Kazanma Sanatı

7,38

( 5 kişi yorum yaptı )

Kazanma Sanatı

(Moneyball)

Sinema Filmi

2011

Kazanma Sanatı, gerçek bir olaya dayanıyor. Bir zamanlar beyzbol yıldızı olma yolunda ilerleyen Billy Beane (Brad Pitt), sahadaki beklentileri karşılamakta başarısız olunca, azılı rekabete dayalı kişiliğiyle yöneticiliğe yönelmeye karar verir. 2002 sezonuna hazırlanan Billy, bir faciayla karşı karşıya kalır: yöneticiliğini yaptığı küçük çaplı Oakland A’s, -bir kez daha- yıldız oyuncusunu büyük takımlara -ve muazzam transfer ücretlerine- kaptırmıştır; Billy’nin tek seçeneği, takımını yeniden kurmak ve rakip takımların bütçelerinin üçte biriyle rekabete dahil olmaktır. Kazanmaya güdümlü olan Billy, oyunun temel ilkelerine meydan okuyarak sistemle mücadele eder. Beyzbolun dışında düşünerek, Bill James’in reddedilmiş teorilerine bakar ve zeki, sayılarla arası iyi bir Yale mez unu ekonomi uzmanı olan Peter Brand’ı (Jonah Hill) işe alır. Her şeyi sorgulama isteği ve beyzbol camiasında uzun süredir göz ardı edilen bilgisayar destekli istatistik analizlerini kullanarak geleneksel düşünce yapısına birlikte kafa tutarlar. Hayal gücüne meydan okuyan sonuçlara varan ikili, beyzbol camiası tarafından çok yaşlı, çok sakat ya da çok belalı oldukları gerekçesiyle bir köşeye atılmış ama evrensel olarak küçümsenen önemli becerilere sahip oyuncuların peşinden giderler. Billy ve Peter yollarına devam ederken, kullandıkları yeni yöntemler ve kurdukları acayip kadro beyzbol muhafazakârlarının, medyanın, taraftarların ve takımın işbirliğine yanaşmayan saha sorumlusunun (Philip Seymour Hoffman) tepkisini çeker. Sonuçta, bu deney sadece oyunun oynanış tarzını değiştirmekle kalmayacak, Billy’nin oyunun ötesine geçen yeni bir anlayışa sahip olmasını ve hayatta kendine yeni bir yer bulmasını sağlayacaktır.

Künye

Yönetmen Bennett Miller
Senaryo ,
Müzik Mychael Danna
Görüntü Yönetmeni Wally Pfister
Vizyona Giriş Tarihi 09 Aralık 2011
Tür Dram
Ülke ABD

Oynayanlar

Brad Pitt Brad Pitt Billy Beane
Jonah Hill Jonah Hill Peter Brand
Philip Seymour Hoffman Philip Seymour Hoffman Art Howe
Robin Wright Robin Wright Sharon
Chris Pratt Chris Pratt Scott Hatteberg
Kathryn Morris Kathryn Morris Beane'in Eşi
Tammy Blanchard Tammy Blanchard Elizabeth Hatteberg
Chris Smith Chris Smith Koç
Glenn Morshower Glenn Morshower Hopkins
Janae Caster Janae Caster Oyuncu Eşi
Sergio Garcia Sergio Garcia Jorge Posada
Spike Jonze Spike Jonze Alan
Özgür Özdural Özgür Özdural Türkçe Seslendirme

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 428.435,0 TL
Toplam İzleyici 35.104
Vizyonda Kaldığı Hafta 11 Hafta

Son Yorumlar (5)

capone avatar capone 20 Kasım 2016 18:05:52

8

sporun daha çok matematiğiyle ilgilenen film. zamanında daha çekimleri başlamadan iptali gündeme gelmiş, son anda direkten dönerek başarılı bir film olarak sinemalara gelmişti. brad pitt başarılı , jonah hill ise sıradan...

baran34 avatar baran34 13 Eylül 2015 08:19:22

7

Bir Amerikan başarı hikayesi daha.. Başrollerini Brad Pitt(aynı zamanda yapımcı), Jonah Hill ve Philip Seymour Hoffman'ın paylaştığı "Moneyball" aslında bir beyzbol sisteminin adı. İstatikçi Bill James'in bu sistemini Michael Lewis "Moneyball" adıyl a kitaplaştırdı. Ünlü yönetmen Steven Soderbergh'in çekmeyi düşünüldüğü film Bennett Miller'a kısmet olmuş. Senaryosunu Steven Zaillian(Schindler'in Listesi) ve Aaron Sorkin'in(Sosyal Ağ, Birkaç iyi adam) yazdığı film "Any Given Sunday" filmiyle benzerlikler taşıyor. Orada Al Pacino destansı bir role bürünmüştü. Burada ise daha pasifize bir rol olsada Brad Pitt iyi oynamış. Jonah Hill çok sade ve etkili bir oyunculuk sergilemiş. Beyzbol sporu Amerikalıların olmazsa olmazlarından olsada dünya genelinde rağbet görmemiştir keza bu spordan anlamasak da senaryo beyzboldan çok istatik biliminin taşıdığı değeri gözler önüne sermeye çalışmış. Billy Beane gerçek bir karakter. Oackland Athletics takımının genel menajeriyken ananevi sistem olan scoutların oyuncu seçmelerine karşı gelerek istatiksel bir sistem olan "Moneyball" ile oyuncu seçmiştir. Film bunun hikayesini anlatıyor. Beyzboldan anlamıyor olsak bile film bir başarı hikayesi olarak kendini izlettiriyor.

Maviprens avatar Maviprens 26 Kasım 2013 15:50:37

8

bir managerin inişli çıkışlı hayatını anlatan Brad Pitt in birebir rolu ile zenginleştirdiği gerçek kesit bir filmdir ben 8 verdim iyi seyirler..

bacx3t avatar bacx3t 06 Şubat 2013 09:32:26

10

Bence 10 Numara bir film. İzlenip örnek alınabilecek bir çok tarafı var.

leon_red avatar leon_red 28 Şubat 2012 23:29:02

gercek hikayelerden hayal perdesine uyarlamalar bende her zaman ilgi uyandırmıştır. hiç fena sayılmayacak bir film lakin tarz olarak izleyiçisi çok ama çok az bulunur örneklemek gerekirse hemen hemen hiç bir bayan seyirçi izlemek istemeyecek ya da ya rıda bırakacaktır izleyenler çok sıkıcı çok ağır çok rutin vs vs diye çeşitli olumsuz sebepler sunacaktır.... üstelik haksızda sayılmazlar özel bir nedeniniz yoksa bu film sizi açmaya bilir... bari bir kaç tanede özel sebep yazayım da haksızlık etmemiş olayım yapıma ... Brad Pitt hayranı olmak... bezbol sevmek... film oscar adayı olması... kazanma sanatına duyduğunuz merak ... vs vs ...iyi seyirler

Yandex.Metrica