakkında bir saptamada bulunmaktadır:

"Bugün filmciliğimiz, teknik bakımdan, sermaye küçüklüğünden ve seyircinin kalite düşüklüğünden dolayı, Alexandre Dumas veya Emil Zola'lanın eserlerini perdeye ak-ta-ra-maz. Bu sebeplerle ilk başta yapılmış en büyük hata, Alexandre Dumas'ın muazzam eseri 'Kamelyall Kadın' film konusu olarak seçmekti.”

Yazar daha sonra filmin en çok tenkit edilen kurgusuna da değinmektedir:

“…Gerçi bilinen yumuşak, aşık Arman, SımalI'nIn elinde sert ve sinirli, Margaret ise, tamamen zıt bir tipe bürünmüş. Mekan diye Taksimin karşısına B.Ada, B.Adanın karşısına da Gazhane getirilmişse de, biz kordelayı elimizden geldiği kadar iyimser olarak seyretmeye çalıştık. Netice, korkunç bir fiyasko oldu... Cılız bir senaryonun çatısı üzerine oturtulan 'KamelyaIı Kadın' her şeyden evvel, sinema anlayışı kıt, sinema ifadesi zayıf bir rejisör eline düştüğü için, Türk filmciliği tarihinde unutulmayacak bir ayıbı yarattı” (“Okan Ormanlı, “Türk Sinemasında Eleştiri” syf, 53 ) Arşt: yalçın özgül


16.1.1957 tarihinde İnci ve Saray sinemalarında gösterime girmiş. Zafer ALGAN

Künye

Yönetmen Şakir Sırmalı
Senaryo
Yapımcı Şakir Sırmalı
Görüntü Yönetmeni Menasi Filmeridis
Eser
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Romandan Uyarlama Daha Fazlası

Firmalar

Sırmalı Film (Yapım)

Son Yorumlar (2)

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 30 Eylül 2017 20:07:49

sanırım sadece TRT arşivinde var ordan bir yetkili ile görüşmüştüm. umarım birgün ekranlarda da görme şansımız olur..

mkurtsen avatar mkurtsen 02 Temmuz 2013 09:49:13

8

Nitelikli, kıymetli filmlerden sadece adı kalmış. Ne yazık filme ait sadece 2 dakikalık bir parça günümüze ulaşabilmiş.
Tamamının bir gün bir yerlerden çıkacağı ümidi ile diyelim, bekleyelim.

Yandex.Metrica